Aj druhá finančná kontrola v Privatbanke sa skončila pokutou. Polícia zvažovala aj návrh na odobratie licencie.
BRATISLAVA. Keď si podnikateľ a kamarát Dobroslava Trnku Marián Kočner poslal vlani 9. decembra z účtu v Bank of Valetta na Malte na účet v bratislavskej Privatbanke tri milióny eur, tak o tom Privatbanka mala informovať finančnú políciu.
Taký je záver spravodajskej jednotky finančnej polície, ktorá banku vlastnenú Pentou kontrolovala.
Podľa polície išlo o neobvyklú operáciu a banka jej neohlásením porušila zákon.
Minulý týždeň banke vyrubili pokutu 55-tisíc eur. Rozhodnutie Privatbanke doručili v piatok popoludní.
„Rozhodnutie analyzujeme, čo si vyžiada určitý čas,“ povedal riaditeľ odboru právneho a ľudských zdrojov v banke Milan Čerešňa. Vyjadriť sa chcú začiatkom tohto týždňa.
Rozhodne minister
Fakty
Pohyby na účte
- Marián Kočner poslal z Malty do Bratislavy na účet v Privatbanke 3 milióny eur,
- finančná polícia rozhodla, že operácia bola neobvyklá a banka ju mala nahlásiť.
Banka sa ešte môže proti rozhodnutiu odvolať priamo u ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru.
Ak by jej odvolanie zamietol, mohli by sa obrátiť na súd.
Banka tak urobila pri prvej kontrole, ktorú finančná polícia robila a ktorá sa skončila vo februári.
Vtedy našli policajti viac ako 200 neohlásených podozrivých operácií a dali jej pokutu 15-tisíc eur.
Banka sa odvolala k vtedajšiemu ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi, ten pokutu potvrdil. Obrátila sa preto na súd. Zatiaľ nezačal pojednávať.
Privatbanka sa orientuje na bohatšiu klientelu, ktorej poskytuje privátne služby.
„S vysokým dôrazom na individuálny prístup sú naši privátni bankári diskrétnym partnerom pri investičných rozhodnutiach našich klientov,“ promuje svoje služby.
Polícia preverovala aj možnosť, že navrhne Národnej banke Slovenska odobratie licencie banke. Nestalo sa to len preto, že porušenie zákona týkajúce sa Kočnera sa udialo ešte minulý rok, a teda nie až potom, ako bola banka prvýkrát sankcionovaná.
Ak by totiž išlo o porušenie už po udelenej pokute, polícia by musela podať návrh NBS na odobratie licencie automaticky.
Upozornila na to Malta
Políciu na Kočnerov prevod upozornila maltská polícia. Peniaze na Maltu totiž prišli z daňového raja v Belize.
Kočnera celá kauza ešte vo februári rozčúlila a vtedajšieho ministra vnútra za KDH Daniela Lipšica označil viacerými vulgarizmami.
„Keď predám svoj malíček niekomu za desať miliónov eur alebo za desať kilogramov zlata, tak to je moja osobná vec,“ tvrdil Kočner.
Polícii povedal, že predal akcie svojej spoločnosti Inkasný servis.
Novinárov volajú vypovedať
Generálna prokuratúra sa promptne zaujímala, ako sa bankové tajomstvo mohlo dostať na verejnosť.
BRATISLAVA. Hneď ako médiá o podozrivých transakciách v Privatbanke vo februári informovali, prišla na finančnú políciu Generálna prokuratúra a začala vyšetrovanie pre podozrenie z trestného činu vyzradenia bankového tajomstva a zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Vo veci sa už aj začalo trestné stíhanie a vyšetrovanie vedie odbor boja proti korupcii v Banskej Bystrici.
Vyšetrovateľ si od médií vyžiadal články o Mariánovi Kočnerovi (na snímke) a na výsluch predvoláva novinárov, ktorí o prípade informovali.
Banka sa v marci bránila tým, že Kočner pre ňu nebol rizikový klient, aby jeho operácie hlásila polícii. Mafiánske zoznamy, na ktorých sa objavil, banka nepovažuje za relevantný.
Zákon presne nehovorí, od akej sumy musia banky podozrivé operácie hlásiť. Píše sa v ňom, že majú hlásiť transakcie, „ktoré vzhľadom na svoju zložitosť, nezvyčajne vysoký objem finančných prostriedkov alebo inou svojou povahou zjavne vybočujú z bežného rámca alebo povahy určitého druhu obchodu alebo obchodu klienta“.
Kočner najprv tvrdil, že o žiadnom prevode nevie, potom sumu tri milióny eur označil za takú zanedbateľnú, že vraj si ju ani nevšimol.

Beata
Balogová
