Po tragédiách, pri ktorých za ostatných desať rokov zahynulo pod bránkami sedem detí, Česi spustili projekt bezpečné bránky.
BANSKÁ BYSTRICA. Na ihrisku pri základnej škole v oravskej Rabči používali ťažké kovové bránky ako v mnohých iných obciach po celej republike.
Proti prevráteniu ich zvyčajne zaťažovali betónovými kockami, ale keď si miestni chlapci išli vo štvrtok poobede zahrať futbal, na trávniku chýbali.
Počas hry deti rozkolísali bránku tak nešťastne, že zasiahla na zemi ležiaceho Samka. Privolaní zdravotníci ho už nezachránili.
Z tragédie vo Vranove sa nepoučili
Za posledné dva roky je jedenásťročný chlapec druhou obeťou, ktorá zahynula pod nebezpečnou bránkou. Rok predtým, v apríli, zabilo torzo futbalovej bránky prváčika z Vranova.
Slovenské Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu napriek tomu nemá vypracovanú analýzu bezpečnosti slovenských školských a neškolských športovísk a tento problém podľa hovorcu Michala Kaliňáka zatiaľ ani neriešilo.
Za bezpečnosť športovísk v školách a školských zariadeniach je zo zákona podľa ministerstva zodpovedný zriaďovateľ, a teda obce alebo župy.
„Samuel bol výborný chlapec a športovec. Toto je pre mňa životná katastrofa,“ hovorí telocvikár zo školy v Rabči.
Prečítajte si článok >>
Česko mení 7000 bránok
V susednom Česku za posledných desať rokov zabili športové bránky celkom sedem detí.
Po množiacich sa tragédiách začali problém riešiť a na základe analýzy vymenia za päť rokov okolo sedem tisíc bránok na športoviskách za bezpečné bránky.
Futbalový zväz ich dal otestovať a spolu s hajtmanmi podpísali memorandum o bezpečnosti.
Staré bránky nevyhovujúce bezpečnostným kritériám postupne vymieňajú za nové. Bezpečnosť na ihriskách financujú z krajských grantov a sponzorsky.
Bránky od českého výrobcu Petra Lískovca symbolizuje na internetovej stránke šesť chlapcov, ktorí visia na brvne.
FOTO: fotbalovebranky.cz
Zväz odkazuje na Pravidlá futbalu
Slovenský futbalový zväz k téme bezpečnosti slovenských športovísk zatiaľ konštatoval len toľko, že normy bezpečnosti futbalových bránok stanovujú Pravidlá futbalu, ktoré sú povinné dodržiavať všetky kluby.
K otázke, či majú urobenú analýzu bezpečnosti bránok na futbal a futsal, sa zatiaľ nevyjadrili pre zaneprázdenosť.
„Bránky musia byť bezpečne ukotvené v zemi. Prenosné bránky môžu byť použité, len ak vyhovujú tejto požiadavke,“ uviedol hovorca futbalového zväzu Juraj Čurný.
„Musí byť zabezpečené, že bránka nebude predstavovať pre hráčov žiadne nebezpečenstvo,“
Nevyvážené sú nebezpečné
Český certifikovaný výrobca bezpečných bránok Petr Lískovec hovorí, že od podpisu memoranda začali české kraje a kluby nakupovať bezpečné bránky masovo.
Za uplynulý rok len od Lískovca, ktorý vlastní dva patenty a dva úžitkové vzory, kúpili približne 400 bezpečných bránok zo zliatiny hliníka.
Od začiatku fungovania firmy, čo je šesť rokov, ich predal okolo tisíc. Zo Slovenska je záujem minimálny.
Lískovcove bezpečné bránky symbolizuje na internetovej stránke šesť chlapcov, ktorí visia na brvne. Výrobca hovorí, že najnebezpečnejšie sú zle skonštruované, nevyvážené a ťažké bránky.
„Naše bránky sa vrátia do pôvodnej polohy pri naklonení 117 centimetrov nad zemou. Ak by náhodou aj padla, je ľahká a dieťa je schopné odraziť ju rukou,“ konštatoval Lískovec.
Obce sa väčšinou prebudia po úrazoch, ale potom znovu záujem opadne.
FOTO: fotbalovebranky.cz
Na dedinách zostali drevené brány
Na Slovensku vyrába a predáva bezpečné bránky napríklad firma Sportech. Jozef Zúbrik tvrdí, že prvo- a druholigové kluby bránky povymieňali, ale veľa nevyhovujúcich majú malé mestá a dediny.
„Nebezpečných je ešte stále dosť. V dedinách a mestečkách nájdete železné aj drevené. Väčšinou sa prebudia po nejakých úrazoch, ale potom znovu záujem opadne. Železné sú predsa len lacnejšie,“ dodáva.
Sportech vyrába bezpečné vyvážené bránky z ľahkej hliníkovej zliatiny. Veľké bránky vážia do 70 kilogramov, juniorské okolo 40 a mini bránky 15 kilogramov.
„Bránky sa dajú kvôli bezpečnosti zaistiť. Na tráve klinmi, ktoré bránia prevráteniu, na tvrdých povrchoch kotviacimi platničkami na spodnom ráme,“ konštatoval Zúbrik.
V tomto roku poklesol záujem o bezpečné bránky. Firma ročne predá približne 30 stabilných a sto prenosných.

Beata
Balogová
