SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Brusel 12. septembra (TASR) - Budúcotýždňové parlamentné voľby budú najdôležitejšie v histórii Slovenska, pretože rozhodnú, či krajina splní svoj cieľ stať sa členom Európskej únie a začleniť sa do euroatlantických štruktúr

Verheugen: Voľby budú najdôležitejšie v histórii Slovenska


. Povedal to európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
     
Aby Slovensko tieto ciele splnilo, "potrebuje vládu, ktorá bude mať dôveru v Európe i v Spojených štátoch, a ktorá bude pevne oddaná pokračovaniu politických, ekonomických a sociálnych reforiem," uviedol Verheugen pre TASR týždeň pred voľbami.
Politikou EÚ je podľa neho nemiešať sa do vnútorných záležitostí krajiny, pre slovenských voličov má však dve rady. "Zúčastnite sa, choďte voliť. Druhá rada je: urobte tak s doširoka otvorenými očami," povedal komisár.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko podľa neho dosiahlo za uplynulé roky "dôležitý, pozoruhodný a obdivuhodný" pokrok a bolo schopné dostihnúť v procese rozšírenia susedné krajiny. "Teraz krajina potrebuje parlamentnú väčšinu a vládu, ktoré budú schopné dokončiť proces, čo sa tak úspešne začal," povedal Verheugen TASR.

Už na augustovej neformálnej schôdzke ministrov zahraničných vecí EÚ v dánskom Helsingöre (30.-31. augusta) komisár vyjadril presvedčenie, že Slovensko bude po voľbách takúto vládu a parlamentnú väčšinu mať.
 Politická atmosféra (na Slovensku) sa mení a existuje veľmi, veľmi dobrá šanca, že demokratické strany, ktoré sú za pokračovanie proeurópskej a reformnej politiky, budú mať väčšinu v parlamente a vytvoria budúcu vládu," povedal vtedy komisár.

SkryťVypnúť reklamu

 

 Népszabadság: Miliardové škody na malom Žitnom ostrove

 Budapešť 12. septembra (TASR) - Škody na dunajských ochranných hrádzach spôsobené augustovými povodňami v Maďarsku dosiahli 2,6 miliardy forintov. Z toho najväčšie škody vznikli na systéme napájania Malého Žitného ostrova, ktorého rekonštrukcia by si vyžiadala 1,2 miliardy forintov, píše dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság.
 
Podľa predstaviteľa rezortu ochrany životného prostredia a vodného hospodárstva Józsefa Váradiho voda valiaca sa v množstve 6000 metrov kubických za sekundu zničila mnohé ochranné diela. Ich rekonštrukcia by mala byť ukončená najneskôr do 15. novembra, aby vodohospodári vedeli bezpečne riešiť jarné topenie snehu.

SkryťVypnúť reklamu

Na viacerých miestach je potrebné nahradiť vodou odplavené časti hrádzí, na niektorých miestach treba opraviť vodohospodárske stavby určené na zabezpečenie plavby lodí. Potvrdilo sa aj to, že chýbajúce povodňové hrádze, napríklad v úseku Ostrihom-Tát, po desaťročia trvajúcich otáľaniach treba čo najskôr postaviť, povedal pre denník Váradi.

 

 APA: Vytvorenie novej slovenskej vlády bude pod časovým tlakom

 Viedeň 12. septembra (TASR) - Vytvorenie vlády po parlamentných voľbách na Slovensku sa ocitne pod zvýšeným časovým tlakom. Niekoľko týždňov po voľbách prijmú totiž EÚ a NATO rozhodnutia o prijatí Slovenska za člena. Dovtedy musí Bratislava jasne deklarovať, že kontroverzný expremiér Vladimír Mečiar a jeho HZDS nebudú súčasťou budúcej vlády. Za Mečiara sa Slovensko dostalo do medzinárodnej izolácie, píše rakúska tlačová agentúra APA.
 
