SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Minúta po minúte: Čaplovič opäť hovoril o väčšom počte učiteľov, čaká na audit

Účasť bola vysoká, odborári si myslia, že učiteľov nahnevali vyjadrenia politikov o prepúšťaní.

Žltá je farbou štrajkujúcich učiteľov.Žltá je farbou štrajkujúcich učiteľov. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Kontakty na krízovú radu ministerstva pre rodičov aj učiteľov: 02/59 374 888, 02/59 374 889 a strajk@minedu.sk

Celodenné spravodajstvo z prvého dňa štrajku učiteľov sme ukončili. V utorok štrajk pokračuje.

21:39 Počty štrajkujúcich zamestnancov škôl budú najrelevantnejšie, až keď bude známe, koľko školských zamestnancov sa prihlásilo do zdravotnej poisťovne. V relácii Slovenského rozhlasu K veci to dnes vyhlásil minister školstva Dušan Čaplovič (Smer). Učitelia si totiž počas štrajku platia odvody do zdravotnej poisťovne sami, a preto sa musia nahlásiť ako samoplatitelia.

Minister vidí prostriedky, ktoré by sa dali využiť na platy, v neporiadku v školskej sieti. Na Slovensku okrem toho vychádza na jedného učiteľa menej žiakov, než je európsky priemer."Spolieham sa na audítorské skupiny, ktoré urobia analýzu," povedal Čaplovič.

19:18 Premiér Robert Fico (Smer) pre štrajk školských zamestnancov zredukoval program utorkovej oficiálnej návštevy Rumunska. "Predseda vlády chce vytvoriť časový priestor na ďalšie rokovania a konzultácie so zástupcami učiteľov," zdôvodnila premiérova hovorkyňa Beatrice Hudáková. Termín rokovania so školskými odborármi nespresnila.

16:57 Košická radnica vyhradila priestor pre deti zamestnancov priamo na magistráte.

„Koncom minulého týždňa sme robili prieskum, záujem prejavilo osem rodičov. Dnes neprišiel nikto,“ povedala hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová. Ako povedala, miestnosť bude k dispozícii až do skončenia štrajku.

16:38 V utorok bude štrajkujúcich základných škôl v Nitre menej. Kontaktné centrá zostanú otvorené.

16:35 Do štrajku sa dnes v Košickom kraji podľa odborárov zapojilo približne 90 percent škôl a školských zariadení.

16:01 Detskí lekári dnes pre štrajk školských zamestnancov nezaznamenali návaly rodičov s deťmi, ktorí by si prišli po potvrdenia. Rodičia detí do desať rokov majú počas štrajku nárok na ošetrovné.

"Dnes ešte nebol nejaký záujem o OČR. Rodičia si to asi riešia iným spôsobom alebo prídu až o dva dni," povedala pre TASR prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová.

15:57 Riešením situácie v školstve by mohla byť dohoda o valorizácii platov pedagogických zamestnancov v nasledujúcich rokoch. Povedal to predseda školského výboru parlamentu Mojmír Mamojka (Smer).

"Ja som tiež učiteľ a myslím si, že učitelia ukázali vôľu a ťah na bránku. Ale teraz je potrebné dohodnúť nejaký rozumný kompromis," dodal. Pre vládu je podľa neho kľúčovou otázkou konsolidácia verejných financií a v rámci reálnych možností sa snaží učiteľom vyjsť v ústrety. Ak by prekročila aktuálnu ponuku päťpercentnej valorizácie platov v budúcom roku, hrozilo by jej, že sa s platovými požiadavkami ozvú ďalšie skupiny štátnych zamestnancov. "Je tam riziko dominového efektu," upozornil Mamojka.

15:22 Do neobmedzeného štrajku sa vo Svidníku nezapojila iba jedna mestská základná škola. V Bardejove štrajkujú všetky mestské základné školy, aj stredné v pôsobnosti kraja.

14:56 Tridsaťšesťročná Jana Šinková z Lučenca má dcéru, ktorá navštevuje materskú škôlku, a syna druháka. Kým jej škôlka dnes fungovala, takmer všetky základné školy ostali zatvorené. Podľa Šinkovej ľudia z jej okolia štrajk skôr podporujú, hoci im komplikuje situáciu. „Kamarátka si nemohla vziať voľno, a tak dala deti ku starým rodičom. Ja som bola tiež v práci, syn ostal doma s manželom. Ak však bude štrajk trvať dlhšie ako pár dní, môže to byť pre mnohých problém. O tom, kedy sa začne vyučovanie v synovej škole, sa dozvieme cez internet.“ Deti tiež môžu tráviť čas v tamojšom Centre voľného času. Mesto na svojom webe zverejnilo otváracie hodiny od pondelka do stredy v čase 8.00 až 16.00.

14:52 V Piešťanoch využilo program v Centre voľného času Ahoj z odhadovaných šesťdesiat detí len sedem. „Rodičia sa zrejme dokázali zariadiť. Sme trochu sklamaní, pretože sme predpokladali, že príde určite viac detí,“ hovorí Peter Kusý z centra.

S deťmi si boli pozrieť zopár animovaných filmov v kine, zahrali si kolky a krátko poobede s nimi pracujú v tvorivých dielňach. „Dosť skoro sme všetko avizovali, aj napriek tomu je po prvom dni záujem minimálny,“ dodáva Kusý.

V prípade vyššieho záujmu ako odhadovaných šesťdesiat školákov, mali operatívne pripravený aj náhradný program v knižnici. Zatiaľ ho nevyužili.

Čaplovič nechce ustúpiť

14:36 Tripartita vyzýva rezort školstva aj školské odbory na dialóg. "Všetci sme sa dohodli, že vyzveme zainteresovaných, ministerstvo školstva a odborový zväz školstva, aby opätovne zasadli za rokovací stôl a hľadali dohodu," konštatoval po dnešnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady minister práce Ján Richter (Smer).

Zamestnávatelia zároveň žiadajú podpísanie generálnej dohody. "V nej by sa zadefinovali základné parametre sociálno-ekonomickej stability na Slovensku. To, čo potrebujeme my k tomu, aby sa podnikateľské prostredie nezhoršovalo. Akýkoľvek štrajk totiž zhoršuje situáciu," zdôraznil šéf Asociácie zamestnávateľov zväzov a združení Rastislav Machunka. "Dnes čo i len 5-% rast miezd alebo ich zachovanie možno považovať za úspech," pripomenul.

Bývalý šéf Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík konštatoval, že on osobne vidí kompromis na úrovni šesťperce rastu tarifných platov. "Nehovorím, že treba ustúpiť od požiadaviek, ale je potrebné ich triezvo zvážiť."

14:00 Minister školstva Dušan Čaplovič na dnešné masové protesty učiteľov reagoval, že rešpektuje právo na štrajk, ale ustúpiť sa nechystá.

"Ich požiadavky sú pochopiteľné vzhľadom na to, že za dvadsať rokov existencie Slovenska sa neriešilo postavenie učiteľov v spoločnosti a ponúkali sa len neúspešné experimenty v oblasti vzdelávania. Vzhľadom na finančné možnosti štátneho rozpočtu je ponuka päť percent navýšenia platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov na hraniciach finančných možností štátneho rozpočtu a konsolidácie verejných financií v roku 2013," povedal v stanovisku hovorca ministra Michal Kaliňák

13:53 Minister školstva Dušan Čaplovič dnes neprijme v úrade šéfa školských odborov Pavla Ondeka, aby rokovali o platoch učiteľov. Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák pre SME povedal, že minister je s Ondekom v telefonickom spojení. "Stretnú sa v televíznych diskusiách. Večer o pol siedmej idú do Slovenského rozhlasu," povedal Kaliňák.

13:52 Súkromná základná škola na ulici Ľuda Ondrejova v Prievidzi sa do štrajku nezapojila, napriek tomu jej zamestnanci podporujú štrajk.

„Vyučovací proces prebieha v bežnom režime. Deti z prvého stupňa o štrajku nepočuli, no žiaci na druhom stupni tušia, že sa niečo deje, zatiaľ však neprotestujú, že sa musia učiť," objasnila zástupkyňa riaditeľky súkromnej školy Ľudmila Gromová.

Prednosta Medzilaboriec odmieta, že by učiteľov zastrašoval

13:51 “Celkovo 55 žiakov počas tohto štrajkového obdobia prišlo do športovej haly. Venujú sa im členovia volejbalového oddielu Spartak VKP Myjava,“ povedal Marek Hrin hovorca Myjavy. Mesto nezabudlo ani na mladšie deti. „ Žiakom prvých ročníkov základných škôl vyplňujú volný čas pedagógovia z Centra voľného času, ktorí pre nich zabezpečujú záujmovú činnosť v malej športovej hale. Program zabezpečujeme aj v utorok a stredu. Máme ohlásené, že štrajk základných škôl by mal trvať v Myjave minimálne tri dni no ak by sa situácia zmenila budeme na to reagovať predĺžením programu,“ dodal Hrin.

13:45 "Po 38 rokoch v školstve som sa už tých sľubov napočúval, a preto ani teraz nemám dôvod veriť tomu, že niekto túto kritickú situáciu v školstve má záujem úprimne vyriešiť. Koľko pripomienok, petícií a uznesení z celoslovenských porád, z valných zhromaždení Združenia katolíckych škôl sme zasielali kompetentným na MŠ SR a koľko stretnutí a sedení sa k týmto nespravodlivostiam a nedostatočnému financovaniu v školstve už uskutočnilo? Myslíte, že sa niečo zmenilo? Nič sa nezmenilo," konštatoval riaditeľ Cirkevnej spojenej škole v Po prade Štefan Hric. Na škole sa dnes učilo.

kubin.jpg

Študenti obchodnej akadémie a gymnázia v Dolnom Kubíne sa v pondelok v školskej jedálni nenajedli
FOTO - MARTIN PAVELEK

13:23 V Skalici z troch základných škôl štrajkuje len jedna, ZŠ Vajanského. Tu je zároveň vytvorené kontaktné miesto a škola je deťom k dispozícii.

Dnes rodičia priviedli štyridsať detí. Ako ďalej informoval riaditeľ školy Vladimír Šenk, dvaja učitelia štrajk nepodporili a vedenie školy ich právo rešpektuje. V škole vykonávajú náhradnú prácu.

13:12 Takmer všetci študenti tvrdošínskeho gymnázia strávili dnešnú veľkú prestávku a časť nasledujúcej vyučovacej hodiny na školskom dvore. Protestovali proti zlej situácii v školstve.

„Takto chceme vyjadriť svoj nesúhlas s celkovým systémom,“ povedala predsedníčka študentskej rady Michaela Maťugová. „Vystúpili sme práve dnes, pretože zároveň podporujeme štrajkujúcich učiteľov. Ich požiadavky sa totiž nepriamo dotýkajú aj nás.“

13:01 Účasť zamestnancov základných a materských škôl v Prešovskom kraji prevyšuje očakávania odborárov. V piatok avizovalo štrajk len 75 percent, dnes ráno počet štrajkujúcich narástol o desať percent.

„Možno ich cez víkend vyburcovali kolegovia, váhajúcich zmobilizovali aj vyjadrenia politikov, arogancia zo strany vlády,“ povedala krajská predsedníčka odborového zväzu Darina Nagyová.

basim.jpg

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

12:58 Zo 66 pedagogických zamestnancov strednej odbornej školy Viliama Paulínyho Tótha v Senici sa do štrajku nezapojili len deviati. Z 25 nepedagogických pracovníkov ich štrajkuje ďalších 16. Podľa tamojšej šéfky odborov Moniky Kodajovej dal riaditeľ 615 študentom školy dvojdňové voľno.

12:53 Na Námestí hrdinov v Leviciach sa stretla asi stovka štrajkujúcich učiteľov. Svoju nespokojnosť prišli vyjadriť učitelia základných a stredných škôl, ako aj zástupcovia niekoľkých materských škôl. K štrajkovému zhromaždeniu sa v Leviciach pridali aj učitelia z cirkevnej školy. Predseda Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi skonštatoval, že učitelia očakávajú splnenie podmienok. „Pripomenuli sme si, že sme sa tu stretli aj v septembri, teraz očakávame, že dosiahneme zvýšenú podporu školstva.“ Protest trval dopoludnia, pokračovať by mal zajtra.

12:41 Do štrajku sa vôbec nezapojili školskí zamestnanci základných a materských škôl v Medzilaborciach, kde majú dve základné a dve materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Prednosta mestského úradu Slavomír Rusinko odmieta tvrdenia, že by učiteľov niekto zastrašoval.

Podobná situácia je aj v Humennom, kde je dnes v plnej prevádzke deväť základných a rovnaký počet materských škôl. Do štrajku sa zapojili iba piati učitelia mestských škôl. Agentúre SITA to potvrdila Dana Kaššaiová Vargová z mestského školského úradu.

12:32 V Popradskom okrese zostala väčšina škôl, sú však aj také, v ktorých sa dnes učí v obmedzenom režime."Škola ako inštitúcia sa nezapojila do štrajku, učitelia sa však individuálne do štrajku zapojili. Štrajkuje celkom 35 učiteľov, neštrajkujú piati," priblížil situáciu na gymnáziu na Kukučínovej ulici v Poprade jeho riaditeľ Vladimír Lajčák. Naopak, plne podporujú štrajk na Základnej škole na Dostojevského ulici v Poprade. Dnes je škola zatvorená a žiaci sa tu neučia.

ke3.jpg

Míting v Košiciach.
FOTO - TASR

12:25 V Turci väčšina učiteľov i nepadagogických pracovníkov podporuje avizovaný štrajk. "Ak sa nepristúpi na naše požiadavky, sme odhodlaní v štrajku vydržať čo najdlhšie. Či to budú tri, štyri dni alebo dlhšie, vám teraz neviem povedať,“ informovala zástupkyňa riaditeľa gymnázia v Martine Anna Pišková. „Žiadny náhradný program pre žiakov zatiaľ nechystáme.“

Do štrajku sa zapojili i martinské materské školy. Rodičia sa tak budú musieť počas najbližšieho pracovného týždňa nejako zariadiť.

12:19Do štrajku sa zapájame kompletne všetci pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci,“ povedala Slávka Sľúková zo Základnej školy s materskou školou v Bzovíku. „Finančné podhodnotenie učiteľov je len jedným z dôvodov, aj keď dosť podstatným, bojovať však chceme aj za dlhodobo neriešené problémy. Je ich veľa. Školská reforma či otváranie nových škôl, čo má za následok znižovanie počtu žiakov v triedach. Sú to nesystémové kroky, ktoré zhoršujú kvalitu školstva.“

Vo Zvolene zostáva od pondelka zatvorených všetkých šesť mestských základných škôl, z jedenástich materských sa štrajku nezúčastnia tri.

Zo 62 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja 43 štrajkuje, dve poskytujú náhradný program.

V Prievidzi chcú vydržať

12:16 Kým niektoré školy už vopred avizujú, že budú štrajkovať dva až tri dni, v Základnej škole na Mariánskej ulici v Prievidzi tvrdia, že vstúpili do neobmedzeného štrajku.

