Bratislava 15. júna (TASR) - Po dlhej a náročnej príprave legislatívy o odpadoch sa Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pripravuje na ďalší zápas pri schvaľovaní vodného zákona. Ten je v súčasnosti predmetom rokovania Legislatívnej rady vlády SR. Šéf rezortu László Miklós dúfa, že do konca tohto roka bude zákon prijatý, problémy im však spôsobuje ministerstvo pôdohospodárstva (MP), ktoré odmieta vecne posúdiť túto normu. "Najradšej by boli, keby mali štátnu správu v oblasti vôd vo svojej kompetencii. My sa však domnievame, že rozdelenie je dobré", povedal minister.
Podľa Miklósových slov je v poriadku, ak hospodárske funkcie zabezpečujú organizácie v pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva a kontrolné, plánovacie činnosti, či udeľovanie pokút za znečisťovanie je v rukách ekologického rezortu. Písomné výhrady k pripravenej norme však minister od pôdohospodárov nedostal. Zarazilo ho ale, že parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo prijal vo februári uznesenie, ktorým požiadal vládu o analýzu štátnej správy vo vodnom hospodárstve. Minister sa domnieva, že na príprave správy, ktorou sa v súčasnosti zaoberajú výbory a vypracovalo ju MP, sa malo podielať aj MŽP SR.
Vodný zákon by mal prebrať zásady rámcovej smernice Európskej únie o vodách. Členské štáty by ju mali zapracovať do svojej legislatívy do konca roku 2003. Všetky predpisy týkajúce sa oblasti ochrany vôd Slovensko nebude schopné implementovať v tomto časovom horizonte, preto žiada viacero prechodných období.
Michal Kravčík z mimovládnej organizácie Ľudia a voda sa domnieva, že obidva spomínané rezorty nepochopili podstatu smernice, pretože trvajú na cetrálnom riadení vodného hospodárstva. Podľa jeho slov je snahou smernice vytvoriť také legislatívne nástroje a mechanizmy, aby sa vytvoril priestor na efektívnu ochranu vôd. Naznačil, že ak nie je ochota prijať takúto legislatívu, pravdepodobne sú v pozadí prípravy vodného zákona iné záujmy.