Po oznámení oficiálnych výsledkov volieb nebudú mať ich víťazi prakticky nijaký čas na oslavu. Zdá sa totiž, že vytvorenie vlády nebude vonkoncom ľahkou záležitosťou. Posledné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že na spoločnom vládnom programe sa bude musieť dohodnúť minimálne päť strán. Prvoradým cieľom všetkých politických subjektov, ktoré sa budú podieľať na vytvorení novej vlády, je vstup do Európskej únie a NATO. Možno teda očakávať, že spoločného menovateľa nájdu rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

Už v polovici októbra chce Európska komisia predstaviť svoje výročné správy o pokroku jednotlivých kandidátskych krajín. Očakáva sa, že v správe o Slovensku dá "zelenú" pre vstup krajiny do EÚ v roku 2004. Toto rozhodnutie by mal potvrdiť aj summit EÚ v Bruseli v dňoch 24. a 25. októbra. Severoatlantická aliancia sa na novembrovom summite v Prahe vysloví k pozvánke pre svojich budúcich členov, ku ktorým patrí aj Slovensko.

Prezident SR Rudolf Schuster už viackrát vyhlásil, že zostavením vlády poverí politika, ktorý má šancu vytvoriť funkčný vládny kabinet čo najskôr. Tieto slová sa hodnotia ako jasné odmietnutie Mečiara, ktorého HZDS by sa síce malo stať najsilnejšou stranou, avšak bez koaličného partnera.

Do úvahy prichádza Robert Fico ako predseda druhej najsilnejšej strany Smer, predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko ako aj hlavný vyjednávač pre vstup do EÚ Ján Figeľ. Konsenzuálny politik Figeľ by mohol pritom zohrať integrujúcu úlohu pri vytváraní budúcej vlády. Okrem toho sa v Bruseli cíti ako doma, čo by mohlo byť výhodou v záverečnej fáze vstupných rokovaní s EÚ, poznamenáva APA.
 
Všetko svedčí o tom, že slovenskí politici budú schopní v priebehu jedného mesiaca vytvoriť koaličnú vládu. Príslušnú dohodu ešte pred bruselským summitom žiadal aj veľvyslanec EÚ na Slovensku Eric van der Linden. Problémy dlhodobej "koexistencie" nových koaličných partnerov sa však dovtedy nepodarí vyriešiť, podotýka APA a konštatuje, že problematická je predovšetkým spolupráca štyroch strán pravého stredu s ľavicovopopulistickým Smerom. Fico totiž doteraz uprednostňoval voči svojim možným budúcim partnerom jasný konfrontačný kurz. Otvorenou zostáva aj jeho schopnosť kooperovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší problém predstavuje Strana maďarskej koalície (SMK), ktorá bola doteraz stabilizujúcim faktorom v slovenskej vláde. SMK sa totiž prestáva páčiť robiť stále ústupky. Nikto nevie, ako bude reagovať KDH, ANO a SDKÚ terajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu, pokiaľ SMK bude trvať na novom teritoriálnom usporiadaní krajiny s regiónom, obývaným z prevažnej časti Maďarmi.

Hospodárska a sociálna situácia na Slovensku je okrem toho všetko možné, len nie dobrá. Vysoká nezamestnanosť, rastúci rozpočtový deficit, veľké rozdiely medzi jednotlivými regiónmi a problémy s Rómami postavia budúcu vládnu koalíciu pred tvrdú skúšku. Tlak by však mohol mať na politikov krajiny, náchylných často na hystériu, aj liečivé účinky. O dôsledkoch eventuálneho stroskotania pri rokovaní s EÚ a NATO sa totiž neodváži premýšľať ani jeden slovenský politik, uzatvára analýzu rakúska APA.

SkryťVypnúť reklamu

 

 Agentúra APA priniesla profily Dzurindu, Mečiara a Fica

 Viedeň 12. septembra (TASR) - Rakúska tlačová agentúra APA priniesla dnes k blížiacim sa parlamentným voľbám v SR profily troch lídrov slovenských politických strán - premiéra Mikuláša Dzurindu, bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara a predsedu Smeru Roberta Fica.

O Mikulášovi Dzurindovi agentúra píše, že má dve politické duše. Jeho trpezlivosť mu v uplynulých štyroch rokoch pomohla udržať pohromade ľavicovo-socialistické a pravicovo-liberálne strany vo vládnucej koalícii. Rozhodnutia odkladal dovtedy, kým sa nenašiel kompromis.

Obidve charakterové vlastnosti majú však v politike svoje nevýhody. Kvôli Dzurindovmu sklonu ku kompromisom zostalo veľa reforiem stáť na polceste. Aj svojimi spontánnymi rozhodnutiami si urobil viac nepriateľov ako priateľov. Už predtým, ako sa stal v roku 1998 premiérom, ho jeho priatelia v neskoršej SDK prezývali "malý Mečiar".

SkryťVypnúť reklamu

V predvolebnej kampani sa Dzurinda podľa APA prezentuje ako štátnik, ktorý vyviedol Slovensko z medzinárodnej izolácie na prah EÚ a NATO. Vo vnútornej politike musel uvoľniť miesto neopotrebovanej Aliancii nového občana (ANO) mediálneho magnáta Pavla Ruska.

Vladimír Mečiar a jeho Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) zohrávajú na Slovensku už viac ako jedno desaťročie dominujúcu úlohu, konštatuje APA. Po septembrových voľbách sa však táto dominantnosť môže definitívne skončiť.

Racionálna diskusia o Mečiarovi na Slovensku je dodnes prakticky nemožná. Pre jedných je zakladateľom štátu a ochrancom národných záujmov, pre druhých bezohľadným človekom posadnutým mocou. Pravda nie je v strede, pretože na Slovensku môžete byť iba za Mečiara alebo proti nemu.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho úspech je podľa APA podmienený tromi faktormi: Mečiar pochopil, že v slovenskej politike hrá prím problém sebaurčenia, že voľby sa vyhrávajú na vidieku a nie v mestách a že slovenská ekonomická nomenklatúra má väčší vplyv ako "intelektuáli" v Bratislave.

Robert Fico je muž veľkých ambícií, uvádza rakúska agentúra. Chcel byť vždy najlepší a doteraz sa mu to aj darilo. Bol podpredsedom Strany demokratickej ľavice, ako právnik napísal niekoľko odborných kníh a v rokoch 1994-2000 zastupoval Slovensko v Európskej komisii pre ľudské práva v Štrasburgu.

Cieľom tohto ľavicového populistu je premiérske kreslo. Po parlamentných voľbách v roku 1998 prišiel Fico k záveru, že Slovensko potrebuje dôkladnú obnovu politickej scény. Problémy krajiny sa nedajú riešiť ideologickými diskusiami, ale pragmatickými činmi, tvrdil.

SkryťVypnúť reklamu

Už v roku 2000 predbehol Fico v popularite expremiéra Mečiara. Na rozdiel od neho si uvedomuje význam svojich medzinárodných kontaktov a v zahraničí ho radi vidia. Po ideologickej stránke sa Fico nechce dať zaradiť. Jeho vzorom je tretia cesta britského premiéra Tonyho Blaira, jeho najobľúbenejším slovom je "poriadok". Všetky problémy sa dajú podľa neho riešiť zákonmi, normami alebo predpismi. Po odbornej a politickej stránke má Fico dobré predpoklady, aby sa stal budúcim slovenským premiérom.

 

 Šimko podpísal v Budapešti obnovenú readmisnú dohodu

 Budapešť 12. septembra (TASR) - Minister vnútra SR Ivan Šimko podpísal dnes v Budapešti so svojou maďarskou partnerkou Mónikou Lamperthovou obnovenú readmisnú dohodu a s ňou súvisiacu vykonávaciu dohodu. Ministri rokovali aj o aktuálnej situácii a perspektíve vzťahov rezortov vnútra oboch krajín. 

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodná dohoda o vzájomnom vydávaní osôb bola podpísaná v roku 1994. Ako na tlačovej konferencii uviedol šéf slovenského rezortu vnútra, vytvára sa nový readmisný systém týkajúci sa predovšetkým osôb tretích štátov, ale aj tých krajín, ktoré podpisujú tieto dohody.

Nový systém je podľa Šimka precíznejší ako predchádzajúci, spresnil mechanizmus vydávania osôb a stavia nový celoeurópsky systém readmisie, ako jeden z krokov v rámci čo najúčinnejšieho mechanizmu zápasu proti nelegálnej migrácii. Podobné dohody podpísalo Slovensko už s Českou republikou, Rakúskom, so štátmi Beneluxu a pripravená je aj dohoda s Nemeckom, ktorej podpis mešká podľa ministra iba kvôli augustovým záplavám.

