Pavol Paška vyzval médiá, aby ľuďom sprostredkovali aj pozitívne informácie z prostredia súdnictva, ktorých vraj nie je málo.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Sudcovia prídu na budúci rok o časť svojho platu. O zmrazení na rok by mali rozhodnúť poslanci už v decembri.
Po rokovaní so zástupcami súdnej moci o tom informoval predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru.
Sudcovia prvýkrát súhlasili, aby im štát siahol na platy. Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (za Smer) sa tak stane „ústavne konformným spôsobom“.
Sudcovia súhlasia s obmedzením len na rok a pod podmienkou, že usporené peniaze pôjdu na zlepšenie podmienok pre súdnych úradníkov.
Vo februári by zároveň mal parlament začať rozhodovať aj o obmedzení trestnoprávnej imunity sudcov. S tým dosiaľ nesúhlasili.
Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková hovorí, že sudcom zostane len funkčná imunita, ktorá sa bude vzťahovať len na ich rozhodovaciu činnosť. Nebudú môcť byť trestne stíhaní za svoj právny názor.
Borec: Takto vyzerá pokoj v justícii
Diskutovalo sa aj o prieťahoch v súdnom konaní a dôveryhodnosti justície.
Tu sa Paška obrátil aj na médiá, aby ľuďom sprostredkovali aj pozitívne informácie z prostredia súdnictva, ktorých nie je podľa neho málo.
"Do pléna na decembrovej schôdzi pôjde aj správa ministra spravodlivosti a teda v pléne aj vo výboroch bude priestor na širokú diskusiu o návrhoch, ktoré rezort spravodlivosti pripravuje.
Minister Borec na margo rokovania povedal, že takto si predstavuje pokoj v justícii v praxi.
"Zmrazí sa valorizácia platov sudcov, čo sudcovia podporili. Bude to v súlade s ústavou tak, aby nebola narušená nezávislosť sudcov a aby prejavili solidaritu a uskromnili sa tak, ako je to od nich požadované," vysvetlil.
Ušetrené peniaze majú dostať úradníci
Borec vraví, že v takomto úsilí ho podporili sudcovské rady z piatich krajov.
"Ušetrené finančné prostriedky budú použité na vylepšenie platov justičných administratívnych pracovníkov," vysvetlil.
Problémy v justícii pritom označil za dosť vážne, a to najmä prieťahy v konaní a nízka vymožiteľmosť práva.
"Chystáme množstvo vážnych zmien, ako zmena Občianskeho súdneho poriadku, Exekučného poriadku či zmenu Trestného zákon a Trestného poriadku," avizoval.
Priemerná dĺžka súdneho konania v civilných veciach podľa Borecových slov klesla na 11 mesiacov, čo považuje za dobrý výsledok. "Treba však pokračovať ďalej," deklaroval.
Minister tiež okrem iného plánuje zriadiť komisiu, kde budú predsedovia krajských súdov, predsedníčka Ústavného súdu a ombudsmanka a budú spoločne monitorovať prieťahy v konaní.
Za prípadné prieťahy má sudcov trestať novozriadený vnútorný orgán kontroly.
Žitňanská na rokovanie neprišla
Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková povedala, že je možné nevalorizovať platy sudcov v dvoch prípadoch.
"Ak si to vyžaduje ťaživá situácia v štáte, a keď je to oklieštené určitým časovým obdobím," vysvetlila. Na margo oklieštenia imunity povedala, že sudcovia môžu mať imunitu zúženú na funkčnú.
"Sudca musí byť chránený pred vonkajšími vplyvmi, teda je to imunita, ktorá ho chráni v jeho rozhodovacej činnosti s výnimkou trestného činu brania úplatkov," povedala.
Okrem týchto predstaviteľov bola na rokovaní aj sudkyňa Najvyššieho súdu Jana Bajánková, prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, predseda Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer) a člen Súdnej rady Imrich Volkai.
Zástupkyňa opozície Lucia Žitňanská (SDKÚ) napokon na rokovanie pre zloženie diskutujúcich neprišla.

Beata
Balogová
