Väčšina škôl má ostať zatvorená dnes a zajtra. Čo ďalej, jasné nie je.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Vládny Smer prvýkrát čelí masovým protestom v uliciach. Školy v pondelok vstúpili do neobmedzeného štrajku, aký na Slovensku ešte nebol.
Väčšina bude zavretá aj v utorok, stratégia odborárov na nasledujúce dni zrejmá nie je.
V Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach sa zišli tisícky učiteľov a žiadali vyššie platy. „Chceme desať percent. Kým ich nedostaneme, neuhneme,“ vravel učiteľ Ondrej Hromiak z Trnavy.
V ruke držal transparent Dokedy máme robiť za almužnu? Najmä na východe pôsobia štrajkujúci odhodlane.
Premiér Robert Fico aj minister školstva Dušan Čaplovič opakujú, že im od januára pridajú päť percent.
Ministri školstva a financií i premiér už cez víkend naznačovali možnosť väčšieho zvýšenia, ak by učitelia súhlasili s prepúšťaním. Argumentovali aj „luxusne najmenšími triedami na svete“.
Medzinárodné štatistiky však ukazujú, že na Slovensku pripadá na jedného učiteľa viac žiakov ako vo väčšine krajín Európskej únie.
Čaplovič stretnutie odvolal
Minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru v prvý deň časovo neobmedzeného štrajku so šéfom školských odborov Pavlom Ondekom oficiálne nerokoval a medzi protestujúcich nezašiel.
Ondek mal z protestu na Odborárskom námestí, kde bolo niekoľko tisíc ľudí, namierené za ministrom, no Čaplovič schôdzku v poslednej chvíli odvolal. „Zavolal, že má svoje povinnosti,“ tvrdil Ondek.
Minister nevysvetlil, prečo odborového predáka zrušil. Jeho hovorca Michal Kaliňák povedal, že obaja sú v telefonickom kontakte a zídu sa večer pred vystúpením v televíznej diskusii.
Päť percent musí stačiť
Odhodlanie štrajkovať na väčšine škôl má napriek oficiálne „časovo neobmedzenému štrajku“ svoje presne stanovené limity. Deň návratu do zamestnania odhaduje väčšina škôl na stredu alebo na štvrtok. Tých, čo chcú zotrvať až do uzavretia dohody s vládou, je málo.
Minister trvá na tom, že vláda môže pracovníkom škôl pridať päť percent, pretože štát na viac nemá. Opatrenie by si na budúci rok vyžiadalo 62 miliónov eur zo štátneho rozpočtu.
Minister financií Peter Kažimír nepovedal, či si ešte s Ondekom sadne za rokovací stôl.
Úrad vlády najprv informoval, že premiér Robert Fico do rokovaní nevstúpi. Podvečer oznámil, že skráti oficiálnu návštevu Rumunska tak, aby bol popoludní späť. Vládnu ponuku učiteľom označil za „dobrú“.
Jablká v Taliansku
Na bratislavskej demonštrácii vystúpil v pondelok aj učiteľ Marek Brezánsky s rozprávkou o začínajúcom pedagógovi, ktorý nemá z čoho učiť a zarába 508 eur v hrubom. Aby vyžil, v lete musí chodiť zbierať jablká do Talianska.
„Pán minister, ako sa skončí táto rozprávka? Pošlete nás všetkých oberať jablká?“ Protest potvrdil hluk rapkáčov a piskot.
Do Bratislavy prišiel aj hlúčik členov Nových školských odborov. Učiteľka zo Špeciálnej základnej školy v Bánovciach nad Bebravou Jana Vlčková tvrdila, že ak „staré odbory“ na čele s Ondekom nedosiahnu ústupok, zorganizujú ďalší štrajk.
„Ukážme celému Slovensku, že nie sme len 'šaľene vichodňare', ale že vieme aj zabojovať,“ hovoril v elektrizujúcej atmosfére v centre Košíc Ľuboš Kvašňák, šéf východoslovenských odborárov na stredných školách.
Nesúhlas prišlo vysloviť vyše 2500 učiteľov základných a stredných škôl od Čiernej nad Tisou až po Poprad.
Na proteste v Banskej Bystrici sa stretlo asi dvetisíc školských zamestnancov.
Niekde sa už vracajú do škôl
Učiteľský štrajk slabne už po prvom dni. Zatvorené však zostanú stovky škôl.
V Nitrianskom kraji sa do štrajku zapojilo zrejme najmenej učiteľov. Aj to už ustupujú. Devätnásť stredných škôl sa v utorok vracia k učeniu.
V Prešovskom kraji naopak učitelia prekvapili a štrajkovalo ich tam viac, ako varovali, asi 85 percent.
V Košickom kraji má štrajk najväčšiu podporu, pracovala len asi desatina učiteľov. V utorok sa však opäť otvára dvanásť materských škôl.
V Medzilaborciach sa školy vôbec nezapojili, prednosta odmietol zastrašovanie.
Podobne v Humennom boli školy otvorené, štrajkovali iba piati učitelia.
Naopak v Trenčíne zatvorili všetky mestské základné aj materské školy.
Aj v Bardejove štrajkovali všetky mestské základné školy aj stredné školy v pôsobnosti kraja.
V Senici podobne ako vo viacerých iných mestách sa učitelia rozdelili a štrajkovala iba časť z nich. Školy tak išli na čiastočný výkon.
Na gymnáziu v Tvrdošíne učitelia iba vyšli na školský dvor cez veľkú prestávku a nasledujúcu hodinu. Neštrajkovali.
Mikuláš Jesenský, sita, tasr

Beata
Balogová
