Každá zo zvoliteľných strán chce zabezpečiť rast ekonomiky

BRATISLAVA 13. septembra (SITA) - Každá z potenciálne zvoliteľných parlamentných strán, chce - pochopiteľne - zabezpečiť rast ekonomiky, deklarujú to aj vo svojich volebných programoch. Väčšina strán deklaruje zníženie daňového zaťaženia. ANO chce p

odľa volebného programu znížiť schodok bežného účtu platobnej bilancie na udržateľnú úroveň, presadzovať výrazné zníženie schodku verejných financií v porovnaní s rokom 2002 a optimalizovať koordináciu finančných politík. Zabezpečíme transparentné nakladanie s majetkom, ktoré spravuje Slovenská konsolidačná, a.s., chceme centralizované vyrovnanie pohľadávok štátu a verejnoprávnych inštitúcii na profesionálnej úrovni. Podporíme zavádzanie medzinárodných štandardov správy a riadenia podnikov. Zvýšime daňovú motiváciu občanov pre investovanie do cenných papierov, uvádza sa vo volebnom programe ANO.
HZDS: Základom hospodárskej politiky musí byť podľa volebného programu sociálne a ekologicky orientované trhové hospodárstvo, rešpektovanie súkromného vlastníctva a zapájanie sa do globálnej ekonomiky. Cieľom strany je zabezpečiť trvalý ekonomický rast Slovenskej republiky (SR). Základným predpokladom hospodárskeho rastu sú výskum, inovačné technológie a redukcia výrobných nákladov. Prioritou musí byť rast konkurencieschopnosti podnikov, konštatuje volebný program strany.
Podmienkou dynamického hospodárskeho rozvoja je stabilita bankového systému. Monetárna politika musí smerovať k stabilite, nízkej inflácii, nízkym úrokovým mieram, musí motivovať občanov k sporeniu a podporovať inovácie a investovanie. Súčasťou hospodárskej politiky musí byť efektívna ochrana záujmov spotrebiteľa, boj proti nečestnej konkurencii a nezákonným ekonomickým aktivitám a ochrana intelektuálneho vlastníctva.
KDH: Prosperita každého občana sa dá dosiahnuť iba vytvorením maximálneho priestoru pre slobodnú iniciatívu, podnikavosť a ponechaním možnosti slobodne rozhodnúť o čo najvyššej časti zarobených peňazí priamo na občanoch, konštatuje sa vo volebnom programe hnutia. KDH preto presadzuje rovnú daň na úrovni 14 percent, aby nie štátni úradníci, ale občania a firmy sami rozhodovali v čo najväčšej miere o tom, na čo chcú použiť zarobené peniaze. Zavádzanie rovnej dane chceme načasovať tak, aby nebola ohrozená makroekonomická stabilita. Znižovanie daní musí byť kompenzované znížením verejných výdavkov, aby daňová reforma bola fiskálne neutrálna.
Zníženie daňového zaťaženia musí sprevádzať aj zníženie výdavkov štátu, inak by znamenalo prehĺbenie nešťastného trendu, ktorým je už roky pretrvávajúci život na dlh, hovorí sa volebnom programe KDH. Hnutie má konkrétnu predstavu o tom, kde štátne výdavky zredukovať tak, aby umožnili výrazné zníženie daňovej záťaže občanov a firiem bez prehĺbenia deficitu verejných financií. Ide predovšetkým o prehodnotenie neefektívnych dotácií, redukciu byrokracie (projekt štíhla vláda, okresné úrady), úspory v prebujnenej, často zneužívanej sociálnej sieti. KDH bude vytvárať predpoklady, aby sa vyrovnaný rozpočet verejných financií a zároveň čo najslobodnejšia ekonomika stali čo najskôr realitou, uvádza vo volebnom programe hnutie.
KDH chce vytvoriť podmienky, aby si prácu našiel každý, kto chce pracovať. Preto už viac ako rok presadzuje výrazné zníženie poistných odvodov zo súčasnej úrovne 38 percent z hrubej mzdy zamestnanca na 29 percent, konštatuje volebný program KDH.
Volebný program SMK ekonomickej oblasti venuje menšiu pozornosť. Strana považuje za prioritu zabezpečenie 4-5 percentného dlhodobo udržateľného ekonomického rozvoja, hoci bližšie nekonkretizuje, akým spôsobom chce tento cieľ dosiahnuť. Vyslovuje sa za ďalšie znižovanie daňového zaťaženia a iných odvodov. Ťažiskom navrhovanej komplexnej daňovej reformy je posilnenie ekonomickej základne miestnych samospráv. Súčasťou zámeru vytvoriť priaznivé podnikateľské prostredie je požiadavka znižovania daňového zaťaženia malých a stredných podnikov, zlepšenie možností získať úvery a rozvoj poradenských a rozvojových agentúr. SMK navrhuje rozšírenie tzv. podnikateľských inkubátorov, ktoré na určitý čas a za nízku cenu (spočiatku bezplatne) budú poskytovať začínajúcim malým podnikateľom pomoc formou priestorov, vybavenia a odborného poradenstva.
HZD za svoje ciele v oblasti ekonomiky považuje dynamizáciu ekonomického rozvoja SR, trvalo udržateľný charakter ekonomického rastu, postupné zníženie nezamestnanosti a zvýšenie životnej úrovne obyvateľov SR. Bude presadzovať, aby menová politika Národnej banky Slovenska bola dôsledne previazaná s fiškálnou politikou vlády SR. Všetky politiky štátu, vrátane monetárnej, sa majú prispôsobiť dosiahnutiu takých ekonomických parametrov, ktoré Slovensko priblížia k parametrom EÚ. Pre splnenie uvedených cieľov sa HZD chce zasadzovať o rozvoj transparentného a likvidného kapitálového trhu, o dokončenie reštrukturalizácie bankového sektora a o urýchlenú reštrukturalizáciu priemyslu a podnikovej sféry. HZD je za zefektívnenie výberu a správy daní a odvodového systému, aby „nepôsobili retardačne na podnikateľskú sféru a zamestnancov.“ Bližšie však táto strana svoje predstavy nekonkretizuje.
