BRATISLAVA – Cez firmu DMD Holding prešlo za minulej vlády zo štátneho majetku do súkromných rúk viac ako 7 miliárd korún.
Tunelovanie firmy polícia rozkryla podľa informácií SME v týchto dňoch. Pred dokončením vyšetrovania sa však k prípadu nechce vyjadrovať.
Za vlády Vladimíra Mečiara sedeli v Dozornej rade DMD Holdingu viacerí členovia HZDS, ktorí za hnutie kandidujú na zvoliteľných miestach aj v tohtoročných voľbách. Sú to napríklad Tibor Mikuš, Ján Gabriel, Ivan Kiňo, Milan Rehák alebo Milan Cagala.
Majetok sa presúval v úzkej spolupráci s Fondom národného majetku. V tom čase ho ovládali ľudia z HZDS a sedeli v ňom aj ľudia z DMD, napríklad Rehák a Cagala. Odlievanie peňazí sa podľa našich informácií dialo zložitými finančnými prevodmi.
Spoločnosť DMD Holding založil v roku 1995 exminister hospodárstva Ján Ducký a vzápätí do nej začali tiecť peniaze. Išli z Fondu národného majetku, boli to akcie kľúčových štátnych spoločností, najmä strojárskych, ich nehnuteľnosti, rekreačné zariadenia. Vtedajší exminister pôdohospodárstva Baco sem vložil napríklad zámoček Záblatie. Uznesenie vlády Vladimíra Mečiara umožnilo, aby sa majetkom DMD Holdingu stali aj niektoré strategické podniky.
Ivan Kiňo o zhromažďovaní štátneho majetku v DMD Holdingu, povedal, že si to už nepamätá: „Bol som v Dozornej rade DMD iba chvíľu, ale myslím si, že o tom dozorná rada nikdy nerokovala, ani sa tým nezaoberala.“ Dozorná rada bola vraj len formálny orgán. „Zdá sa mi, že stanovy tieto právomoci delegovali na predstavenstvo DMD.“ Kiňo v rozhovore pre SME nevysvetlil, prečo aj on navyšoval základné imanie spoločnosti. Tvrdil, že ak fond lial peniaze do DMD, je to problém fondu a nie firmy.
Po voľbách v roku 1998 sa síce predstavenstvo DMD Holdingu vymenilo, ale to podstatné – dcéry a vnučky – naďalej ovládajú privatizéri z HZDS. „Došlo k prelievaniu majetku medzi matkou a dcérami. Môžeme dokonca povedať, že určitým spôsobom sa tuneloval DMD Holding v prospech dcér,“ povedal v apríli 1999 vtedajší prezident DMD Holding Ľubomír Gažák.
Bývalý prezident holdingu Július Tóth sa svojimi krokmi nijako netajil. „Mňa už dnes nezaujímajú ZTS-ky. Tie sú mŕtve. Zaujímavé sú vnučky DMD Holding. Na nich bude záležať, akou cestou sa vyberú,“ povedal pred časom. A podnikateľská etika? „Ak dokážeme využiť niečo vo svoj prospech, je to šikovnosť podnikateľa – pokiaľ nepodvádza.“
Tóth nedávno pre SME povedal, že nikdy nič netuneloval: „Nemusíte mi to veriť. Ale manažér predsa slúži niekomu, komu patrí majetok. Najali ma na to, aby som sa o majetok staral, nie, aby som ho priviedol ku krachu.“
Tóth je bohatý človek. Jeho vila stojí v blízkosti víl manažmentu VSŽ z čias Alexandra Rezeša.
Majetok ľudia blízki HZDS nemuseli ani privatizovať, získali ho skryte, obišli zákony o privatizácii či nakladaní s majetkom štátu.
Viac v rubrike HZDS a DMDAutor: MONIKA ŽEMLOVÁ, DANIEL VRAŽDA

Beata
Balogová
