BRATISLAVA. Premiér Robert Fico neodradil učiteľov od štrajku. Jeho slová, že si protestom vyššie platy nevybojujú, nezabrali.
„Lekárom aj sestrám štát dokázal pridať. Nie sme horší,“ tvrdí zástupkyňa riaditeľa Základnej školy Šmeralova v Prešove Gabriela Hrabčáková.
Fico v pondelok pedagógom odkázal, že by mali prijať ponuku vlády na zvýšenie platov o päť percent.
„Kde nič nie je, tam ani čert neberie,“ vyhlásil.
„Takýto slovník si nezaslúžime,“ hovorí učiteľka Zuzana Benčíková z Martina.
Školy zostanú od pondelka zavreté. Už dnes je jasné, že sa nezopakuje štrajk zo septembra, keď do práce neprišlo zhruba stotisíc ľudí.
Stovky pracovníkov sa tentoraz nezapoja, pretože štrajkujúci prídu o mzdu a musia si platiť zdravotné poistenie.
Štrajk je luxusFakty
Štrajk škôl
najneskôr v piatok musí škola oznámiť , či bude od pondelka štrajkovať, protestovať bude menej ľudí ako v septembri , do štrajku nejdú najmä kuchárky a upratovačky , pre ktoré je príliš drahý.
„Nejdú najmä nepedagogickí zamestnanci. Ak by tri dni štrajkovali, dostanú výplatu pod úrovňou minimálnej mzdy, okolo 200 až 250 eur,“ vyratúva učiteľ Marián Hrnčár zo Základnej školy Novomeského v Trenčíne.
V septembri protestovalo 93 percent zamestnancov školy, teraz chce 60 percent.
„Kuchárky a upratovačky nás podporujú, ale štrajkovať nebudú, taký luxus si nemôžu dovoliť,“ hovorí aj Renáta Voliarová zo zvolenskej základnej školy.
Odborári najvyššiu účasť očakávajú v krajských a okresných mestách, oveľa nižšiu na vidieku. Napríklad v okrese Prešov by malo štrajkovať až 90 percent materských a stredných škôl, v okrese Snina iba 30 percent.
Lákajú na náhradu platu?Odbory vravia, že nemajú na to, aby štrajkujúcim časť stratenej mzdy preplatili.
Agentúra SITA v utorok napísala, že niektoré školy naznačili učiteľom, že im ušlú mzdu čiastočne nahradia odmenami a vyššími osobnými príplatkami.
Šéf školských odborov Pavel Ondek tvrdí, že ide o rozhodnutia riaditeľov škôl. „Nemôžeme do toho zasahovať.“
Denník SME v utorok oslovil desať základných a stredných škôl. Väčšina odhadla, že učitelia vydržia štrajkovať tri dni.
„Viac asi finančne neunesú,“ vraví Hrabčáková. „Väčšie odhodlanie by bolo, ak by štrajk bol v decembri, čiže by neovplyvnil výplatu pred Vianocami,“ hodnotí učiteľ Jozef Lipták z Nitry.
Ak premiér učiteľom odkazuje, že pre nich nemá 60 miliónov, tak len vraví, že vianočný dôchodok či výsluhové dôchodky sú pre neho viac, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Spoliehajú sa na masyVedenie školských odborov sa spolieha, že na vládny Smer zaberú aj masy štrajkujúcich v uliciach.
Stovky ich v pondelok pozvážajú autobusmi do Bratislavy, Košíc a Banskej Bystrice. Koľko za ne zaplatia, Ondek prezradiť nechcel.
Mnohí učitelia v septembri vyčítali odborom, že v uliciach nič neorganizovali a jednodňový štrajk podľa nich aj preto nemal úspech.
Kliknutím obrázok zväčšíte

Beata
Balogová
