Bratislava 12. septembra (TASR) - O nezamestnanosti, sociálnej politike a reforme regiónov dnes v relácii Okrúhly stôl na pôde Slovenskej televízie diskutovali predstavitelia politických strán SDKÚ, Žena a rodina, Béčko - Robotnícka revolučná strana, Robotnícka strana ROSA, KSS, Ľavicový blok a SDĽ.
Príčinou vysokej nezamestnanosti je podľa Petra Bódyho (SDKÚ) štyridsať rokov komunistického režimu, ktorý priviedol ekonomiku na okraj kolapsu. Ďalším dôvodom je privatizácia z rokov 1994-1998. Upozornil, že pre SDKÚ nemalo zmysel udržiavať tieto fabriky v prevádzke, vzhľadom na to, že 80 percent z nich krachovalo. Príčinou nezamestnanosti je aj čierna práca, ktorá sa na nej podieľa piatimi percentami. Zastáva názor, že znižovanie daní a odvodového systému zamestnávateľov bude motiváciou pre zvyšovanie zamestnanosti. Prioritou v tejto oblasti je pre SDKÚ vstup do NATO a EÚ, ktorého je garantom. Upozornil na nevyhnutnosť novej organizácie národných úradov práce, ktoré nesmú kopírovať štátnu správu.
Za vysokú nezamestnanosť je podľa Ivana Brňa zo strany Žena a rodina plne zodpovedná každá garnitúra, ktorá vládla. Budovanie diaľnic a odstránenie korupcie považuje za hlavnú príčinu absencie zahraničných investícií. Súčasná vláda, ako aj tie predchádzajúce, by si mali priznať, že v otázke zamestnanosti urobili chybu. Odmietol legalizáciu prostitúcie a registráciu homosexuálnych i lesbických párov.
František Dugovič z Béčka - RRS je presvedčený, že nezamestnanosť vznikla zánikom výroby. Kto bude mať veľký príjem, bude mať progresívnejšie dane. "Všetkých tých, ktorí neplatia dane, treba poslať za mreže a zobrať im majetok," uviedol. Zostávajúci čas využil na kritiku ministra vnútra Ivana Šimka ohľadne zloženia kaucie milión korún pri vstupe do volebnej kampane, čo považuje za protiústavné. Označil to za "fašizmus". Dugovič presadzuje vyplácanie podpory v nezamestnanosti počas celého jej obdobia.
Znížiť 12-hodinový pracovný čas, v rámci ktorého by dvaja pracovníci ušetrili miesto pre tretieho, označil Miroslav Kočnár (ROSA) za riešenie problematiky vysokej nezamestnanosti. Čierna práca je podľa neho prostriedkom zlepšenia životnej úrovne chudákov. Ubezpečil voličov strany ROSA, že ich hlasy neprepadnú, pretože po voľbách vytvoria koalíciu s Béčkom - RRS, ale aj ostatnými politickými stranami.
Podpredseda KSS Ivan Hopta je presvedčený, že vlády za posledných 13 rokov rozbili národné hospodárstvo a všetky prosperujúce podniky. Podporovali korupciu a kriminalitu, zdevastovali kultúru, školstvo, zdravotníctvo a obmedzili bytovú výstavbu. Poprel, že by socializmus spôsobil nezamestnanosť a vyzval predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, aby sa za ňu ospravedlnil.
Šéf Ľavicového bloku Jozef Kalman je presvedčený, že vláda Vladimíra Mečiara nie je príčinou vysokej nezamestnanosti. Podľa neho mal súčasný kabinet pokračovať v nastúpenom trende. Riešenie vidí vo vytvorení rovnakých podmienok pre zahraničných podnikateľov. Verejne sa zaviazal vytvoriť 150 tisíc pracovných miest. Riešenie vidí aj v zriadení Podnikateľského absolventského fondu a v rozvoji družstevníckych foriem podnikania.
Za príčinu "rozvratu ekonomiky a vysokej nezamestnanosti" označil Pavel Koncoš (SDĽ) spoliehanie sa na voľný trh a regionálnu politiku, ktorá smerovala k oslabovaniu štátu. Šéf ľavičiarov pripomenul, že 12 tisíc firiem prešlo konkurzom a momentálne bankrotuje 6000 podnikov. SDĽ bude presadzovať skrátenie pracovného času na 35 hodín týždenne.
Spravodlivé a adresné rozdeľovanie peňazí v sociálnom systéme, vytvorenie druhého kapitalizačného piliera dôchodkovej reformy a navýšenie prostriedkov zo súčasných 60 na 70 miliárd považuje Bódy za prioritu rozvoja regiónov.
Skrátenie pracovného času na šesť hodín, vysielanie vzdelávacích filmov v STV pre občanov, "keď už pozerajú ten kultúrny odpad" označil Dugovič za prioritné kroky v oblasti sociálnej reformy a znižovaní nezamestnanosti. "Ak sa štát stáva úradníkom cudzej moci, stáva sa príživníkom", a preto je nevyhnutné vložiť moc do rúk predstaviteľom politického subjektu s číslom 18.
Hopta (KSS) je proti tomu, aby ľudia odchádzali do dôchodku neskôr. Upozornil, že niektorí občania sa pri súčasnom počínaní súkromných podnikateľov nedožijú odchodu do dôchodku. Myslí si, že komunisti boli "zlatí" a súčasní politici za 12 rokov rozpredali všetok majetok.
Kalman (ĽB) zdôraznil, že patria k jedinej strane, ktorá je pripravená vypracovať sociálnu doktrínu, v ktorej budú stanovené jasné kroky pre štát, samosprávu, podnikateľov i občanov. Chceme podporovať bezdetné manželstvá a rodiny s jedným dieťaťom, regulovať vývoj populácie neprispôsobivých občanov a sociálnych prídavkov na deti, uviedol.
Koncoš (SDĽ) sa nazdáva, že "netreba vymýšľať už vymyslené a kopať do otvorených dverí". Pripojenie sa SR k Európskemu zákonníku sociálneho zabezpečenia a podpora rodiny sú hlavné kroky SDĽ v oblasti sociálnej politiky. Za neprípustné považuje to, aby sa "predávalo viac rakiev ako kočíkov". Riešenie vidí v zvyšovaní rodinných prídavkov, zavedení príspevku počas materstva a bezúročných mladomanželských pôžičiek pri kúpe bytu. Upozornil na to, že "väzeň má vyššiu stravnú jednotku na deň, ako sociálne odkázaný občan". Zdôraznil, že SDĽ nepodporuje vznik Komárňanskej župy.
Dugovič namiesto odpovede na otázku, prečítal volebný program strany, v ktorom vyzval občanov, aby volili jeho stranu. Vo vyhlásení kritizoval väčšinu politických subjektov, ktoré nazval siedmimi reklamnými stranami podporovanými mimovládnymi organizáciami. "Voľte milión hladných robotníkov, lebo chudoba urobí pre chudobu viac," uviedol.