Národná rada nebola uznášania schopná. Paška považuje neúčasť poslancov Smeru za normálny parlamentný nástroj.
BRATISLAVA. Mimoriadna schôdza Národnej rady, na ktorej chceli opozičné strany SDKÚ, KDH a Most-Híd odvolať ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, nebude.
Snemovňa totiž nebola ani na štvrtý pokus uznášaniaschopná, a tak sa návrh na odvolanie člena vlády presúva do programu riadnej decembrovej schôdze parlamentu.
Tentoraz sa v sále prezentovalo 70 poslancov, pričom minimum je 76.
Opozícia upozorňuje na aroganciu moci
Opoziční poslanci na konanie Smeru reagovali pokrikmi hanba a búchaním po stole.
Zablokovanie rokovania jedinou vládnou stranou považujú opoziční poslanci za aroganciu moci a návrat k mečiarizmu. Na protest sa nezúčastnia na najbližšom rokovaní poslaneckého grémia
Pavol Hrušovský z KDH poznamenal, že HZDS v minulosti z parlamentu vyhadzovalo poslancov, dnes sa Smer pokúša poslancom zatvoriť ústa a nedovolí im hovoriť v národnej rade, kde ich občania zvolili, aby tlmočili ich názory.
Poslanci Smeru podľa predsedu Mostu-Híd Bélu Bugára kombinovali aroganciu s ignoranciou. „Nikdy v minulosti sme nezablokovali návrh na odvolanie daného člena vlády.
Vždy sa o tom rokovalo. Poslanci Smeru ukázali, že dokázali byť aj ignoranti. Odignorovali schôdzu,“ povedal Bugár s tým, že Fico by sa mal opýtať vlastných poslancov, či nie je ich povinnosťou rokovať o veci, ktorá ťaží obyvateľov.
„Stav v súdnictve sa nedá vyriešiť ignoranciou. Takéto spôsoby odmietame,“ dodal.
Šéf SDKÚ Pavol Frešo tvrdí, že ide o bezprecedentný signál, keď je funkcia opozície paralyzovaná obrovskou väčšinou, ktorá ignoruje to, že by opozícia mala kontrolovať, či je všetko vo vláde v poriadku. "Táto vláda svojím spôsobom stráca legitimitu tým, že odmieta opozičnú kontrolu. Je to niečo, čo nemá obdobu," vyhlásil.
"Každý jeden minister si môže byť od tohto momentu istý, že keď bude mať akýkoľvek veľký problém v rezorte, nič z toho sa nebude prerokúvať na parlamentnej pôde," povedal.
Podľa neho súčasný stav znamená, že žiadna vážna téma, ako je napríklad fiškálna únia či prešľapy ministrov, nie je hodná opozičnej kontroly.
Vládny Smer, ani Robert Fico či Pavol Paška nemôžu podľa exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej dávať podmienky na otvorenie parlamentnej schôdze.
"Ústava predpisuje jasne, že na zvolanie schôdze je potrebných 30 podpisov, čo sa aj stalo. Ak Smer odmieta schôdzu otvoriť, znásilňuje Ústavu. Je smutné, že to celé sa deje práve na prípade ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, ktorý z titulu svojej pozície by mal mať na dodržiavaní zákonnosti a ústavnosti ten najväčší záujem," tvrdí Žitňanská.
Na margo svojej neúčasti pri poslednom štvrtom pokuse otvoriť mimoriadnu schôdzu uviedla, že v tom čase dostala telefonát o rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva v spore SR vs. Štefan Harabin.
"Všetci viete, že som tu bola. Dva dni čakám na zvolanie schôdze," dodala.
Fico: Opozícia to nemyslela vážne
Opozícia podľa predsedu vlády Roberta Fica odvolávanie ministra nemyslela vážne a rokovanie iniciovala samoúčelne, čo majú potvrdzovať výroky viacerých opozičných poslancov, ktorí priznali, že by za odvolanie Boreca z funkcie nehlasovali.
"Išlo o zneužívanie inštitútu vyslovovania nedôvery členovi vlády v parlamente," komentoval návrh troch opozičných strán. Zdôraznil, že na vyslovenie nedôvery Borecovi neexistujú žiadne dôvody.
Vláda sa podľa Fica na budúci týždeň bude zaoberať materiálom o stave v slovenskej justícii. Na diskusii o súdnictve na decembrovej schôdzi sa Smer-SD podľa premiéra aktívne zúčastní.
Predseda parlamentu Pavol Paška opozícii vyčítal, že nedokázala zabezpečiť účasť všetkých svojich zákonodarcov, hoci z vážnych zdravotných problémov sa ospravedlnila iba poslankyňa za SDKÚ-DS Magdaléna Vášáryová.
Upozornil, že pri poslednom hlasovaní sa neprezentovala ani jedna z predkladateliek návrhu na odvolanie Lucia Žitňanská z SDKÚ. "Ak by poslanci opozície boli v práci, schôdza by sa uskutočnila," povedal Paška s tým, že o stave v justícii sa bude diskutovať na decembrovej schôdzi po schválení štátneho rozpočtu. Predseda parlamentu tento zámer avizoval už minulý týždeň.
Obštrukcie pri mimoriadnych schôdzach Smer podľa Pašku neplánuje robiť pravidelne do konca volebného obdobia, ale bude tak konať vždy, ak zo strany opozície pôjde o "nezodpovedný prístup a politické divadlo".
Politológ: Smer nemá dôvod podporiť opozíciu
Pokus opozičných strán rokovať o odvolaní ministra spravodlivosti je podľa politológa Jána Baránka legitímny.
Tvrdí však, že neexistuje dôvod, aby vládny Smer podporil v parlamente pokus o odvolanie jeho vlastného člena vlády.
Stredopravé strany by sa podľa neho mali pokúsiť o takú legislatívnu zmenu, ktorá im zaručí, že sa ich návrhy na odvolanie členov vlády budú musieť prerokovať, napriek tomu, že sociálni demokrati majú v Národnej rade SR väčšinu.
"Inak v takomto prípade je opozícia na 3,5 roka z istých mechanizmov v parlamente úplne vyblokovaná. Toto sa môže zopakovať x-krát," poukázal.
Snaha opozičných strán presadiť diskusiu o stave justície na pôde parlamentu je podľa Baránka na mieste.
Hoci je korupcia negatívny jav aj v iných oblastiach, ako školstvo či zdravotníctvo, práve podozrenia o jej existencii v súdnictve sú podľa politológa najcitlivejšie.
"Ak je korupcia v súdnictve, čo je jeden z pilierov demokracie, tak to už vyslovene podkopáva základy demokracie. Súdna moc je tou poslednou záchrannou sieťou, kde má občan mať možnosť sa nejakým zmysluplným spôsobom brániť," upozornil.
Žitňanská na schôdzku o justícii nepôjde
Pavol Paška vraj vopred neinformoval, že sa chce rozprávať aj o dôveryhodnosti justície.
BRATISLAVA. Exministerka spravodlivosti a súčasná opozičná poslankyňa za SDKÚ Lucia Žitňanská nepôjde na rokovanie o imunite, platoch sudcov, dôveryhodnosti súdov a prieťahov v justícii, ktoré zorganizoval predseda parlamentu Pavol Paška (Smer).
Dôvodom je zmena programu rokovania, o ktorej vraj Paška vopred neinformoval.
Žitňanská tvrdí, že pôvodne mal byť program tohto stretnutia len o platoch sudcov a ich imunite.
"Táto téma je uzatvorená, pozícia všetkých poslancov SDKÚ je tu jasná. V pozvánke sa ale ocitlo aj to, že v tomto zložení sa máme rozprávať aj o dôveryhodnosti justície. Ak chcel pán Paška rozšíriť program aj o tento bod, mal pozvať viacerých justičných odborníkov, ako aj politikov, ktorí k tomu majú čo povedať a nielen tých, ktorých rozsudky v rámci justície vyvolávajú pobúrenie," upozornila.
Žitňanská deklaruje, že o situácii v justícii chcela a chce hovoriť na opozíciou riadne zvolanej mimoriadnej schôdzi NR SR, ktorú sa však ani na štyri pokusy nepodarilo otvoriť.
"Nemám dôvod robiť alibi týmto pánom a dámam na ich súkromnom stretnutí," dodala.
Na rokovaní o týchto témach bude okrem Pašku prítomný aj minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru), predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková, predseda Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer) aj prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska.