ANO
Vo svojom volebnom programe sa rezortu kultúry špeciálne nevenuje.
HZD
Chce zrovnoprávnenie štátnej a neštátnej kultúry, zodpovedné nakladanie a prerozdeľovanie peňazí daňových poplatníkov s ohľadom na sociálnu a demografickú štruktúru obyvateľstva.
HZDS
Mieni presadzovať „garantovanie slobody tvorby, podporu tvorivých a kultúrnych aktivít na všetkých úrovniach, ochranu široko chápaného národného kultúrneho dedičstva…“ Konkrétne kroky v programe nie sú, prezradil ich až tieňový minister kultúry Dušan Jarjabek.
KDH
Pri postupnej globalizácii by kultúra a vzdelanie mali byť podľa KDH základným pilierom národného sebavedomia. KDH pripravilo celonárodný program s názvom „Obnovme si svoj dom“. Počas štyroch rokov chce „predstaviť Slovensko v obnovenej kráse“, čo by malo vplyv na rozvoj cestovného ruchu a zvýšenie zamestnanosti v regiónoch. KDH chce legislatívne zabezpečiť podporu pôvodnej umeleckej tvorby.
KSS
KSS chce, aby pôvodné kultúrne zariadenia opäť slúžili kultúre a chce, aby štát znovu vytvoril strediská voľného času. Program v oblasti kultúry sa zúžil na „dostupnosť hodnôt umenia, literatúry, kultúrneho dedičstva,“ či na „ochranu a podporu národnej kultúry a na ochranu a podporu kultúrnych a historických pamiatok.“
OKS
V oblasti kultúry ponúka najradikálnejšie, ale aj najpodrobnejšie vypracovaný program. Požaduje maximálnu decentralizáciu kultúry, je za zrušenie ministerstva kultúry a organizácií, ktoré sú v súčasnosti priradené k ministerstvu. Nevyhnutné kompetencie by sa zlúčili s činnosťou ústrednej štátnej správy v oblasti školstva. Štátne múzeá, divadlá a galérie, ktoré sú schopné samostatnej existencie, by sa mali sprivatizovať. Podporovať by sa mali kultúrne činnosti, a nie inštitúcie.
P SNS
Vo svojom volebnom programe sa rezortu kultúry špeciálne nevenuje.
SDA
Dáva dôraz na podporu kultúry v regiónoch, mal by byť vytvorený grantový systém na úrovni VÚC.
SDKÚ
Investovanie do kultúry je podľa SDKÚ investovanie do trhu práce a rozvoja cestovného ruchu. Cieľom SDKÚ je „vytvorenie podmienok na viaczdrojové financovanie kultúry a jej slobodného rozvoja a zabezpečiť predpoklady na poznávanie, ochranu a sprístupnenie kultúrneho dedičstva“.
SDĽ
Kultúra má byť podľa SDĽ pre všetkých, „nemôže byť len pre mladých a bohatých. Aj staršia generácia má právo na kultúrne vyžitie i na účasť v celoživotnom vzdelávaní.“ SDĽ presadzuje „uchovanie a šírenie tradičnej kultúry, slovenského folklóru a jazyka a rozvíjanie kultúry menšín. Výraznejšie chce podporovať nové formy kultúry. Aké, neoznámila.
Smer
Chce podporovať „nekomerčnú, národnú kultúru, umenie a ochranu jazyka“. Smer chce inventarizovať cirkevný majetok, vysvetľuje, že s cieľom zachovávania kultúrneho dedičstva. Je preň dôležitá podpora zahraničných Slovákov a chce rozbehnúť projekt pod názvom „Vráťme kultúru a šport do našich škôl.“
SMK
Je za podporu kultúry národnostných a etnických spoločenstiev. SMK chce reformovať systém podpory osvetových aktivít, ktorý by bol postavený na štyroch finančných zdrojoch: sú to štátne, územné, miestne a nadačné dotácie. Ochranu hmotných a nehmotných hodnôt nášho kultúrneho dedičstva pokladajú za svoju poprednú morálnu povinnosť.
SNS
SNS chce ústavné zakotvenie povinnosti ovládania slovenského jazyka pre všetky národnostné menšiny na Slovensku. V zákone o štátnom jazyku obnoví sankcie za porušovanie zákona, aby sa zabezpečila jeho vymožiteľnosť. SNS chce špeciálne podporovať a zakladať národné kultúrne inštitúcie, aby zabránila „ďalšiemu devastovaniu slovenskej kultúry a rozširovaniu ‘kultúrneho‘ braku zo zahraničia“. Garantom rozvoja národnej kultúry má byť Matica slovenská.
Autor: hr

Beata
Balogová
