BRATISLAVA. Voči pôvodnému návrhu pamätnej slovenskej euromince mali výhrady niektoré členské štáty eurozóny.
Európska komisia s výhradami následne oboznámila Slovenskú republiku s tým, že Slovenská republika predložila modifikovaný návrh, ktorý bol schválený v Rade Únie a hlasovalo zaň aj Slovensko.
Upozorňuje na to Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Medializované informácie o prípade označil za nepravdivé a zavádzajúce.
Každý štát sa môže vyjadriť
"Ide najmä o vyjadrenia, podľa ktorých malo dôjsť k diktátu Bruselu, svojvôli pracovníkov Komisie, námietke bruselských úradníkov a pod.," oznámil Králik.
Zároveň pripomenul, že v zmysle platných európskych pravidiel pre vydávanie euromincí každý členský štát zasiela grafický návrh euromincí Rade a Európskej komisii.
Komisia následne zasiela tieto návrhy všetkým členským štátom eurozóny, ktoré sa k nemu môžu vyjadriť.
Na pôvodnom návrhu pamätnej mince boli zobrazené aj symboly svätých Cyrila a Metoda. Slovensko však muselo odstrániť náboženské symboly.
Komisia to odôvodnila potrebou rešpektovať princíp náboženskej neutrality, ktorý vyplýva z Charty základných práv Únie.
Slovenská banková rada následne vznesené pripomienky akceptovala, vychádzajúc aj z predchádzajúcich skúseností.
V minulosti totiž takéto pripomienky akceptoval napríklad aj Vatikán.
Odmietnutie tejto pripomienky by navyše podľa NBS mohlo ohroziť základný cieľ, a to pripomenutie si príchodu vierozvestcov prostredníctvom mince, ktorá by sa mala šíriť v rámci celej Európy.
Ľudová platforma zaslala NBS list
Opozičné strany SDKÚ, KDH a Most-Híd združené v Ľudovej platforme zaslali guvernérovi Národnej banky Slovenska Jozefovi Makúchovi list, v ktorom ho žiadajú, aby NBS nepristúpila na požiadavku Európskej komisie.
Strany totiž nevidia najmenší dôvod, aby sme takto laxne a úradnícky pristupovali k histórii európskej civilizácie.
"Požiadali sme preto listom guvernéra NBS Jozefa Makúcha, aby zmenil postoj NBS a aby sa táto otázka prejednávala v zmysle pravidiel na príslušných úrovniach EK. Myslíme si, že je to záležitosť, pri ktorej nemôžeme mlčať, lebo aj to formuje naše historické vedomie a vedomie občanov SR a formuje ich hrdosť na krajinu, národ a prostredie, z ktorého pochádzajú a históriu, z ktorej vzišli," uviedol predseda poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovít Kaník vo vyhlásení, ktoré poskytla Tlačová služba SDKÚ.