Maďarská ministerka zdôraznila, že nová dohoda, ktorá vznikla po zhodnotení skúseností od roku 1994 v oblasti readmisie, citlivo pristupuje k otázkam ochrany slobody osôb a osobných údajov. Od podpísania prvej dohody na jej základe odsunulo Maďarsko do tretích krajín 20.000 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri rokovali aj o rozšírení policajnej spolupráce, o spolupráci v prevencii v oblasti trestných činov, ako aj regionálnej spolupráci. Minister Šimko informoval o prípravách na parlamentné voľby na Slovensku.

Na otázku TASR o policajnej spolupráci pri hľadaní páchateľov ozbrojenej lúpeže v maďarskom Móri, kde zahynulo osem osôb a kde podľa informácií maďarských médií existujú aj slovenské väzby, šéfka maďarského rezortu vnútra uviedla, že medzi slovenskými a maďarskými policajtmi je dobrá spolupráca.

Na margo potvrdenia väzieb prípadu na slovenské podsvetie povedala, že ak budú nové výsledky vyšetrovania, zverejní ich Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK). Minister Šimko v tejto súvislosti poznamenal, že od nástupu novej ministerky po maďarských parlamentných voľbách sa stretli už trikrát, pričom konštatovali dobrú spoluprácu aj v prípade mórskej lúpeže.

SkryťVypnúť reklamu

 

 Cox neverí, že by na Slovensku vznikla protiintegračná vláda

Brusel 12. septembra (TASR) - Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox považuje za nepravdepodobné, že by po budúcotýždňových voľbách na Slovensku vznikla vláda, ktorá by bola proti európskej integrácii.
Naopak, "ak sú prieskumy verejnej mienky pravdivé, potom je slušná šanca na vytvorenie takej administratívy, ktorá zabezpečí pre Slovensko európsku integráciu", povedal dnes Cox v Bruseli po rokovaní s predsedom strany ANO Pavlom Ruskom.
Hoci predseda EP sa nechce miešať do vnútorných záležitostí Slovenska, voličom však odkazuje: "Voľby sú (pre vás) dôležitým a rozhodujúcim momentom, preto sa na nich zúčastnite a hlasujte."
 Cox očakáva v októbri od Európskej komisie pozitívne hodnotenie Slovenska a verí, že na konci roka úspešne ukončí prístupové rokovania s EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

 

 Rusko ubezpečil v EP, že Slovensko bude mať demokratickú vládu

Brusel 12. septembra (TASR) - Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox považuje za nepravdepodobné, že by po budúcotýždňových voľbách na Slovensku vznikla vláda, ktorá by bola proti európskej integrácii.

Naopak, "ak sú prieskumy verejnej mienky pravdivé, potom je slušná šanca na vytvorenie takej administratívy, ktorá zabezpečí pre Slovensko európsku integráciu", povedal dnes Cox v Bruseli po rokovaní s predsedom strany ANO Pavlom Ruskom.
Predseda EP sa nechce miešať do vnútorných záležitostí Slovenska, voličom však odkazuje: "Voľby sú (pre vás) dôležitým a rozhodujúcim momentom, preto sa na nich zúčastnite a hlasujte."

Cox očakáva v októbri od Európskej komisie pozitívne hodnotenie Slovenska a verí, že na konci roka úspešne ukončí prístupové rokovania s EÚ. Vyjadril nádej, že írski voliči v jesennom referende podporia Zmluvu z Nice, ktorej odmietnutie by rozšírenie skomplikovalo a zrejme spomalilo.

SkryťVypnúť reklamu

Pavol Rusko na stretnutí vyjadril presvedčenie, že Slovensko bude mať po voľbách "demokratickú vládu, ktorá sa stane dôveryhodným partnerom pre všetky medzinárodné inštitúcie, vlády krajín EÚ, americkú administratívu a pre všetkých kľúčových partnerov tak, aby sme mohli realizovať v praxi to, čo hovoríme, že pre Slovensko existuje iba jediná cesta - cesta do EÚ a NATO".