12:10 Počas štrajku učiteľov sa o deti zo zatvorených michalovských škôl starajú aj kňazi. V stredisku Saleziánov dona Bosca pre nich pripravili rôzne voľnočasové a športové aktivity.

12:05 Míting v Banskej Bystrici sa skončil. Do mesta učiteľov zvážali autobusy, niektorí však prišli aj sami medzimestskou dopravou. Podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Martin Maták bol vysokou účasťou a atmosférou protestu príjemne prekvapený. Odhaduje, že iba v samotnom Banskobystrickom kraji sa do štrajku zapojilo 88 percent stredných , 80 percent základných škôl a taktiež vysoké percent materských škôl.

11:58 V Nových Zámkoch odporúčajú úradníci rodičom sledovať webové stránky konkrétnej školy. „Zamestnanci rezortu školstva v meste Nové Zámky vstupujú do neobmedzeného štrajku," uvádza internetová stránka mesta Nové Zámky. Ak vláda požiadavky zamestnancov splní, štrajk s okamžitou platnosťou prerušia.

11:48 „Naše dieťa chodí do škôlky, ktorá je pre štrajk zatvorená,“ hovorí Slavomír z Námestova. „Našťastie je doma manželka na rodičovskej dovolenke s druhou dcérkou. Štrajk podporujem, v rodine a medzi priateľmi mám viacero učiteľov a viem, že ich príjem je naozaj podpriemerný. Je to spätná väzba tejto a minulým vládam. Sám som vyštudovaný učiteľ a aj napriek ponukám som dal prednosť súkromnému sektoru. Personálna kvalita na školách ide ruka v ruke s primeraným ohodnotením. Dúfam, že vláda začne plniť svoje programové vyhlásenie o platoch učiteľov.“

11:30 Šéf školských odborov Pavel Ondek vyhlásil, že v utorok štrajk pokračuje a v ten deň aj budú odborári rozhodovať o jeho ďalšom priebehu. Dnes sa chce ešte stretnúť s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom, presnú hodinu zatiaľ nepozná. Ministrov hovorca Michal Kaliňák však o žiadnej plánovanej schôdzke s odborármi nevie, takže nie je isté, či sa schôdzka uskutoční.

Podľa Ondekových informácií jeden z primátorov neumožnil učiteľom štrajkovať. Informáciu si však chce najprv preveriť, a potom zverejní, o ktoré mesto a ktorého primátora konkrétne išlo.

11:25 Do štrajku zamestnancov škôl sa zapojili aj učitelia z cirkevného Gymnázia Angely Merici v Trnave. Odborovú organizáciu v škole nemajú, o štrajku rozhodli zamestnanci na porade hlasovaním. Dôvody majú rovnaké ako učitelia v iných školách.

11:23 V najľudnatejšom oravskom okrese Námestovo dnes nevyučuje 77 percent škôl a školských zariadení. Výnimkou je Hruštín, Ťapešovo, Vasiľov, Vavrečka a ZUŠ v Námestove. V porovnaní so septembrom počet štrajkujúcich poklesol – vtedy dosiahol 97 percent.

„Zatvorené sú všetky materské školy v meste,“ povedala Emília Parišková, predsedníčka školských odborov v okrese, ktorú sme zastihli na protestnom mítingu v Banskej Bystrici. Z Námestova tam cestovalo 90 ľudí v dvoch autobusoch. „Musíme dúfať, že niečo dosiahneme. Dôležité je, že sme sa dokázali zjednotiť.“

jano.jpg

Protest v Banskej Bystrici.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

11:20 Na dverách všetkých šiestich mestských základných škôl v Ružomberku dnes visel oznam o tom, že pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci vstupuj ú do ostrého štrajku. Dĺžka trvania štrajku sa rôzni, napríklad v Černovej štrajkujú učitelia len dnes, školský klub a jedáleň fungujú.

Bratislavský protest sa už skončil

11:10 Šéf odborov Pavel Ondek odmieta požiadavku ministra financií, aby sa učitelia prepúšťali za cenu vyššieho zvyšovania platov.

Pesničku venoval učiteľom aj spevák Peter Cmorík, ktorý vystúpil bez nároku na honorár. "Som bývalý učiteľ, aj moja mama učí, preto som ich prišiel podporiť," dodal.

Protest v Bratislave sa zhruba po hodine skončil slovami odborára Kováča, ktorý dúfa, že aj vláda pochopí požiadavky učiteľov.

11:05 V Trenčíne sú pre štrajk zatvorené všetky základné aj materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Ide o osem plnotriednych základných škôl a jednu malotriedku. Zapojilo sa aj 16 materských škôl a ZUŠ Trenčín. Informovala o tom hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Špeciálny program v meste pre deti nepripravili. Podľa primátora mesta Richarda Rybníčka ide o spor medzi štátom a učiteľmi. "Samospráva v tomto prípade nemá kompetencie a ani právo doň vstupovať. Rodičia majú podľa mňa dostatok informácií. Neevidujem žiadne masové požiadavky rodičov o postaranie sa o ich deti počas štrajku. Riaditelia a učitelia základných aj materských škôl v Trenčíne majú moju plnú dôveru. Verím, že celú situáciu bez problémov zvládnu aj rodiny v našom meste,“ hovorí primátor.

