BRATISLAVA. Rodičia detí do desiatich rokov majú nárok na štátnu dávku, ak ich škola od pondelka ostane zatvorená pre štrajk.
Splniť treba viac podmienok. Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Petra Višvádera sa musí rodič o dieťa osobne starať celý deň. Zákon určuje, že ho nemôže zastúpiť ani starý rodič.
Sociálnej poisťovni treba priniesť žiadosť o ošetrovné potvrdenú pediatrom dieťaťa. Priložiť treba ešte písomné potvrdenie riaditeľa školy, že žiakom poskytol voľno pre štrajk a neboli zabezpečené náhradné priestory na plnenie povinnej školskej dochádzky.
Keď neprídu babky
Ošetrovné
Koľko vyplatia
rodič dostane 55 % denného vymeriavacieho základu,
jeho hrubá mzda za celý predchádzajúci rok sa vydelí počtom kalendárnych dní a z toho poisťovňa vyráta 55 %,
sumu vynásobí počtom dní, počas ktorých bol na OČR,
do výpočtu sa berie len hrubá mzda, z ktorej bolo zaplatené poistné.
Ošetrovné si môžu vybaviť zamestnanci aj živnostníci, zo zákona sa vypláca najviac desať dní. Predpokladá sa, že učitelia tak dlho štrajkovať nevydržia, pretože počas protestu im nejde plat.
Na možnosť pýtať ošetrovné viaceré školy už upozornili na rodičovských združeniach.
„Dovolenku už mám vyčerpanú, ak babka počas štrajku nepríde k Laure, asi to využijem,“ vraví Lucia Petranská z Banskej Bystrice, matka sedemročného dievčaťa.
Do štátnych škôlok a základných škôl chodí okolo 146tisíc detí mladších ako desať rokov. Školskí odborári tvrdia, že 80 percent týchto zariadení bude štrajkovať.
Učitelia taktici
Viacerí učitelia začali pripravovať plán B, ako pritlačiť na vládu Roberta Fica, aby od januára zvýšila platy o desať percent, ak viacdňový štrajk nezaberie.
Protest si totiž nemôžu dovoliť stovky pracovníkov škôl, pretože by si nezarobili na živobytie. Školy odhadujú, že tí, čo sa zapoja, finančne unesú tri dni štrajku.
Bojkot by tak mohol pokračovať plánom B – učitelia by prišli do práce, ale neučili by. „Len by sa strážili deti,“ vraví šéfka Združenia samosprávnych škôl Slovenska Alena Petáková
„Za takýchto okolností by sa bralo, že sú v práci a normálne by dostávali plat,“ reagoval šéf školských odborov Pavel Ondek. Riaditelia škôl musia dať náhradnú prácu učiteľom, ktorí štrajk odmietajú.

Beata
Balogová