Smer sa v oblasti ekonomiky prezentuje ako politická strana, ktorá domácim podnikateľom i zahraničným investorom garantuje politickú a právnu stabilitu, základný poriadok, rozvoj infraštruktúry, podporu vzdelávania, urýchlenie daňovej reformy a spolufinancovanie tvorby nových pracovných miest. Avizuje prijatie opatrení, ktoré budú smerovať k razantnému zvýšeniu konkurencieschopnosti podnikateľského prostredia. Na ozdravenie vybraných perspektívnych podnikov a na pritiahnutie zahraničných investorov do nich má slúžiť Fond reštrukturalizácie a revitalizácie priemyslu. V programe 100 krokov za 100 dní sa tento fond nazýva Fond rizikového kapitálu. Smer bude podporovať budovanie priemyselných parkov a hospodárskych zón.
Strana obviňuje vládu M. Dzurindu z absolútne nezodpovednej prípravy rozpočtu. Je podľa Smeru zjavné, že rozpočet bol pripravovaný iba na obdobie trištvrte roka, čiže do volieb. Preto považuje za nutné uskutočniť zásahy do výdavkovej časti štátneho rozpočtu a vykrytie časti dlhovej služby príjmami z privatizácie. V prípade, že súčasná vláda zostaví rozpočet na rok 2003, ktorý nebude možné vzhľadom na stav ekonomiky a financií realizovať, avizuje prijatie rozpočtového provizória. Smer zároveň očakáva, že stav financií v roku 2003 neumožní Slovensku zaplatiť 110 mld. Sk zo záväzku dlhovej služby. Preto avizuje okamžitý začiatok rokovaní o reštrukturalizácii zahraničných dlhov, t. j. o presune splatnosti ich časti minimálne o dva roky. Tak sa vytvorí priestor, ktorý potrebuje SR na ekonomickú stabilizáciu. Vo volebnom programe sa Smer zaväzuje prijímať legislatívne normy proti zneužívaniu monopolného postavenia v spoločnosti. Považuje to za významnú úlohu štátu pri zabezpečovaní úspešného fungovania trhového mechanizmu.
SDKÚ: Základom ekonomickej politiky strany je zásadná podpora každej poctivej ekonomickej aktivity. Vychádza z toho, že nie zopár mocných a bohatých, ale státisíce, ba milióny tzv. jednoduchých ľudí dokážu tvorivo využiť príležitosť urobiť niečo pre seba a pre svoju rodinu, ak ju dostanú. Náš program je programom zásadnej podpory životnej poctivosti. Vychádza z presvedčenia, že bohatstvo nie je ani zlé, ani dobré. Je príležitosťou na väčšiu slobodu človeka, hovorí sa v programe SDKÚ.
Strana chce presadzovať udržanie ekonomickej stability najmä zodpovednou rozpočtovou a menovou politikou. Zároveň chce presadiť postupné zníženie daňového a odvodového zaťaženia tak, aby podiel verejných financií na HDP výhľadovo dosiahol úroveň 30 – 35 percent. Udržanie takéhoto podielu je jedným z najefektívnejších nástrojov boja proti nadmernému etatizmu, paternalizmu a byrokracii. Cieľom SDKÚ je zníženie štátneho dlhu a smerovanie verejných financií k vyrovnanému stavu. Presadiť ho bude možné len za podmienky urýchlenia realizácie reforiem vo výdavkovo náročných odvetviach, ako je sociálny systém, zdravotníctvo, školstvo a poľnohospodárstvo. Súčasná príjmová štruktúra obyvateľstva nie je vyhovujúca. Na Slovensku v súčasnosti dominuje mnohopočetná nižšia príjmová vrstva, a stredný stav tvorí úzky okruh spoločnosti.
Dlhodobým cieľom SDKÚ je, aby stredný stav tvoril, podobne ako vo väčšine vyspelých demokratických krajín, až 60 percent práceschopného obyvateľstva.

na;pu

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 4. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 5. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 8. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 10 004
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 745
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 174
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 998
 5. Kam do tepla v januári? 2 532
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 333
 7. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 319
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 252
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 318
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 115

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci naďalej pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc, hoci si musia preplácať cestu sami.

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci naďalej pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc, hoci si musia preplácať cestu sami.

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil.

Neprehliadnite tiež

Prešov má novú atrakciu, model mesta na námestí

Model ukazuje, aké bolo mesto v roku 1768.

Minúta po minúte: Stretnutie so županom Jurajom Drobom

Osem krajov, osem županov osem diskusných podujatí s názvom Stretnutie so županom. Pokračujeme v Bratislave.

Smrť v košickom byte: Nebola to eutanázia, muž spáchal samovraždu

Špekulácie, že mu na druhý svet pomohla manželka, vyšetrovanie nepotvrdilo.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Záhadná petícia chce Štefana Harabina za prezidenta

Kto je Štefan Harabin a kto ho chce za prezidenta.

V Tatrách sa pripravte na silný vietor

Výstrahu druhého stupňa vydal Slovenský hydrometeorologický ústav.