Bratislava 13. septembra (TASR) - Priestor, ktorý politické strany na Slovensku venujú problematike postavenia žien v spoločnosti, považujú ženské mimovládne organizácie za nedostatočný.
Ženu ani slovom vo svojom volebnom programe paradoxne nespomína SNS, ktorú ako jedinú vedie ženská líderka, uviedla na dnešnom stretnutí s novinármi sociologička z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Oľga Gyárfášová. Osobitne sa ženami nezaoberajú ani KDH a HZDS. Problému domáceho násilia sa venujú tri politické subjekty, a to Smer, SDA a Žena a rodina. Odstránenie diskriminácie žien sa nachádza v programoch SDĽ a SMK. Pracovnou problematikou žien sa zaoberajú SDKÚ, SDĽ a SDA.
Účasť žien na kandidátkach politických subjektov v tohtoročných parlamentných voľbách hodnotí šéfredaktorka kultúrneho feministického časopisu Aspekt Jana Juráňová za nedostatočnú. Myslí si, že na Slovensku je dostatok kvalitných političiek, ktorým však muži nie sú ochotní uvoľniť priestor. "Na splnenie požiadavky, aby bola každá druhá žena v politike, by bol potrebný 300-členný parlament, keďže muži si tých 150 miest nepustia," skonštatovala. Juráňová je presvedčená, že nestačí, aby zástupkyne nežnejšieho pohlavia vstupovali do politiky len ako ženy. Nevyhnutný je predovšetkým vysoko profesionálny, aktívny prístup k politike.
V súvislosti so zvyšovaním účasti žien vo voľbách vznikla iniciatíva Hlasy žien, ktorej cieľom je motivovať čo najviac žien, aby sa aktívne zapojili do septembrových parlamentných volieb. Projekt vznikol z iniciatívy kultúrneho feministického časopisu Aspekt, mimovládnych organizácií Možnosť voľby, Aliancia žien Slovenska a IVO.