Memorandum hovorí o spoločných hodnotách, bránia sa lídri strán.
BRATISLAVA. Ostrú kritiku schytal dokument pravicových strán k výročiu 17. novembra od Radoslava Procházku z KDH a expredsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu.
Memorandum zachytáva v bodoch bežné frázy ako „dôsledná spravodlivosť a vymožiteľnosť práva“, „zodpovedná hospodárska politika“ či „transparentnosť v politike a boj proti korupcii“.
Prísľub, že strany pôjdu do prezidentského súboja so spoločným kandidátom, tam chýba, hoci táto možnosť bola v hre.
Procházka vyčíta floskuly
Ľudovci
Spoločné zásady
- ochrana slobody, občianskych práv a vlastníctva,
- stabilné miesto Slovenska v Európskej únii,
- zodpovedná hospodárska politika,
- podpora zlepšovania podnikateľského prostredia s dôrazom na rast zamestnanosti
Je to epitaf na hrobe pravice, zhodnotil Procházka memorandum pre zodpovednú politiku, ktoré podpísali šéfovia strán Ľudovej platformy – KDH, Mosta-Hídu a SDKÚ.
Deň po ňom sa pridal Dzurinda, ktorý podľa agentúry SITA povedal, že Procházku nemá rád, ale musí s ním súhlasiť.
Prekáža mu, že strany nemali ani silu pomenovať, čo sa na Slovensku deje.
„Je to také prázdne a zbytočné, ako celá Ľudová platforma práve preto, že je to úplne zameniteľné s akoukoľvek inou vylúhovanou a stokrát zriedenou zbierkou floskúl,“ napísal Procházka.
Šéf SDKÚ Pavol Frešo odkazuje, že nič nebráni tým, ktorým sa memorandum vnútri stredopravých strán zdá nedostatočné, dať návrh, akým spôsobom ho rozšíriť.
Predsedu Mosta-Hídu Bélu Bugára sa dotkla Dzurindova námietka, že memorandum je nekonkrétne.
„Keď už takto kritizuje, tak si treba všimnúť, ako v roku 1997 vznikala dohoda medzi tzv. modrou a maďarskou koalíciou.“
Práve Dzurinda podľa neho odmietal konkrétnosti „napríklad v prípade ľudskoprávnych a menšinových záležitosti“. Memorandum je podľa Bugára o hodnotách, ktoré „sú stále a nemenné“.
S tým súhlasí aj šéf KDH Ján Figeľ, podľa ktorého je memorandum okrem spoločných hodnôt aj „odhodlaním formovať reálnu alternatívu voči ľavicovému Smeru“.
Čakanie na dohodu
Frešo hovorí, že memorandum ešte nemusí riešiť spoločného kandidáta na hlavu štátu. „Nechápal som ho ako návod k prezidentským voľbám.“
Stále podľa neho platí, že širšia skupina stredopravých strán predloží jedného kandidáta, ktorý môže byť prezidentom pre všetkých.
Bugár odhaduje, že začiatkom roku 2013 by pravica mohla povedať, ako sa dohodla.
Memorandum
Strany KDH, SDKÚ a Most-Híd sa v memorande hlásia k 17. novembru, ktorý považujú za "najsilnejší symbol boja za demokraciu v našich novodobých dejinách".
Pripomínajú, že na odkaz novembra nadväzuje aj politika ich Ľudovej platformy, "ktorá je alternatívou voči ľavicovej politike Smeru".
V dokumente sa zaväzujú, že budú s politikou sociálnych demokratov zvádzať politický zápas. Pre zodpovednú politiku je podľa nich nevyhnutné dodržiavať a presadzovať niekoľko zásad, tie v materiáli vymenúvajú.
Zároveň v ňom Ľudová platforma pozýva a víta podporu všetkých občanov i politických a občianskych subjektov, ktorým sú uvedené zásady blízke.

Beata
Balogová
