Ministrove slová o luxusne najmenších triedach vyvracajú medzinárodné štatistiky.
BRATISLAVA. Minister školstva Dušan Čaplovič aj premiér Robert Fico používajú v diskusii o požiadavkách štrajkujúcich učiteľov nekorektné argumenty.
„Máme luxusne najmenšie triedy na svete. Vychádza to asi na jedenásť žiakov na jedného učiteľa,“ hovoril minister cez víkend v televízii TA3.
Pripojil sa tak k argumentu ministra financií Petra Kažimíra, že ak chcú učitelia vyššie platy, školy by mali okamžite riešiť ich nadbytok a časť pedagógov prepustiť.
V nedeľnej diskusii v Slovenskom rozhlase si tieto údaje osvojil aj premiér. „Máme v porovnaní s Európskou úniou nízky počet žiakov na jedného učiteľa. Keď niekde je povedzme priemer 14, tak možno u nás je to iba jedenásť,“ rozprával Fico.
Vlastná metodikaOficiálne štatistiky však ukazujú naše triedy plnšie. Podľa európskeho štatistického úradu patrí Slovensko medzi krajiny, kde na učiteľa pripadá najviac žiakov.
Na prvom stupni základných škôl pripadalo v roku 2010 na každého učiteľa 17,1 žiaka, na druhom stupni 13,6 žiaka a na stredných školách 14,6 žiaka.
Celkový priemer na slovenských základných a stredných školách predstavuje 14,8 žiaka na učiteľa a v Európskej únii má podľa Eurostatu menej učiteľov už iba Veľká Británia, Nemecko, Holandsko, Estónsko a Írsko.
Údaje ministra a premiéra nesedia ani pri pohľade na štatistiky najbohatších krajín sveta v OECD. Slovensko sa počtom žiakov na jedného učiteľa drží takmer v aritmetickom strede pri všetkých typoch škôl.
V OECD vychádza v priemere na jedného učiteľa prvého stupňa základnej školy 15,9 žiaka, na druhom stupni je to 13,7.
„Tieto čísla sú výsledkom našej štatistiky a metodiky, ktorá berie do úvahy nielen učiteľov so stálym pracovným pomerom, ale aj čiastkové úväzky,“ vysvetľuje rozdiely hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Naše ministerstvo použilo inú metodiku ako Eurostat a OECD a k stálym učiteľom prirátalo aj takých, ktorí vyučujú čo i len jednu hodinu týždenne.
„Pričom štyria učitelia s čiastkovým úväzkom sú v tejto štatistike vykazovaní ako jeden učiteľ so stálym úväzkom,“ vraví Kaliňák.
Technicky nie je problém nájsť peniaze, ktoré pre seba žiadajú učitelia. Problém s ich štrajkom je inde, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Otázka priorítČísla, ktoré v médiách prezentovali Čaplovič a Fico, však nesedia ani s údajmi ministerstva školstva. Z tabuľky, ktorú SME poskytlo, vyplýva, že aj po pripočítaní učiteľov na čiastočný úväzok vychádza na jedného učiteľa základnej školy 13,75 žiaka.
Podľa ministerskej stratégie regionálneho školstva by zároveň mal počet žiakov základných škôl až do roku 2024 mierne rásť, čo si vyžiada aj nárast počtu učiteľov.
Šéf Asociácie štátnych gymnázií Pavel Sadloň si myslí, že vláda štatistikami skresľuje realitu. Ministerstvo by malo podľa neho jasne povedať, či je preň prioritou šetrenie, alebo vzdelávanie.
„Ak je to šetrenie, tak musíme upustiť od delenia hodín, od širokej ponuky voliteľných predmetov a variability každej školy.“
Analytička portálu Nové školstvo Zuzana Zimenová hovorí, že ak by Slovensko pristúpilo na inkluzívny model vzdelávania ako severské krajiny, učitelia by nám zrejme ešte chýbali.
„Štáty, ktoré prispôsobujú výučbu individuálnym potrebám detí, majú oveľa väčší počet odborných zamestnancov, ako sú špeciálni pedagógovia, psychológovia či asistenti.“
Pozrite si fotogalériu >>
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.

Beata
Balogová
