Päťpercentné zvýšenie platov je podľa ministra financií bez zásadného znižovania počtu učiteľov najvyššie možné.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:02 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Vláda by pridala učiteľom a nepedagogickým zamestnancom škôl na platoch aj viac ako ponúknutých päť percent. Ale iba výmenou za prepúšťanie.
Cez víkend o tom hovoril minister financií Peter Kažimír a pripustil to aj premiér Robert Fico (obaja Smer).
Okamžitý ústupok nad päť percent predstavitelia Smeru aj deň pred začiatkom štrajku odmietli.
Odborári nechceli spustiť z požadovaných desiatich percent, a tak v pondelok stovky škôl zostanú zatvorené.
„Máme aj niekoľko stoviek škôl, ktoré majú do päťdesiat, či do 150 žiakov. Od roku 2006 klesol počet žiakov o 16 percent, ale počet učiteľov len o 7,7 percenta,“ povedal Kažimír v RTVS.
Päť percent bez znižovania
„Ponúkame päť percent bez zásadného znižovania počtu,“ tvrdil minister, podľa ktorého ide o maximálnu možnú ponuku, ktorú by rozpočet uniesol.
Či už školy tento postup prijmú, alebo nie, tak podľa Kažimíra platí, že sa v školstve musia urobiť veľké štrukturálne zmeny.
„Máme v porovnaní s Európskou úniou nízky počet žiakov na jedného učiteľa,“ povedal zasa Fico v Slovenskom rozhlase.
„Ak by vznikla dohoda o tom, že sa musí prispôsobiť počet učiteľov a tried skutočným potrebám slovenskej populácie, toto je významný posun dopredu,“ vysvetľoval možné zvýšenie množstva peňazí na platy učiteľov.
Odborári: Takúto výmenu nám neponúkali
„Nebolo nám nič naznačované,“ odvetil šéf školských odborov Pavel Ondek na otázku, či zástupcovia vlády ponúkli zvýšenie platov nad päť percent výmenou za konkrétne počty prepustených zamestnancov školstva.
Odborár hovorí, že o počte učiteľov na žiakov rozhoduje riaditeľ školy.
„O tomto reč nebola. Ak bude, budeme informovať.“ Možnú „výmenu“ zvýšenia platov za dohodu šéf odborov komentovať nechcel.
Zmenu počtu učiteľov pritom pripustil aj Jozef Kollár z opozičnej SaS. Tvrdí, že v niektorých školách je jeden učiteľ na osem žiakov.
Miroslav Beblavý z SDKÚ označil slová Roberta Fica o tom, že učitelia môžu byť radi, že im vláda vôbec niečo dá, za „aroganciu, ktorá nemá v dejinách slovenskej politiky obdobu“.
Koniec štrajku nevidia
Šéf odborárov Ondek predpokladá, že sa dnes do štrajku zapojí zhruba 80 percent zamestnancov základných,
70 percent stredných a päť percent vysokých škôl. Kedy sa štrajk skončí, povedať nevie.
Štrajkovať majú aj desiatky materských škôl.
Riaditelia škôl hovoria, že v porovnaní s výstražným jednodňovým štrajkom zo septembra sa zapojí výrazne menej kuchárok či upratovačiek a školníkov, pretože si to nemôžu dovoliť.
Učitelia predpokladajú zatvorené školy najčastejšie na tri dni. Niektoré bratislavské školy majú na bránach nápisy, že sa bude štrajkovať v pondelok a utorok.

Beata
Balogová
