BRATISLAVA. Minister školstva Dušan Čaplovič vo štvrtok listom vyzval primátorov a starostov, aby počas učiteľského štrajku na budúci týždeň pomohli zabezpečiť starostlivosť o deti, ktorých rodičia sú zamestnaní a nemajú možnosť zostať s nimi doma.
"Aby sa vytvárali kontaktné body v obciach a mestách, kde tieto deti budú môcť prežiť ten deň, aby sa nám netúlali na uliciach, aby neprišlo možno k niektorým neplánovaným zraneniam v uliciach a potom tá zodpovednosť by bola veľmi ťažká," povedal minister po rokovaní školskej štvorpartity.
Nie všetci učitelia idú do štrajku a napríklad tí, ktorí sa nezapoja, by sa podľa neho mohli o deti postarať.
Zabezpečiť to majú zriaďovatelia. Škola je totiž verejný priestor a minister si nemyslí, že by mala byť zavretá, ak sa nájdu učitelia, ktorí sa budú chcieť starať o deti.
Navrhujú povolať dôchodcov
Ľubomír Parizek zo Združenia miest a obcí Slovenska doplnil, že sa snažia hľadať riešenie, ako pomôcť rodičom s deťmi cez štrajk.
Podľa neho má riaditeľ školy možnosti aj v prípade, že budú na škole všetci učitelia v štrajku.
"Môže povolať dôchodcov, môže sa spojiť s centrom voľného času, s domom kultúry, s rôznymi rekreačnými službami, športovými klubmi a tak ďalej," spresnil Parizek možnosti riaditeľov verejných škôl.
Týchto ľudí by riaditeľ mohol zaplatiť z peňazí na platy štrajkujúcich učiteľov, ktorí za dni štrajku nedostanú mzdu.
Riaditeľom verejných škôl, ktorých zriaďovateľmi sú mestá a obce, by v prípade osobného zapojenia sa do štrajku hrozilo odvolanie.
Čaplovič mzdu kompenzovať nechce
Minister Čaplovič aj Parizek sa zhodujú, že štrajkujúcim učiteľom by sa nemala strata mzdy nejako kompenzovať vo forme odmien alebo príplatkov.
"Tí, ktorí štrajkujú, tak samozrejme ten plat im nepatrí," zdôraznil minister.
Podľa Parizeka sa ani nedá vyjadrovať k tomu, že by bol niekto odmeňovaný za to, že nepracuje.
"To ani v Mongolsku nie je, ani v Ázii. Kto nepracuje, proste nedostáva mzdu. O tom je vlastne štrajk, filozofia štrajku," dodal.
Na ministerstve školstva od stredy zriadili krízový štáb, ktorý bude v prípade štrajku v pondelok 26. novembra od 6. hodiny ráno k dispozícii na dvoch telefónnych linkách a na emailovej adrese.
Bude poskytovať aj právnu pomoc, ak ju budú rodičia potrebovať. Čaplovič zriadil kontaktný bod aj na ministerstve pre deti zamestnancov rezortu počas štrajku.
Rokovať budú ešte v piatok
Na stredajšom rokovaní školskej štvorpartity sa okrem ministra a zástupcov samosprávy zúčastnili aj zástupcovia zamestnávateľov a odborári.
Šéf školských odborárov Pavel Ondek informoval, že ešte v piatok by mali rokovať s ministrom financií Petrom Kažimírom.
Milan Holeček z Regionálnej obchodnej priemyselnej komory doplnil, že cieľ štrajku je dobrý, ale radšej mali zvoliť iné kroky.
Nemyslí si, že štrajk môže zabezpečiť požiadavky odborárov. "Dohoda nemôže byť na ulici, ale za rokovacím stolom," doplnil.
Školskí odborári vyhlásili od 26. novembra časovo neobmedzený štrajk za desaťpercentné zvýšenie tarifných platov a zlepšenie financovania školstva. Vláda im ponúka maximálne päť percent cez normatívy, čo odmietajú.
V Bratislave chcú protestovať na rušnom mýte
Učitelia vyjdú v pondelok do ulíc v troch slovenských mestách. V hlavnom meste sa zhromaždia o 10.00 h na Trnavskom mýte, v Košiciach sa zídu v rovnakom čase na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne a v Banskej Bystrici o 9.30 h na Námestí SNP.
Odborári o tom informujú na svojom webe. V pondelok ráno o 6.00 h má odštartovať neobmedzený štrajk školských zamestnancov.
Odborový zväz chce učiteľov na protesty pozvážať autobusmi. Účasť bude reprezentatívna, viac vám povedať nemôžem, odpovedal vedúci úradu odborového zväzu Jozef Lužák na otázku, koľko učiteľov je ochotných protestovať.
Protest v Bratislave je určený pre školských zamestnancov z Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja.
Podľa podpredsedu zväzu Martina Matáka učitelia neplánujú pochodovať mestom. Pripravíme tribúnu, pripravení sú rečníci, nejaké transparenty, dodal.
tasr