BRATISLAVA. Keď ponúknete obyvateľom Slovenska extrémne pravicové tvrdenia, mnohí si ich osvoja. Prieskum v projekte Komprax Iuventa ukázal, že s niektorým zo sedemnástich radikálnych názorov súhlasilo až 71 percent opýtaných.
Medzi tvrdeniami bolo napríklad, že Slovensko by mala viesť silná ruka, že Židia majú príliš veľký vplyv na chod ekonomiky, že Maďari majú hovoriť iba po maďarsky alebo konštatovanie, že homosexuáli by nemali pracovať vo verejných funkciách. Prieskum robila Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave na vzorke 761 respondentov.
Podobný prieskum robila v Česku agentúra STEM, výsledky potom porovnali.
Odpor k Rómom
Tvrdenia
S čím opýtaní súhlasili najčastejšie
77 percent:
- Vysoké štátne funkcie by mali zastávať iba rodení Slováci.
- Záujmy Slovenska by mali byť jednoznačne nadradené záujmom EÚ.
66 percent:
- Polícia a súdy by mali k Rómom pristupovať tvrdšie ako k ostatným.
- Rómovia, ktorí dlhodobo nepracujú či nenavštevujú rekvalifikačné kurzy, by mali stratiť nárok na sociálne dávky a podpory. Nerómovia nie.
41 percent:
- Židia majú príliš veľký vplyv na chod ekonomiky a fungovanie nášho štátu.
Väčšina opýtaných súhlasila s tým, že vysoké funkcie v štáte majú zastávať iba rodení Slováci a aby štát prísnejšie zaobchádzal s Rómami.
Rómov by až dve tretiny opýtaných spolu s narkomanmi „najradšej odsunuli preč zo Slovenska“.
„K Rómom cítia Slováci odpor,“ vysvetľuje jeden zo spoluautorov výskumnej štúdie Ladislav Macháček z UCM.
Výsledky videl aj Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku. Hovorí, že sa viac-menej zhodujú s existujúcimi výskumami.
Pri porovnaní s Českom vyskočil najmä výrazne negatívnejší postoj k Rómom u nás. Respondenti navyše deklarovali, že by aktívne proti Rómom zasiahli. To povedalo až 54 percent oslovených, čo je výrazne viac ako v Česku.
„V Česku dlho nebola v parlamente žiadna nacionalistická strana ako SNS na Slovensku,“ vysvetľuje to český odborník na extrémizmus Miroslav Mareš. Rómska otázka je podľa neho silnejšia na Slovensku, kde viac ľudí žije v bezprostrednej blízkosti rómskych get.
Extrémistov úplne podporilo trinásť percent opýtaných a väčšina z nich žije v obciach do 2000 obyvateľov.
Prieskum ukazuje aj ochotu takmer štvrtiny ľudí voliť extrémistické strany. Výsledky posledných volieb to však nepotvrdzujú. SNS získala 4,6 percenta hlasov a ĽSNS Mariána Kotlebu len 1,56 percenta hlasov.
Berieme Maďarov
Prekvapením prieskumu je, že väčšina opýtaných by akceptovala za blízkeho suseda Maďara. Macháček však upozorňuje, že v prípade, ak budú lojálni k Slovensku. Podobne dobrý vzťah vyjadrili opýtaní k Nemcom.
Spolu v jednom štáte nemáme problém žiť so Židmi, prisťahovalcami či homosexuálmi.
Naopak len na nevyhnutný čas sme ochotní tolerovať Vietnamcov, moslimov, skinhedov či prostitútky.

Beata
Balogová