S Coxom rokoval aj o možnom zložení novej slovenskej vlády, zdôraznil však, že o tom rozhodnú výsledky volieb. "V každom prípade však nie sme schopní tvoriť vládu so stranami, s ktorými nevieme vládnuť, nevieme presadzovať priority integrácie do EÚ a NATO... Takže to jasne vyzerá na vládu pozostávajúcu zo štyroch-piatich partnerov, najvážnejšími kandidátmi sú SDKÚ, KDH, SMK, ANO a Smer," uviedol šéf strany ANO.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko sa v Bruseli stretol aj s komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom, námestníčkou belgického ministra zahraničia pre európske otázky Annemie Neyttsovou a ďalšími predstaviteľmi.

 

 Minister školstva SR vystúpil na stretnutí členských krajín RE vo Varšave

 Varšava 12. septembra (TASR) - Na trojdňovom neformálnom stretnutí ministrov členských krajín Rady Európy zodpovedných za šport, ktoré sa skončí v piatok vo Varšave, vystúpil dnes vedúci slovenskej delegácie, minister školstva Peter Ponický.

Vo varšavskom hoteli Sheraton sa stretli zástupcovia vlád a ministri majúci na starosti šport a výchovu mládeže zo 43 členských štátov Rady Európy. Plenárne zasadanie malo ťažisko, ako Rádio Slovensko a TASR informoval Peter Ponický, v troch základných okruhoch.
Účastníci sa v prvej časti sústredili na dopracovanie koncepcií v oblasti školstva a telesnej výchovy, ktoré majú dostať nový medzinárodný rozmer. V prvom rade ide o výber a aplikáciu najlepších programov, majúcich zvýšiť záujem detí a mládeže o šport i telesné aktivity. Prezentované boli pozitíva, ale aj negatíva. S tým súvisí celkový stav zdravia obyvateľov v jednotlivých európskych krajinách.


Druhý bod sa týkal novej situácie, ktorá vznikla po vytvorení Svetovej antidopingovej agentúry WADA. Okrem prezentácie výsledkov práce agentúry v oblasti účinnej kontroly vrcholových športovcov sa zdôrazňovala potreba koncepčnej osvety o nevhodnosti a škodlivosti dopingu pre mládež. Stretnutie dalo tiež priestor pre dvojstranné rokovania, ktoré sa týkali najmä výmeny odborníkov i skúseností v oblasti športu.

"Koncentrovali sme sa predovšetkým na partnerov z Dánska, Írska, Fínska ale aj Francúzska či Nemecka,"  povedal  Vladimír Grieger, zodpovedný na ministerstve školstva za medzinárodnú spoluprácu. V slovenskej delegácii bola aj Mária Ďurišinová, generálna riaditeľka sekcie športu detí a mládeže.
Z príhovoru ministra školstva SR Petra Ponického o skúsenostiach s organizáciou a zabezpečovaním projektov telesnej výchovy v školách i mimo nich prítomní ocenili najmä koncepciu presadzovanú na Slovensku, keď sa do procesu propagácie a organizovania športu zapájajú mimovládne organizácie.

Ich spolupráca s oficiálnymi vládnymi inštitúciami rozširuje záber a zvyšuje účinnosť programov zameraných na rozvoj športu a pohybových aktivít.  V prehľadoch porovnávajúcich fyzickú zdatnosť, pohybové návyky a zdravie mladej generácie sa Slovensko umiestnilo v lepšej polovici. V Poľsku napríklad až 70 percent občanov priznáva, že sa nevenujú žiadnemu športu.

 

 Predsedovia najvyšších súdov SR a ČR rokovali v Prahe

 Praha 12. septembra (TASR) - Stav rekodifikačných prác v ČR a SR, posilňovanie nezávislosti justície, zverejňovanie rozhodnutí súdov na internete a výmena skúseností boli predmetom dnešného rokovania predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina s predsedníčkou Najvyššieho súdu ČR Ivou Brožovou v Prahe.

"Zhodli sme sa na tom, že nemožno vnášať politikum do výsledkov rekodifikačných komisií pri zmene každej vlády, jednoducho treba nadviazať kontinuálne na zhromaždené práce," uviedol po rokovaní Harabin pre TASR. S týmto problémom sa podľa neho stretávajú obe krajiny.
Predseda Najvyššieho súdu SR nastolil aj problematiku uverejňovania všetkých rozhodnutí najvyššieho súdu na internete, k čomu by chcelo prejsť aj Slovensko. V ČR tento model už funguje, ale podľa Harabina s tým nie sú príliš pozitívne skúsenosti. "Nemajú aparát na to, aby došlo k nejakej selekcii rozhodnutí významných pre právnickú prax, advokátsku, súkromnú," dodal Harabin. Slovensko chce podľa neho zatiaľ prejsť k tomuto modelu.