10:56 Na bratislavskom proteste vystúpil učiteľ Marek Brestanský. Rozprával rozprávku o učiteľovi, ktorý zápasí s nedostatkom učebných pomôcok. Spomínal, ako už osem rokov vyučuje telocvik na chodbe, pretože telocvičňa sa osem rokov opravuje. "A to nám vodca z Hradu vraví: vydržte. Ale my už 23 rokov čakáme." Spomínal, ako si chodí v lete privyrobiť do Talianska. Oberá tam jablká a za tri týždne zarobí toľko, koľko v škole za tri mesiace. "Pán minister, ako sa skončí táto rozprávka? Pošlete nás všetkých oberať do Talianska jablká?"

Ďalší z učiteľov upozorňuje na byrokratickú šikanu. Z vrecka vytiahol papier formátu A4, na ktorom boli spísané učebné plány na štyri roky pre päť tried. Nie však na Slovensku, ale v Singapure. "Toto je môj talizman zo Singapuru, kde im stačí jeden takýto papier. Ja každý rok musím vypísať najmenej 30 strán."

10:48 V jednom z dvoch kontaktných centier v Nitre na Škultétyho ulici majú štrnásť detí. Základná škola má pritom centrum pre najväčšie nitrianske sídlisko Klokočina, kde štrajkujú všetky školy, píše zo strediska Tomáš Holúbek.

nitra_res.jpg

Deti v nitrianskom centre.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

10:47 Od jedného dňa po celý týždeň. Také je rozpätie štrajku, ktorý bude v materských a základných školách v okrese Púchov. Niektoré školy sa štrajku nezúčastňujú vôbec.

10:44 Cirkevná spojená škola v Dolnom Kubíne má 340 žiakov, ako jediná v meste neštrajkuje. Nevylučuje, že tak urobí neskôr. „Je nás tu veľa, nevieme zaujať spoločný názor na vec,“ povedal učiteľ Tibor Koval, hovorca štrajkového výboru. „Zriaďovateľ, ktorým je Biskupský úrad Spišské Podhradie, nám odporúča bojovať za naše požiadavky inou formou. Napríklad podporou petície, ktorá žiada zrovnoprávnenie postavenia cirkevných a súkromných škôl v porovnaní s ostatnými aj spravodlivejšie ohodnotenie pedagógov a školských zamestnancov.“

Štrajk na Orave sledujú Lucia Špitalová a Naďa Kališová minútu po minúte na orava.sme.sk.

10:40 Viac ako 2500 učiteľov základných a stredných škôl od Čiernej nad Tisou až po Poprad, od Medzilaboriec až po Rožňavu, pricestovalo v pondelok do centra Košíc vyjadriť svoj nesúhlas so štátnou školskou politikou.

„Ukážme celému Slovensku, že nie sme len „šaľene vichodňare“, ale že vieme aj zabojovať,“ uviedol v elektrizujúcej atmosfére šéf odborárov na stredných školách vo východoslovenskom regióne Ľuboš Kvašňák.

Na protestoch sa zišli tisícky ľudí

10:35 "Zarábam 500 eur v čistom a aby som vyžila, musím chodiť po večeroch upratovať firmy," odpovedala učiteľka základnej školy v Trnave Jana Mielčíková na otázku, prečo prišla do Bratislavy protestovať. V tej chvíli odborár z Nitry Miroslav Kováč na pódiu hovoril, že učitelia sa majú neraz horšie ako väzni vo väzniciach.

Na proteste v Bratislave je podľa odhadov odborárov štyritisíc ľudí.

10:23 V Bratislave vystúpil šéf školských odborov Pavel Ondek, ktorý vyzýval učiteľov, aby vydržali, lebo štrajk je "skúškou odvahy a odhodlania". Keď hovoril o tom, že nepedagogickí zamestnanci sú na prahu chudoby, dav kričal vláde na hanbu. "Učitelia nechcú, čo im nepatrí, ale chcú len to, čo im patrí," vravel.

Odborári požadujú dorovnať platy učiteľov na úroveň kolegov v Európskej únii. Zároveň požadujú nástupný plat 950 eur. Dnes to je 508,50.

letec.jpg

Študenti Strednej odbornej školy letecko-technickej v Trenčíne sa učia aj počas štrajku. Škola patrí aj pod Letecký úrad, ktorému sa zaviazala zabezpečiť vyučovanie pre žiakov. Zamestnanci však podporujú štrajkujúcich kolegov a ostávajú v štrajkovej pohotovosti.
FOTO - TASR

10:21 Z trstenských základných škôl vstúpila do ostrého štrajku len štátna. Žiaci majú riaditeľské voľno zatiaľ len na dnes. Susedná, cirkevná škola Rudolfa Dilonga, bude učiť počas celého trvania štrajku. „Učitelia mali možnosť sami sa rozhodnúť,“ povedala riaditeľka Magda Zmarzláková. „Do štrajku nevstúpili, takže sa normálne učíme ako po iné dni.“

10:18 V Banskej Bystrici na námestí v týchto chvíľach podľa organizátorov protestuje okolo dvoch tisícok ľudí nielen z Banskobystrického kraja, ale podľa Kvety Fajčíkovej prišli učitelia z Trenčína aj zo Žiliny. Protestujúci majú žlté zastávky, šály aj dáždniky.

10:11 Na proteste v Bratislave ako prvý vystúpil Miroslav Kováč z Nitry: "Už 23 rokov si uťahujeme opasky a stále nám padajú gate." Dav najviac burácal, keď vravel, že požadujú desaťpercentné navýšenie. Ubezpečoval, že neuhnú, pokým ich požiadavka nebude splnená. Do Bratislavy prišli učitelia z celého Slovenska - z Košíc, Bánoviec, Trenčína aj z Galanty.

10:09 Prednostka žiarskej radnice potvrdila postoj magistrátu k štrajku školských zamestnancov.

"Pre deti sme nezriadili žiadny kontaktný bod, v zariadeniach v našej zriaďovateľskej pôsobnosti pre ne nechystáme ani alternatívny program namiesto vyučovania," informovala ráno po začiatku celoslovenského štrajku pracovníkov škôl Mariana Páleníková.

Radnica tak chce podľa hovorcu mesta Martina Baláža vyjadriť podporu štrajkujúcim. "V plnej miere rešpektujeme ich právo na štrajk," povedal a dodal, že v prípade iného stanoviska by ich mohli považovať za štrajkokazov.

Banská Štiavnica na svojom webe zverejnila zoznam viacerých opatrení. Rodičia, ktorí nemajú inú možnosť, môžu dnes svoje deti umiestniť v škôlkach na Ulici Bratskej a Uici Mierovej. Tie sa totiž do štrajku nezapojili.

10:06 Do štrajku sa zapojilo takmer 70 percent základných a materských škôl v okrese Topoľčany. „Situácia je však rôzna aj v počte štrajkujúcich. Niekde sa zapojili iba pedagogickí pracovníci, niekde aj nepedagogickí pracovníci,“ upozornila Martina Mazáňová, vedúca oddelenia školstva. V okrese Partizánske je situácia podobná. Štrajk podporilo viac ako 60 percent škôl.

9:50 Pred budovou odborárskej centrály pri bratislavskom Istropolise čakajú na začiatok protestu už stovky učiteľov, ktorí zapĺňajú Trnavské mýto. Odborári im rozdávajú žlté ruže, vlajočky a transparenty. Píše Mária Mihaliková. Protestujúci majú píšťalky a rapkáče. Na transparentoch majú heslá: Na Grékov sa skladáme, na školstvo nemáme, Dokedy budeme vzdelávať za almužnu.

Doprava obmedzená nie je, policajtov, ktorí by dopravu usmerňovali, naša redaktorka zatiaľ nevidela.

V Banskej Bystrici sa na námestí stretávajú učitelia, podľa našich odhadov by ich tam malo byť okolo štyristo.

9:41 Všetky tri základné školy v Handlovej sú pre štrajk učiteľov a nepedagogických pracovníkov zatvorené. Predpoklad je, že vyučovať by sa nemalo ani v utorok a stredu. „Dohodli sme sa so školami, že riaditelia budú online informovať, ako dlho bude štrajk trvať. Informácie budeme zverejňovať v mestskom rozhlase aj na webe,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.

Krúžky pokračujú bez prerušenia v Centre voľného času Relax a do štrajku sa nezapája ani handlovská základná umelecká škola.

9:34 Situáciu v školách na východnom Slovensku sledujeme minútu po minúte na korzar.sme.sk.

9:30 Krízový štáb na ministerstve nezažíva v prvých troch hodinách žiadny veľký nápor. Podľa hovorcu rezortu Michala Kaliňáka krízový štáb vybavil len niekoľko telefonátov. "Tie sa týkali pracovno-právnych vzťahov, jednou z otázok bolo aj to, ako má postupovať škola, kde z 32 učiteľov vstúpili do štrajku len siedmi," povedal.

V sídle ministerstva školstva zriadili po 8. h i kontaktný bod pre deti zamestnancov ministerstva. "Zatiaľ sú tam iba tri deti, ale vieme, že kontaktný bod využijú počas dňa viacerí zamestnanci ministerstva," povedal Kaliňák.

9:28 Centrum voľného času na Štefánikovej v bratislavskom Starom Meste dnes funguje mimoriadne. Namiesto školy sem prišlo ráno o ôsmej šesť detí. Centrum na stránke vyzývalo, aby rodičia deti prihlasovali vopred, riaditeľka centra však hovorí, že neodmietli ani neprihlásených. „Deti majú zabezpečený aj obed.“

V Ružomberku na zdravotníckej sa neučia celý týždeň

9:25 V Dolnom Kubíne štrajkujú štyri z piatich základných škôl, škôlky fungujú normálne. „Neštrajkujú materské školy, základné umelecké školy ani centrum voľného času,“ povedala Mária Dudáková, vedúca odboru školstva mestského úradu. Vyučovanie neprerušila ani Cirkevná spojená škola.

ZŠ Janka Matúšku vyhlásila pre žiakov riaditeľské voľno. Koniec štrajku škola oznámi na internete a na vstupných dverách.

