Zákon podľa Greenpeace nerieši zodpovednosť za škody, ktoré presiahnú sumu povinného poistenia, čiže 75 miliónov eur.
BRATISLAVA. Environmentalisti žiadajú zvýšiť výšku poistenia jadrových elektrární v prípade havárie, čo by podľa nich malo zaručiť vyššiu ochranu najmä obyvateľov v ohrozených zónach.
Organizácia Greenpeace poukázala, že slovenská legislatíva nerieši, kto by zaplatil prípadné škody za jadrovú haváriu presahujúce sumu povinného poistenia prevádzkovateľa reaktorov, ktorá je v súčasnosti nastavená na 75 miliónov eur.
Upozornili, že to by nestačilo na prípadné pokrytie škôd.
Environmentalisti preto volajú po novom zákone, ktorý by túto problematiku riešil komplexne, a limit zodpovednosti za škody buď úplne zrušil, alebo výrazne zvýšil.
Tento zákon by mal tiež podľa nich stanoviť, kto zaplatí zvyšné škody, mimo poistenia prevádzkovateľa, a podľa akého kľúča budú v prípade havárie financie na odškodnenie prerozdeľované.
"Nikto si, samozrejme, neželá, aby sa stala ťažká jadrová havária, akú sme videli v Černobyle či Fukušime. Nemôžeme však ignorovať toto riziko a hlavne situáciu, v akej by sa následne dotknutí občania ocitli. Prevádzkovateľ reaktorov je však krytý nezmyselným limitom zodpovednosti za škody, ktoré by mohol spôsobiť," povedala Andrea Zlatňanská z Greenpeace Slovensko.
Pýta sa, kto by zaplatil zvyšok škôd, alebo či sa vôbec s odškodnením obyvateľov ráta.
Poukázala, že v prípade vážnej jadrovej nehody spojenej s únikom rádioaktívnych látok možno predpokladať vážne ohrozenie ľudského zdravia a majetku.
Týkať sa to má najmä ľudí, ktorí žijú v oficiálnych oblastiach ohrozenia jadrovým zariadením.
Tie sú stanovené do 21 kilometrov okolo jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice a 20 km okolo elektrárne v Mochovciach. Žije tam viac ako 400-tisíc obyvateľov, pripomenula Zlatňanská.