"Verejnosť by si sama robila selekciu z hľadiska potrebnosti," dodal.
Predmetom rokovaní boli aj judikáty štrasburského súdu, otázky verejného vyhlasovania rozsudkov, uznesení a rozhodnutí.
Obaja rokovali aj o novom sudcovskom zákone v ČR. Ako predseda Najvyššieho súdu SR skonštatoval, aj v ČR sú problémy s materiálno-technickým vybavením súdov a budovami pre súdy. Dotkli sa aj problémov súdnej rady v SR, ktorá nemá samostatné priestory a  materiálno-technické vybavenie.

 

 Bratislava má svoje zastúpenie v Bruseli

 Brusel 12. septembra (TASR) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) má od dnešného dňa zastúpenie v Bruseli. Kanceláriu v bezprostrednej blízkosti európskych inštitúcií slávnostne otvoril predseda kraja Ľubo Roman.

Cieľom tohto zastúpenia je podľa neho budovať kontakty medzi európskymi inštitúciami a bratislavským regiónom a umožniť jeho lepšiu prezentáciu v sídle Európskej únie, NATO a mnohých ďalších medzinárodných organizáciách. Kancelária sa chce zamerať najmä na podporu cestovného ruchu, ale aj vzdelávanie odborníkov.

Bratislavské zastúpenie sídli v dvoch prenajatých miestnostiach s rozlohou asi 70 štvorcových, ku ktorým patrí aj záhrada. Dom sa nachádza na Avenue Michel Ange 75 a je vzdialený len päť minút chôdze od Európskej komisie a Rady EÚ a 15 minút od Európskeho parlamentu.
Ročné náklady odhaduje predseda krajskej komisie pre medzinárodný regionálny rozvoj Imrich Béreš na päť miliónov korún, pričom tohtoročné náklady budú uhradené prostredníctvom sponzora, ktorým je rakúsky občan.

"Zastupovať budeme zatiaľ len Bratislavu, ale kanceláriu ponúkame všetkým krajom," zopakoval dnes ponuku ostatným regiónom Slovenska Roman. Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj však túto ponuku už dávnejšie odmietli, pretože majú v úmysle otvoriť si v Bruseli vlastné kancelárie.

Ak by fungovanie kancelárie bolo úspešné, Bratislava by uvažovala o prenájme celého domu a ak by bolo veľmi úspešné, aj o jeho kúpe, povedal novinárom Ľubo Roman.

V belgickej metropole má dnes svoje zastúpenie okolo 200 regiónov a miest z rôznych krajín. Bratislava je prvým regiónom zo Slovenska.

 

Slovák pašoval cez česko-slovenskú hranicu cigarety za 1,2 milióna

 Brno/Sudoměřice (okr. Hodonín) 12. septembra (TASR) - V tajnej schránke kamióna tridsaťročného Slováka našli colníci v utorok na hraničnom česko-slovenskom priechode Sudoměřice - Skalica ukryté cigarety v hodnote 1,2 milióna korún. Neuhradením cla a daní pašovaných cigariet by štát prišiel asi o dva milióny korún, informoval TASR hovorca colníkov Jaroslav Moravec.

"Pri odbavovaní na hraničnom priechode muž tvrdil, že nič nevezie. Colník ale kamión odstavil a otvoril. Vzhľadom na to, že sa mu zdal priestor korby nápadne kratší, než dĺžka prívesu, preskúmal vnútorný priestor a našiel umelo vytvorenú priehradku," upresnil Moravec. V návese bola vybudovaná tajná schránka v dĺžke asi 1,5 metra. V nej boli ukryté cigarety značky Astor, HB a Lucky Strike.

Podľa Moravca ide tento rok o najväčšiu zadržanú zásielku cigariet juhomoravských colníkov. Polícia obvinila slovenského občana z trestného činu krátenia daní, poplatkov a podobných platieb a z porušenie colných predpisov o obehu tovaru s cudzinou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 999
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 203
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 064
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu