Obvinený poslanec Lexa zostáva na slobode. Proti uzneseniu súdu je možné do troch dní podať sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave.
Podľa uznesenia súdu jedným z hlavných dôvodov zamietnutia návrhu prokurátora je skutočnosť, že v predmetnom prípade údajného miliónového podvodu nebol daný súhlas Národnej rady SR na vzatie Lexu do väzby. Prokurátor totiž NR SR ani nepožiadal v predmetnej kauze, kde je Lexa stíhaný pre trestný čin zneužitia právomocí verejného činiteľa, parlament o súhlas. Podľa Ústavy SR nie je možné vziať poslanca parlamentu do väzby bez súhlasu pléna. Podľa súdu ide o podstatnú procesnú podmienku, ktorá nebola splnená.
V čase rozhodnutia súdu dôvody tzv. útekovej väzby, pre ktoré prokurátor žiadal väzbu, neboli dané. Obvinený Lexa sa po prepustení z väzby Najvyšším súdom SR nevyhýba orgánom činným v trestnom konaní a reaguje na ich výzvy. Lexa zároveň nahlásil miesto trvalého pobytu. Bývalý šéf SIS preukázateľne nie je držiteľom cestovného pasu. Po prepustení z väzby na slobodu nebol Lexa okrem sudcu, rozhodujúceho o návrhu prokurátora, predvolaný žiadnym orgánom činným v trestnom konaní k žiadnemu úkon.
Rozhodnutie sudcu, na základe ktorého zostáva bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa na slobode, jeho právny zástupca Juraj Trokan uvítal, pretože je presvedčený, že je v súlade s platnou legislatívou. Návrh prokurátora na väzbu považujú Lexovi obhajcovia za nezákonný.
Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Serbin "viac ako pravdepodobne" podá voči zamietnutiu návrhu na väzbu exriaditeľa SIS Ivana Lexu sťažnosť. Podľa jeho slov dôvody tzv. útekovej väzby v prípade obvineného Lexu stále existujú.
Dozorujúci prokurátor káuz bývalého vedenia SIS podal návrh na vzatie bývalého šéfa tajnej služby Ivana Lexu do väzby v súvislosti s prípadom, v ktorom Krajský súd v Bratislave konštatoval viaceré pochybenia a nezákonnosti. Ide o kauzu údajného miliónového podvodu, kde je obvinený s Lexom aj bývalý šéf sledovačky SIS Gejza V. Celý prípad bol právoplatne vrátený prokurátorovi na došetrenie.
Podľa záverov vyšetrovateľa bývalý "siskár" Gejza V. mal robiť nátlak na majiteľa firmy, ktorá stavala istý objekt pre potreby SIS. Vyhrážal sa mu údajne stratou lukratívnej zákazky. V roku 1997 mu mala rovnaká firma za štátne peniaze vykonať stavebné práce na jeho súkromnom dome. Podľa výpovede svedka, bývalého námestníka SIS Jaroslava Svěchotu, mal údajne vtedajší riaditeľ SIS Ivan Lexa o celej záležitosti vedieť. Neoznámil ju však na polícii, čím sa mal dopustiť trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa a nadržovania. Celý prípad sa mal riešiť až po parlamentných voľbách v roku 1998. Gejza V. čelí obvineniu z trestného činu vydierania a podvodu.