Aký je váš názor na štrajk učiteľov?
Tento štrajk má hlavu a pätu. Vzdelanie je dlhodobo finančne poddimenzované a je to výzva pre vládu, ktorá o sebe tvrdí, že je vládou sociálnodemokratickou. Vo svete je to tá politická orientácia, ktorá vždy kládla dôraz na podporu vzdelania čo najširších vrstiev. Takže aj táto vláda by mala preukázať dostatok odvahy a pozrieť sa na zdroje a prípadne to urobiť tak, aby učitelia dostali to, čo žiadajú.
Milan Zemko, historik
Naša spoločnosť vyzerá tak, ako sa staráme o našich učiteľov. Málo ľuďom záleží na tom, aby sme vychovávali kvalitných, pripravených a slušných ľudí. Nemôžeme chcieť, aby do školstva išli tí najlepší, keď ich zaplatíme priemerne. Učitelia urobili dobre, že za týchto podmienok, keď sú spoločensky znevažovaní, odmietajú takto ďalej pracovať. Majú moje sympatie.
Daniela Kapitáňová, spisovateľka
Každý sektor má nejaké požiadavky a je na vláde, aby zvážila, čo si môže dovoliť a čo nie. V našom agrárnom rozpočte by sme tiež potrebovali nejaké podporné prostriedky. Samozrejme, ak niekto nie je spokojný, domáhať sa svojich práv je legitímny proces.
Stanislav Nemec, Poľnohospodárska a potravinárska komora
Jednoznačne ho podporujem. V školstve sa veci nepohnú, kým učitelia nebudú viac motivovaní, pretože toto povolanie absolútne stratilo svoj štatút a je pre mladých ľudí finančne úplne neatraktívne. Keď chceme kvalitné vzdelanie, potrebujeme dobrých učiteľov, lenže dobrí ľudia zo školstva odchádzajú a ja sa im nečudujem. Treba nejakú zmenu.
Michal Hvorecký, spisovateľ
Je absurdné, že také dôležití ľudia v našej spoločnosti sú na strašnej finančnej úrovni. Veľmi dúfam, že sa po tomto štrajku niečo zmení, spamätajú sa politici a začne sa niečo diať. Držím im palce a podporujem ich.
Soňa Norisová, herečka
Učitelia nie sú ohodnotení podľa svojej práce, tak majú právo domáhať sa adekvátnejšieho ocenenia aj štrajkom. Každý pokus je dobrý, každý má právo hlásiť verejne sa ku svojim žiadostiam. Závisí to od občianskej spoločnosti, politikov a zodpovedných ľudí, či to vezmú na vedomie. Nerozlišujem medzi štátnymi, súkromnými a cirkevnými školami, mali by byť všetky zrovnoprávnené..
Marián Prachár, kňaz
Môj názor je pozitívny. Zdravotníctvo a školstvo, čo sú podľa mňa základné piliere civilizovanej spoločnosti, sú u nás, v tejto džamahírii, podfinancované. Hovorí sa, že na nič nie sú peniaze, ale keby politici toľko nekradli, tak by boli na všetko peniaze. Takže to schvaľujem a držím učiteľom palce, aby poriadne priložili nôž na krk tým politickým hajzlom.
Peter Pišťanek, spisovateľ
Štrajk nepovedie k úspechu. Treba, aby si spoločnosť uvedomila, že za 20 rokov sa nenapravili niektoré hodnoty, ktoré potierajú pracujúcu inteligenciu. Keď štrajk nastal, vláda mala vyjsť v ústrety. Vzhľadom na to, ako vlády plytvajú peniazmi, tak 10 percent učiteľom nemá byť problém. Možnosť je aj seriózna analýza kvality a využitia učiteľov a platili by sa skutočne dobrí.
Ferdor Čiampor, virológ
Lekárske odborové združenie podporuje každú snahu o lepšie pracovné podmienky a spravodlivú mzdu.
Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového zväzu
Nemyslím si, že by sa platy mali dvíhať podľa toho, kto viac kričí. Školstvo je finančne poddimenzované, preto som za postupné zvyšovanie platov učiteľov, ale tak, aby to zohľadňovalo ekonomickú situáciu.
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Sám som vyštudovaný učiteľ, mám medzi nimi veľa priateľov a viem, v akých podmienkach učitelia žijú. Štrajk je oprávnený a to, ako sa spoločnosť správa k učiteľom, je katastrofa. Či bude štrajk úspešný, netuším, ale pre spoločnosť je určite dôležité, aby sa učitelia mali lepšie.
Michal Kaščák, organizátor festivalu Pohoda
Určite ich podporujem. Dúfam, že vydržia čo najdlhšie, musia držať spolu. Je smutné, že učitelia, ktorí vychovávajú našu budúcnosť - naše deti, sú takto odmeneňovaní.
Richard Zedník, hokejista
So štrajkom absolútne súhlasím. Peniaze by sa našli pri menšom rozkrádaní a pri vážení si školstva, hlavne ľudí, ktorí si poctivo vykonávajú túto prácu. Vláda by sa mala každé ráno a večer poďakovať občanom, že republika funguje. Za posledných 17 rokov je to pri týchto platoch obdivuhodné.
Rudolf Sikora, výtvarník
Treba rešpektovať právo každého občana na štrajk. Ako človek znalý ekonomickej situácie v Európe aj u nás, si však myslím, že by bolo rozumné, keby učitelia prijali päť percent a ostrý štrajk si nechali možno na nasledujúci rok. To by bolo kompromisné riešenie. Nielen učitelia, aj veľa iných kategórií je podhodnotených.
Stanislav Čižmárik, šéf živnostenského zväzu
Minulý rok pri štrajku lekárov mnohí pripomínali, bola som jedna z nich, že je veľa profesií, ktoré pracujú v neadekvátnom prostredí. Lekári svoje dosiahli a v tejto súvislosti by bolo isto neprimerané odsúdiť štrajk učiteľov.
Alexandra Kusá, riaditeľka Slovenskej národnej galérie
Situácia učiteľov nie je ani zďaleka ideálna, no je otázne, čo v súčasnej situácii štrajkom dosiahnu. Faktom je, že podobne finančne poddimenzovaných profesií je viac a ak by štát požiadavky učiteľov akceptoval v plnom rozsahu, je vysoko pravdepodobné, že by čelil podobným nárokom aj od iných profesijných skupín.
Luboš Sirota, šéf personálnej agentúry Trenkwalder
Štrajk ako taký je forma prejavu nesúhlasu s určitou hraničnou situáciou, ktorá sa už nedá vydržať. Je to konečný prejav proti ignorácii a vyjadruje hranične neuspokojené potreby. Myslím, že naši politici by sa mali dobre zamyslieť, ak nechcú, aby sa im zosypal celý systém.
Martin Opeta, riaditeľ združenia Proti prúdu