Z neslušných ľudí má urobiť slušných tým, že im zoberie peniaze.
Agentúrne spravodajstvo sme o 17:07 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Nárok na sociálne dávky nemá byť automatický.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) a splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO) predstavili ďalšiu časť pripravovanej rómskej reformy, v ktorej navrhujú, aby bola štátna pomoc naviazaná na „správanie“.
„V niektorých oblastiach Slovenska dochádza už k takému zhoršeniu občianskeho spolunažívania, ktoré nie je možne tolerovať a musíme zaujať riešenia, ktoré nebudú len verbálne, ale aj radikálne,“ vyhlásil Kaliňák.
Účinnejšie chcú preto postihovať tých neslušných ľudí, ktorí sú odkázaní na sociálne dávky.
Od tých dnes štát často nedokáže vymôcť pokuty za spáchané priestupky, keďže exekútor nemôže siahnuť na dávky v hmotnej núdzi.
Na túto dávku má totiž ústavný nárok každý občan Slovenska ako na minimum na prežite.
Z pokuty trestný čin Kaliňák s Pollákom navrhujú, aby si páchateľ priestupku musel pokutu odrobiť drobnými prácami pre obec.
Ak spácha ďalšie priestupky a pokuty nezaplatí, dopustí sa trestného činu marenia úradného rozhodnutia, za čo môže ísť do väzenia až na dva roky.
Zároveň stratí nárok na niektoré dávky. Privyrobiť si už nebude môcť 63 eur mesačne na štátom dotovaných aktivačných prácach, príde aj o príspevok na bývanie.
Dávky v hmotnej núdzi, na ktoré štát siahnuť nemôže, chcú Kaliňák s Pollákom priestupcom vyplácať cez inštitút osobitného príjemcu, čo môže znamenať, že príspevok dostanú iba v naturáliách.
Chudobní rodičia prídu aj o rodinné prídavky a príspevky na školskú dochádzku, ak budú ich deti chodiť poza školu alebo páchať priestupky.
„Je to jednoduché, stačí byť slušný, dodržiavať zákony a budú mať nárok na všetky veci, ktoré poskytuje štát tým, ktorí sa ocitli v núdzi bez vlastného zavinenia,“ radí minister.
Nebezpečný populizmus Odborníci, ktorí s Rómami pracujú roky, sú kritickí.
„Namiesto riešenia podstaty problémov sa populisticky venujú ich následkom,“ vyčíta vládnemu rómskemu tandemu Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry.
„Hlavný problém nie je to, že sa nedajú exekvovať poberatelia dávok, ktorí si cestou na Luník IX neoznačia cestovný lístok, ale to, že tam nie je pitná voda a matky s deťmi zo zbúraných domov bývajú v lese,“ hovorí.
Bývalá rómska splnomocnenkyňa Klára Orgovánová upozorňuje, že okresávanie dávok postihne najchudobnejšie rodiny, čo môže viesť k ďalšiemu nárastu kriminality.
„Reforme chýba rozvojový rozmer, ktorý by ľuďom pomohol dostať sa z biedy, aby tých neslušných, s ktorými sa nedá nič robiť, bolo čoraz menej,“ hovorí.
Pollák sľubuje, že s opatreniami, ktoré Rómom pomôžu „vymaniť sa z pasce chudoby“, prídu pri predstavovaní ďalších oblastí reformy v najbližších týždňoch.
„Táto legislatíva nebude prijímaná na etnickom princípe a bude platiť pre všetkých poberateľov dávok,“ sľubuje.
K aktuálnym opatreniam majú výhrady aj niektoré samosprávy. Starosta východoslovenskej Čičavy Vladimir Kalafa upozorňuje, že posielaním priestupcov na obecné práce stúpnu dedine náklady.
„Pri obecných prácach padá ťarcha na obec, ktorá musí zaplatiť koordinátora a všetko náradie.“
Víta naopak návrh, aby si obec mohla časť z príspevku za verejnoprospešné práce od dlžníkov stiahnuť.
„Aj keď my to robíme už teraz a na obecné práce zoberieme len tých dlžníkov, ktorí sa zaviažu, že mesačne splatia aspoň desať eur,“ hovorí.
Celý text reformy, časť Vymožiteľnosť práva:
//

Beata
Balogová
