BRATISLAVA. Riaditelia škôl by nemali podľa šéfa Združenia miest a obcí, primátora Nitry Jozefa Dvonča zo Smeru pykať za to, že štrajkujú.
„Asi by som nepristupoval k tomu tak dramaticky, že riaditeľ školy by mal byť odvolaný.“
Slová funkcionára ZMOS Ľubomíra Parizeka, aby štrajkujúci riaditelia škôl prišli o funkcie, označil za jeho osobný názor.
Premiér Robert Fico priamo neodpovedal, či by mali byť štrajkujúci riaditelia odvolaní.
Jeho hovorca Erik Tomáš iba zopakoval, že rešpektuje právo každého občana na štrajk. Učiteľov opäť požiadal o pochopenie, že štát nemá na to, aby im vyhovel.
Vláda im ponúka päťpercentné zvýšenie platov, učitelia chcú desať percent.
Vyhrážky nemalŠtrajk
Kto sa zapojí
začne sa v pondelok ráno,
koľko škôlok, základných, stredných a vysokých škôl sa doň zapojí, školské odbory ešte nezrátali,
cirkevné a súkromné školy do štrajku nejdú.
Parizek o hrozbe odvolávania riaditeľov vo štvrtok hovoril aj po boku ministra školstva Dušana Čaploviča po ich spoločnom rokovaní.
Minister sa proti takejto možnosti neohradil.
Do uzávierky nereagoval, či je za takýto postup.
Riaditeľ Základnej školy Bezručova v Trenčíne Ivan Pavlík vraví, že Parizekovo vyjadrenie preňho nie je smerodajné.
„V zmysle zákona som oznámil môjmu zriaďovateľovi, mestu Trenčín, že naša škola sa zapojí do štrajku a žiadnym odvolaním ani inými represiami mi nehrozili.“
Špeciálny režim pre detiČaplovič vo štvrtok listom požiadal starostov a primátorov, aby počas štrajku vytvorili „kontaktné body“ pre deti, o ktoré sa nebudú môcť rodičia postarať.
„Aby sa netúlali na ulici a neprišlo k neplánovaným zraneniam,“ zdôvodnil.
Na deti by mali podľa ministra dozerať učitelia, ktorí štrajk odmietnu. Na otázku, čo ak takýchto učiteľov nebude dosť, už minister jasnú odpoveď nedal.
„Je to na strane zriaďovateľov a organizátorov, aby vytvorili podmienky.“
Viaceré mestá už ohlásili pre najmenších rôzne krúžky a športové aktivity. Ministerstvo zverejnilo, že budú otvorené vybrané športoviská.
Parizek vraví, že riaditelia škôl by sa mohli ich zatvoreniu vyhnúť, ak na zastupovanie štrajkujúcich zavolajú pedagógov, ktorí už odišli do dôchodku.
„Ak si niekto myslí, že výpadok učiteľov nahradia dôchodcovia, nemá o situácii v školstve pravdivé informácie. Je to nerealizovateľné, máloktorí dôchodcovia sú vôbec ochotní ešte učiť,“ hovorí riaditeľ trenčianskej školy Pavlík.
Škriepka o peniazeZMOS aj Čaplovič vo štvrtok kritizovali školy za to, že chcú učiteľom čiastočne „preplatiť“ ušlú mzdu, na ktorú nebudú mať počas štrajku nárok.
Viaceré školy pedagógom naznačili, že im pridajú na vianočných odmenách alebo osobných príplatkoch. Použili by na to peniaze, ktoré by „ušetrili“ na mzdách počas protestu.
„To ani v Mongolsku nie je, ani v Ázii – kto nepracuje, proste nedostáva mzdu, o tom je filozofia štrajku,“ vyhlásil Parizek.
„Bolo by to nespravodlivé voči tým, čo nebudú štrajkovať, ale zostanú pracovať,“ pridal sa Čaplovič.
Dvonč už Čaplovičovi vo štvrtok hovoril, že školy by mali „ušetrené peniaze zo štrajku“ vrátiť štátu alebo by sa malo nariadiť, že ich smú použiť iba na vybavenie škôl.
Minister vyčíta učiteľom, že zvažujú blokovať výučbu, keď štrajkom nič nedosiahnu. Podľa Čaploviča je neprijateľné, aby chodili do práce a brali plat, ak nebudú učiť, iba strážiť deti.
Šéf školských odborov Pavel Ondek v stredu tvrdil, že v prípade takéhoto protestu by mali učitelia normálne brať plat.
Riaditeľov nemôžu odvolať, hovoria odboryZriaďovateľ školy nemôže platne odvolať riaditeľa z funkcie a skončiť s ním pracovný pomer z dôvodu, že využil svoje právo na štrajk zaručené Ústavou a Listinou základných práv a slobôd, reagovali školskí odborári na vyjadrenia predstaviteľa ZMOS, podľa ktorých by v prípade účasti riaditeľa na štrajku mohlo dôjsť k jeho odvolaniu.
"Riaditeľ školy nie je bežným zamestnancom ale je štatutárny orgán zamestnávateľa a s tým sú spojené aj jeho povinnosti v prípade štrajku, najmä zabezpečiť žiakom bezpečnosť, tým čo neštrajkujú umožniť pracovať," uviedol v stanovisku Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Preto je podľa odborárov dôležité, aby riaditeľ školy a školského zariadenia zvážil, či sa zapojí do štrajku.
Zväz odporúča riaditeľom škôl a školských zariadení, ktorí nemôžu zabezpečiť vyučovací proces a prevádzku školy z dôvodu štrajku zamestnancov školy a školského zariadenia, požiadať zriaďovateľa písomne o riešenie tohto problému.
"V prípade, ak bude niektorý riaditeľ odvolaný, odporúčame využiť bezodplatné poskytnutie právnych služieb zväzom vrátane zastupovania pred súdom," zareagovali odborári.
sita

Beata
Balogová
