BRATISLAVA. Rezort hospodárstva ani ministerstvo životného prostredia nenamietajú proti ťažbe zlata technológiou kyanidového lúhovania.
"Vo svete bolo za posledných 20 rokov 90 percent zlata spracovaného kyanidovou metódou," konštatoval po pondelkovom rokovaní tripartity šéf envirorezortu Peter Žiga (Smer).
Pripomenul, že v súčasnosti drvivá väčšina technológií funguje práve na spracovávaní zlata touto metódou.
"Treba vnímať skutočnosti, ktoré nám svet prináša," povedal.
Zároveň však upozornil, že ťažbe zlata pri Detve musí predchádzať analýza vplyvu na životné prostredie a podporiť ju musia aj okolité obce. Tie momentálne poukazujú na negatívne vplyvy ťažby na región.
"Banské odvetvie je veľmi citlivé, dáva prácu veľa ľudom, treba brať do úvahy sociálny rozmer," dodal Žigov kolega v kresle ministra hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smer).
Bývalý šéf Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Miroslav Gazdík uviedol, že podporuje tento projekt.
Slovensko má podľa neho dostatok zdrojov a ich ťažba by podporila ekonomiku krajiny.
"Ja ako ťažiar podporujem ťažbu zlata, pretože vytvára pracovné príležitosti. Je všeobecne známe, že jeden baník viaže na seba ďalšie miesta v sekundárnej a terciárnej sfére. Dnes, keď sa prepúšťa v Detve a v okolitých obciach si myslím, že každé pracovné miesto, ktoré sa vytvorí, je veľmi dobré," uzavrel Gazdík.