Opozícia vyčíta ministrovi spravodlivosti, ktorý je vo funkcii vyše pol roka, dlhodobo nízku dôveru verejnosti v justíciu.
BRATISLAVA. Začiatok mimoriadnej schôdze Národnej rady, na ktorej chce opozícia odvolať ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru), sa odkladá na utorok ráno.
Rozhodol tak predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer) po tom, ako nebol úspešný ani druhý pokus pri prezentácii poslancov.
Tých bolo v sále rovnako ako o 9. hodine len 69, na uznášaniaschopnosť parlamentu je potrebných aspoň 76.
Pri prvom pokuse chýbali opozícii desiati poslanci, z vládneho Smeru nebolo v sále až 71. Podobne to bolo aj pri opakovanom pokuse.
Martin Fronc (KDH) neúspešne vyzval Pašku, aby prečítal mená ospravedlnených poslancov.
Július Brocka zase na Pašku apeloval, aby si členovia Smeru plnili svoje poslanecké povinnosti v Národnej rade.
"Som predstaviteľ vlády. Nezodpovedám za parlamentnú matematiku. V utorok tu budem opäť. Som pripravený debatovať," povedal Borec.
Schôdza bude, až keď príde celá opozícia
Premiér a predseda Smeru Robert Fico však viní opozíciu.
Podľa neho je v absolútnom rozklade, keďže prichádza s návrhmi na odvolávanie ministrov, na ktoré nemá žiadne dôvody a potom nepríde do parlamentu.
Podľa Fica sa schôdza začne vtedy, ak na ňu prídu všetci poslanci opozície. V takom prípade dodá aj Smer potrebný počet hlasov poslancov, aby bola Národná rada uznášaniaschopná.
Fico uviedol, že je módou opozície predkladať rôzne návrhy a potom nechodiť do parlamentu.
„Napríklad pri Zákonníku práce poslanci opozície prítomní neboli. Poslanci za SaS predložili zákon o partnerstvách homosexuálov a potom neprišli hlasovať,“ povedal.
Samotný návrh na odvolanie Boreca je podľa premiéra nezmyselný, pretože po šiestich mesiacoch sa nedá nájsť nič na jeho pôsobení, prečo by ho bolo treba odvolávať.
„My sme vyberali kandidáta na ministra spravodlivosti veľmi starostlivo, je z nadstraníckeho prostredia. Výrazne prispel k upokojeniu v justícii. Návrh je bez akejkoľvek logiky,“ dodal Fico.
„Robí množstvo užitočných krokov. Ak niekto spolitizoval justíciu, tak Lucia Žitňanská a Daniel Lipšic,“ konštatoval.
Frešo: Nastal bezprecedentný okamih
Podľa lídra SDKÚ Pavla Freša na pôde Národnej rady v pondelok nastal bezprecedentný okamih, ktorý nemá pamätníka od čias mečiarizmu.
"Nastal okamih, kedy sme chceli dvakrát v NR SR diskutovať a pán minister Borec diskusiu odmietol z neakceptovateľných dôvodov. Každý vie, aký neporiadok je v súdnictve, neverím, že niekto nie je pobúrený tým, čo sa deje Michalovi Kováčovi, filmárke Zuzany Piussi či rozsudkom v kauze Štefan Harabin a prokuratúra," vyhlásil Frešo.
On sám považuje za neprípustné, aby sme sa vracali do čias mečiarizmu, kedy sa potláčala parlamentná demokracia a kedy sa všetko to zlé, čo sa dialo, v tejto budove tvárilo, že neexistuje.
"Na schôdzu prídeme aj zajtra a chcem vyzvať všetkých, aby prišli. Budeme ale ďaleko tvrdší, lebo nepripustíme, aby sa demokracia demontovala v priamom prenose," apeloval.
Argument Smeru, že schôdzu neumožnili, lebo tu nebola ani celá opozícia, Frešo odvetil, že ten, kto chce demontovať demokraciu a ten kto sa bojí diskusie, ten si nájde výhovorku vždy.
"Aj keď sa sem postavíme všetci, tak potom bude problém so záclonou alebo vzduchotechnikou. Toto nie je o tom, či nejaký dvaja ľudia majú dobrý alebo zlý dôvod na to, či tu sú alebo nie. Je to o vôli diskutovať."
Matovič to považuje za divadlo
Vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu spravodlivosti nemá jednoznačnú podporu všetkých opozičných subjektov.
Predseda OĽaNO Igor Matovič kvituje, že na poste ministra spravodlivosti je nestraník. Od Boreca by očakával viac odvahy pri komentovaní zlých krokov súdnej moci.
Problémy v justícii sú však dlhodobé a Matovič si nemyslí, že minister ich mohol vyriešiť za šesť mesiacov, čo je v úrade.
Väčšiu šancu na zlepšenie pomerov v justícii mali podľa Matoviča niektorí Borecovi kritici, ktorí v minulosti tiež šéfovali rezortu. Aj preto opozičný návrh považuje za politické divadlo.
Poslanec za KDH Radoslav Procházka s postupom opozície síce súhlasí, no za odvolanie hlasovať tiež nebude. Nevidí totiž konkrétny dôvod, pre ktorý by mal Borec skončiť.
Kritizujú rozhodnutia súdov
Návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi podali opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ po tom, ako vládny Smer v stredu minulý týždeň zablokoval rokovanie mimoriadnej schôdze k stavu v justícii.
Justičný systém podľa strán Ľudovej platformy dlhodobo požíva nízku dôveru verejnosti.
Tento mesiac sa podľa nej ešte viac prehĺbila po niektorých informáciách.
Ide napríklad o rozhodnutie súdu, podľa ktorého má bývalý prezident Michal Kováč zaplatiť exšéfovi SIS Ivanovi Lexovi odškodné a ospravedlniť sa mu za výroky o zavlečení jeho syna do Rakúska.
Opoziční poslanci tiež upozorňujú na trestné stíhanie za film Nemoc tretej moci na podnet sudkyne Heleny Kožíkovej.
Opozícia pripomína aj rozhodnutie súdu, podľa ktorého má generálna prokuratúra Štefanovi Harabinovi zaplatiť 150-tisíc eur za to, že generálny prokurátor Dobroslav Trnka neoprávnene zasiahol do jeho práv, keď potvrdil, že prepis rozhovoru Harabina s narkobarónom Bakim Sadikim je v spise.
Opozičné strany vyčítajú vláde aj to, že pred Európskym súdom neobhajuje záujmy Slovenska, ale Harabina ako súkromnej osoby.
Borec: Hlboké zmeny za pol roka neurobím
Minister spravodlivosti zdôrazňuje, že pripravuje vážne a hlboké reformy v justícii, na ktoré si predchádzajúce vedenie netrúflo.
"Tieto opatrenia budú na prospech ľudí a nebude to súboj s jedným človekom, ako to predvádzala pani Žitňanská v čase, keď bola ministerkou. Tieto opatrenia budú mať za cieľ zefektívniť a zrýchliť súdne konanie a zvýšiť vymožiteľnosť práva zásadným spôsobom," argumentoval Borec.
Všetci by si podľa neho mali uvedomiť, že tieto zmeny sa nedajú spraviť justičným balíčkom za dva mesiace, pol roka či rok.
"To sú vážne veci, justícia bojuje s problémami 20 rokov. Stojí za to, aby tieto problémy boli riešené hĺbkovo, seriózne a odborne," komentoval výhrady opozície Borec.

Beata
Balogová
