BRATISLAVA. Učitelia musia mať odvahu, byť trpezliví a potrebujú správnu taktiku vyjednávania. Radí im to Marián Kollár, bývalý šéf Lekárskeho odborového združenia, ktorý vlani viedol akciu hromadných výpovedí lekárov.
Lekári si tak vyššie platy vybojovali.
„Sympatizujem s učiteľmi,“ hovorí súčasný šéf Slovenskej lekárskej komory. Učiteľov považuje za rovnako dôležitých, ako sú lekári, reaguje na otázku, či nie sú v školstve znevýhodnení tým, že svojou neprítomnosťou v práci nevedia až tak zatlačiť.
„Keď neprídu deti dva dni do školy, nik nezomrie, ale keď by to dlho trvalo, spoločnosť by na to mohla veľmi doplatiť.“ Nemyslí si, že by učitelia nedokázali dlho štrajkovať.
Nemocniční lekári vlani neprestali pracovať, ale hromadne k 1. októbru podali výpovede.
Počas dvoch mesiacov výpovednej lehoty mali na rozdiel od nepracujúcich učiteľov istý príjem a mohli vyvíjať nátlak na vtedajšiu vládu Ivety Radičovej (SDKÚ).
Ich sila sa ukázala najmä v tom, že výpoveď podalo vyše 2400 lekárov, čo bola zhruba tretina všetkých, ktorí pracovali v nemocniciach.
Prejavilo sa to po uplynutí výpovednej lehoty, keď štát pre nedostatok lekárov musel vyhlásiť núdzový stav. Trval len niekoľko dní a zavŕšil ho podpis memoranda, ktorý lekárom garantoval zvýšenie platov v troch etapách.
To tretie zvýšenie chce teraz Ficova vláda pre zlý stav verejných financií odložiť.

Beata
Balogová
