BRATISLAVA. Niektoré súkromné a cirkevné školy od štrajku neodradilo ani odmietavé stanovisko združení, ktoré ich zastupujú.
Podľa informácií odborárov účasť na štrajku, ktorý odštartuje v pondelok, nahlásilo deväť súkromných a desať cirkevných stredných škôl.
Podpredseda zväzu zodpovedný za stredné školy Martin Maták však pre TASR v piatok povedal, že ich môže byť aj viac.
Školy dostali slobodu
Predseda Združenia základného školstva v odborovom zväze František Šary potvrdil, že učiť nebudú ani niektoré základné súkromné a cirkevné školy.
"Presné číslo neviem, majú nám ho nahlásiť v pondelok," povedal.
Prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska Saskia Repčíková aj prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska Ján Horecký registrujú, že niektoré školy, ktoré pod nich spadajú, od pondelka nebudú učiť.
Ich počty však nemonitorovali. Školy v tomto mali úplnú slobodu, povedal Horecký.
K štrajku vydalo odmietavé stanovisko Združenie katolíckych škôl Slovenska aj pred jednodňovým štrajkom, ktorý sa konal 13. septembra. Napokon sa zapojilo asi trinásť cirkevných škôl.
Napríklad v Žilinskej diecéze sa nevyučovalo na šiestich cirkevných ZŠ a dvoch gymnáziách. Štrajk vtedy podporila aj viac ako stovka súkromných škôl.
Spustili vlastnú petíciu
Združenia, ktoré zastupujú cirkevné a súkromné školy, štrajk odmietli a rozhodli sa vydať vlastnou cestou.
Spustili Petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva.
Po vyzbieraní 100-tisíc podpisov od občanov sa chcú obrátiť priamo na poslancov Národnej rady, aby zmenili zákony o odbornom vzdelávaní a financovaní škôl a školských zariadení, ktoré parlament novelizoval v septembri tohto roka.
Podľa zástupcov cirkevných a súkromných škôl sú totiž tieto novely diskriminačné a môžu dokonca viesť k ich zániku.
Prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska Saskia Repčíková hovorí, že spustená petícia rieši viac problémov ako štrajk, ktorý sa zameriava hlavne na zvýšenie platov školských zamestnancov a viac prostriedkov do školstva.