9:23 Do štrajku učiteľov sa v cirkevnej Spojenej škole sv. Košických mučeníkov na Čordákovej ulici 50 v Košiciach zapojili formou petície. „Petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva“ tu podpísali okrem učiteľov a zamestnancov školy aj niektorí študenti gymnázia, tí čo už dosiahli 18 rokov. V škole prebieha vyučovanie, ktoré sa začalo tradične tak ako každým začiatkom týždňa svätou omšou. V spojenej škole je MŠ, ZŠ a gymnázium.

9:17 Riaditeľ bratislavského Centra voľného času Klokan, Marián Michalides, informácie o zatvorení popiera. Centrum začalo fungovať, otvorili však neskôr. Dôvodom vraj bola MHD do Dúbravky. „Nahlásené sú štyri deti.“

9:11 Žiaci ružomberského gymnázia a Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne sa nebudú učiť celý týždeň. V celom Žilinskom kraji dnes zostalo zatvorených 32 zo 67 stredných škôl, ktoré spravuje krajská samospráva.

8:59 V okrese Trebišov potvrdilo účasť na celoslovenskom štrajku 63 percent školských zamestnancov.

8:57 V bratislavskej škole na Nejedlého síce štrajk podporujú, ale nezapojili sa doň.

nejedleho1_res.jpg

FOTO - TASR

8:53 O tom, koľko dní budú školy štrajkovať, rozhodovali ich zamestnanci. V Základnej škole Pavla Demitru v Dubnici nad Váhom sa do neho zapojili všetci.

„Zatiaľ budeme štrajkovať tri dni. Veríme, že sa nám podarí niečo dosiahnuť. Zo strany rodičov sú viac-menej pozitívne reakcie, vidia, že práca učiteľa nie je ľahká, chápu, o čo nám ide,“ povedala predsedníčka odborov v škole Tatiana Škundová.

8:49 V kysuckej Korni zostali dnes základná i materská škola zatvorené. Mnohým rodičom správa o štrajku pripravila nemalé starosti. V čase, keď obec trpí 12 percentnou nezamestnanosťou a mnohí dochádzajú za prácou do Českej republiky, si nie všetci môžu dovoliť zostať doma na dovolenke či využiť potvrdenie od lekára o ošetrení člena rodiny.

V Klokočove školu nedávno vytopilo, doposiaľ tam pracujú na odstraňovaní havarijného stavu. „Keďže nastal sklz vo vyučovaní, pedagógovia sa rozhodli normálne vyučovať, aj keď štrajk podporujú,“ povedal starosta Ľuboš Stríž.

8:44 Štrajkujúci majú aj podporu vysokoškolákov. "Študentská rada vysokých škôl opätovne podporuje iniciatívu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy vstúpiť do štrajku v boji za zlepšenie súčasného stavu v školstve," napísala v stanovisku rady tajomníčka pre vzťahy s verejnosťou Barbora Dupáková.

8:34 O pol ôsmej ráno je pred základnou školou na Žitavskej ulici v bratislavskej Vrakuni mŕtvo. Škola je zamknutá, na dverách visí oznam o dvojdňovom štrajku. Dovnútra sa dostávame vďaka jednému z učiteľov, ktorí počas dvoch maľujú chodby a triedy plus vyzdobujú školu, píše Karol Sudor.

V škole je zamestnaných 48 ľudí vrátane kuchárok a upratovačiek, nepedagogický personál sa však do štrajku nezapojil. „Majú obavy z nízkych platov, veď hrubá mzda upratovačky a pomocného personálu je len 353 eur. Nechápem, z čoho tie ženy vlastne žijú. Zapojenie sa do štrajku by pre ne bolo likvidačné,“ hovorí riaditeľka školy Jana Weissová.

Centrum Klokan v Bratislave je zavreté

8:24 V bratislavskej Dúbravke sa ráno o ôsmej hodine redaktorka Lucia Tkáčiková pokúšala dozvoniť do centra voľného času Klokan. Napriek tomu, že hovorca primátora Ľubomír Andrássy v piatok informoval, že mestské centrá budú otvorené od 8.00 do 16.00, Klokan je zavretý. Niektorí rodičia, ktorí stáli pri dverách Klokana, to vzdali. Onedlho prišiel starší muž s otázkou, prečo zvoníme. Po telefonáte ľuďom z centra hovorí: "Nedostali pokyny, otvoria až poobede." Kam teraz s deťmi?

8:15 Zdá sa, že v bratislavskej Petržalke rodičia nevyužijú OČR, aby mohli zostať so svojimi deťmi počas štrajku doma. V poliklinike na Šustekovej čakalo pred ambulanciami pediatrov len zopár rodičov s potomkami. Tých však netrápili štrajkujúci učitelia, ale teploty a kašeľ.

7:32 Premiér Fico cez víkend opäť pripomenul, že učiteľom rozumie, pretože ich platy sú nízke. V tejto situácii však vláda nemá viac ako na ponúkaných päť percent. Vláda by pridala aj viac, ale iba výmenou za prepúšťanie.


Kam s deťmi

Bratislava

 • od 8.00 do 16.00 môžu deti zostať v piatich centrách voľného času: na Kulíškovej 6 (Ružinov), Gessayovej 6 (Petržalka), na Hlinickej 3 (Krasňany), Štefánikovej 35 (Staré Mesto) a na Pekníkovej 2 (Dúbravka). Zaplatiť treba len stravu.
 • v Dome kultúry Ružinov budú tvorivé dielne,
 • v Starom Meste otvorili klub v základnej škole na Grösslingovej ulici,
 • v Petržalke pripravili program kultúrne zariadenia,
 • v Novom Meste bude bezplatná družina v súkromnej škole na Českej ulici 10.
 • V hale Elán na Bajkalskej sa žiakom budú bezplatne venovať športoví tréneri.

Trnava

 • radnica až dnes rozhodne, či otvorí pre 4000 žiakov mestskú športovú halu. Zdá sa jej to nebezpečné;

Nitra

 • pre školákov zriadi dve centrá – na ZŠ Škultétyho na Klokočine a v Centre voľného času Dominona Štefánikovej triede;

Košice

 • v knižnici pre mládež deti čakajú hry a súťaže,
 • celodenný program na pondelok pripravila zoologická záhrada.
 • Košice - Juh ponúkajú dočasný dozor v Spoločensko­relaxačnom centre na Ulici milosrdenstva.

„Máme v porovnaní s Európskou úniou nízky počet žiakov na jedného učiteľa,“ povedal Fico v Slovenskom rozhlase. „Ak by vznikla dohoda o tom, že sa musí prispôsobiť počet učiteľov a tried skutočným potrebám slovenskej populácie, toto je významný posun dopredu,“ vysvetľoval možné zvýšenie množstva peňazí na platy učiteľov.

7:00 Štrajk učiteľov môže trvať aj celý týždeň a kam s deťmi riešia rodičia s najmenšími. Mestá sa na štrajk pripravili rôzne. Bratislavský magistrát a mestské časti otvárajú viaceré priestory, kde deti zabavia. Na viacerých z nich môžu byť aj bez rodičov.

V Nitre mesto zriadilo dve kontaktné centrá – na ZŠ Škultétyho na Klokočine a v Centre voľného času Domino na Štefánikovej triede, ktoré sú otvorené od 8. do 14. hodiny.

6:00 Zamestnanci školstva o 6. hodine ráno vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku, ktorým chcú dosiahnuť desaťpercentné zvýšenie tarifných platov a zlepšenie financovania školstva.


Druhýkrát tento školský rok sa začal štrajk učiteľov. Šéf odborárov Ondek predpokladá, že sa v pondelok od 6.00 h do štrajku zapojí zhruba 80 percent zamestnancov základných, 70 percent stredných a päť percent vysokých škôl. Kedy sa štrajk skončí, povedať nevie. Štrajkovať majú aj desiatky materských škôl.

Riaditelia škôl hovoria, že v porovnaní s výstražným jednodňovým štrajkom zo septembra sa zapojí výrazne menej kuchárok či upratovačiek a školníkov, pretože si to nemôžu dovoliť.

Učitelia predpokladajú zatvorené školy najčastejšie na tri dni. Niektoré bratislavské školy majú na bránach nápisy, že sa bude štrajkovať v pondelok a utorok.

V piatok minister financií Peter Kažimír (Smer) vyhlásil, že odborárom nevie vyjsť v ústrety s lepšou ponukou ako zvýšiť platy v budúcom roku o päť percent.

Učitelia však naďalej požadujú desaťpercentné zvýšenie tarifných platov v budúcom roku, a to pre všetkých zamestnancov regionálneho aj vysoké školstva. Septembrový štrajk sa obišiel bez protestov, naopak, dnes zamestnanci škôl vyjdú do ulíc v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Nové školské odbory chystajú protest v Leviciach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 2. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 5. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 6. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
 7. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 17 397
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 474
 3. Všetkým lepí pred voľbami 10 895
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 023
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 812
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 077
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 906
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 236
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár a Vladimír Pčolinský.

Ak Makó skutočne vopred varoval Beňu, môže mať podľa Lipšica problém.


7 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Niekedy autokrati hovoria, že vládnu z vôle národa.


2 h
Jiří Žežulka, prezident Finančnej správy SR.

Jiří Žežulka hovorí o dlžníkoch daniarov aj o nových opatreniach.


11 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


3 h

Sportnet

Chicago Blackhawks vs. St. Louis Blues: Sledujte debut Martina Mišiaka v drese "čiernych jastrabov".

Sledujte ONLINE prenos z prípravy NHL: Chicago Blackhawks - St. Louis Blues. Martin Mišiak aj Connor Bedard debutujú drese "čiernych jastrabov".


Sportnet 3 h
Nela Lopušanová v drese amerického tímu Bishop Kearney Selects.

Za posledné dva zápasy strelila už štyri góly.


Sportnet 4 h
Radosť hráčov Sniny.

Zápas Slovnaft Cupu sledovala výborná divácka kulisa.


13 h
Victor Osimhen.

Osimhen chce na klub podať žalobu.


TASR 5 h
SkryťZatvoriť reklamu