Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Právo Štefana Harabina na spravodlivý proces bolo porušené. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) mu preto priznal odškodnenie tritisíc eur. Ako víťaz sa zatiaľ cítiť nemôže, jeho prípad sa zrejme vráti na Ústavný súd.
Harabin pred rokom v septembri napadol v Štrasburgu rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý ho potrestal, lebo odmietal pustiť na Najvyšší súd kontrolu ministerstva financií.
Trestom bola zrážka 70 percent platu na rok, čo je zhruba 51-tisíc eur. Harabin ich chcel späť. Rovnako žiadal aj odškodnenie stotisíc eur. Európsky súd mu nevyhovel.
Peniaze vraj nechcel „Nešlo mi vôbec o peniaze, ale iba o poukázanie na zneužívanie súdneho systému politikmi,“ reagoval Harabin.
Zdôraznil, že súd mu vyhovel hneď v prvom a zásadnom bode žaloby. ESĽP konštatoval, že o Harabinovi rozhodovali sudcovia, pri ktorých boli pochybnosti o zaujatosti.
Chronológia
Ako ho trestali
november 2010: ministerka spravodlivosti Žitňanská podala disciplinárny návrh; jún 2011: Ústavný súd uznal Harabina za vinného, lebo nevpustil kontrolu rezortu financií na Najvyšší súd; trestom bola zrážka 70 % platu na jeden rok; september 2011: Harabin dal sťažnosť na ESĽP, žiadal odškodnenie 100tisíc eur a náhradu škody 51tisíc eur, čo je ušlý plat; november 2012: ESĽP priznal Harabinovi 3000 eur.
Keď zistil takéto pochybenie, k podstate sporu sa už nevyjadroval. Nepovedal teda, či ministerstvo financií má, alebo nemá právo kontrolovať Najvyšší súd, ani či si Harabin zaslúžil trest.
Zástupkyňa vlády pred ESĽP Marica Pirošíková potvrdila, že Slovensko prehralo, lebo ústavní sudcovia zle rozhodli o námietkach zaujatosti. Mali by podľa nej obnoviť disciplinárne konanie, o čo musí požiadať Harabin.
Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková hovorí, že verdikt ešte podrobne neštudovala. „Ak sudca povie, že nie je predpojatý, tak mi neostáva nič iné, len to akceptovať, alebo nie. O tom sa potom hlasuje. Je to vždy o sudcovi, ako sa vyjadrí.“
Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ, ktorá celkovo podala na Harabina štyri disciplinárne návrhy, môže v novom konaní len pozorovať postup ministerstva. „Veľmi bude záležať na argumentácii.“
Nemusí ich byť dosť Obnovené konanie môže byť spojené s ťažkosťami. Otázne je, koľko sudcov bude rozhodovať.
Aby trest prešiel, musí zaň hlasovať nadpolovičná väčšina všetkých sudcov.
Ak by chýbalo až sedem z trinástich hlasov, môže dokonca hroziť zablokovanie súdu, čo pripúšťa aj Macejková.
Čo ďalej? Odpovede na hlavné otázky o stíhaní Štefana Harabina Prečo bol Harabin disciplinárne stíhaný?
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ navrhla stíhanie, lebo Harabin nevpustil na Najvyšší súd kontrolu ministerstva financií. Začala aj viacero ďalších konaní, v ktorých mu vyčítala zásahy do nezávislosti súdov či nečinnosť pri diskriminačných žalobách sudcov.
Aká je úloha Ústavného súdu v tomto spore?
Rozhodol o disciplinárnom potrestaní Harabina. Podľa európskeho súdu pochybil ešte skôr, keď sa nedostatočne zaoberal námietkami voči zaujatosti viacerých sudcov. Teraz sa mu vec zrejme vráti.
Čo sa bude teraz diať?
Európsky súd nedal príkaz, ako má štát postupovať. Odporučil však, že najvhodnejšia by bola obnova konania pred Ústavným súdom. Ten by mal v prvom rade nanovo zvážiť, ktorí zo sudcov nie sú zaujatí a môžu rozhodovať. Následne by mal opäť posúdiť Harabinov prípad.
Ktorých sudcov by mali vylúčiť z rozhodovania?
Na túto otázku nedáva včerajšie rozhodnutie jednoznačnú odpoveď. Vraví len, že vylúčenie či zotrvanie sudcov má byť zrozumiteľne odôvodnené. Najmä u tých, ktorých v iných prípadoch už vylúčili.
Dostane Harabin späť odobraný plat?
Ak Ústavný súd povie, že jeho prvé rozhodnutie bolo chybné, tak zrejme áno. Do úvahy to prichádza aj v prípade, že Ústavný súd nebude schopný znova rozhodnúť a Harabin sa znova obráti na európsky súd.
Lukáš Fila
Case of Harabin v. Slovakia
//

Beata
Balogová
