Bratislava 13. septembra (TASR) - O politickej kultúre, etike a vízii Slovenska po parlamentných voľbách dnes diskutovali predstavitelia desiatich politických strán - Smeru, SDĽ, Ženy a rodiny, HZD, Ľavicového bloku, Strany za demokratické práva občanov, ZRS, Nezávislej občianskej strany nezamestnaných a poškodených, HZDS a KSS počas dnešného už predposledného okrúhleho stola na pôde Slovenského rozhlasu.
Zmenu koncepcie verejnoprávnych médií pri rozvíjaní etiky a morálky v politike a spoločnosti zdôraznili strana Smer a Ľavicový blok. Podľa podpredsedu Smeru Borisa Zalu je chybou týchto médií, že chcú byť v tej istej polohe ako komerčné médiá. Naopak, mali by sa venovať kultivácii krajiny v oblasti vzdelanosti a rozvíjania etiky v politike, dodal. Podľa predsedu ĽB Jozefa Kalmana etika, morálka, kultúra a pozitívne vlastnosti sú v médiách málo prezentované a naopak, hrdinami dnešných dní sú ľudia, ktorí tieto vlastnosti porušujú.
Podľa podpredsedu Smeru poslanci by sa mali viac venovať kvalitnému zákonodarstvu a menej obchodovaniu. Smer podporuje vypracovanie základnej štátnej doktríny a vytvorenie dlhodobejšej vízie krajiny, pretože nemôže platiť téza, že trh všetko za nás vyrieši.
Za nemorálny postoj k voličom a zbavovanie sa zodpovednosti za svoje kroky považuje Fogaš prechádzanie poslancov z jednej strany do druhej. Podobne ako Smer i SDĽ sa zasadzuje za reguláciu trhu. SDĽ chce presadzovať silný sociálny štát, garantovať dávky v invalidite, starobe, chorobe, zaviesť rodinné dávky, uviedol ďalej Fogaš.
Potrebu začať zhora, od vlády a štátnych predstaviteľov, pri náprave etiky v spoločnosti prízvukoval Ivan Brňo zo strany Žena a rodina. Vládnuce strany by si podľa neho mali tiež pripomenúť funkciu rodiny v spoločnosti.
Stav etiky a kultúry v spoločnosti sa odvíja podľa Mojmíra Mamojku z HZD od funkčnosti ekonomiky a od verejných vzorov, pričom tie na Slovensku absentujú a sú povrchné. Po voľbách po stanovení ekonomických cieľov a vízie sa musia politici vedieť dohodnúť na spoločnom ťahu a hľadať to, čo ich spája a nie rozdeľuje, povedal.
"Ignorácia malých strán v médiách, bagatelizovanie respektíve zosmiešňovanie takzvanými silnými politickými subjektmi je v priamom rozpore s ústavou a ľudskými právami všeobecne," uviedol v diskusii Marian Dudinský zo Strany za demokratické práva občanov. Politická kultúra na Slovensku bude vtedy, ak minister či ústavný činiteľ odstúpi z úradu už pri podozrení z nekalých praktík, poznamenal Dudinský. "Až súdom očistený sa môže vrátiť," dodal.
ZRS stavia svoj program na sociálnych možnostiach štátu, výkonnosti ekonomiky a je postavený predovšetkým na rozvoji stavebníctva, pretože od neho sa odvíja oživenie ďalších priemyselných odvetí, uviedol Ján Pivoluska.
Hovoriť o politickej kultúre v štáte, kde došlo k porušeniu ústavných a zákonných práv občanov s podielom vlády, je iba akademická téma, konštatoval Štefan Jagerčík z Nezávislej občianskej strany nezamestnaných a poškodených.
Situáciu v slovenskej politike charakterizuje podľa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara absencia politických strán. Tam, kde nie sú politické strany, nastupujú mediálne agentúry a médiá, ktoré fakticky robia politiku a nahrádzajú ju spôsobom udri ako môžeš, uviedol Mečiar. Predseda HZDS sa kriticky vyjadril aj tomu, že viaceré strany uvádzajú vo svojich programoch, s kým sa po voľbách nedohodnú o od koho sa budú izolovať. Štát už podľa neho v budúcnosti nemôže žiť zo zadlžovania a predaja majetku tak ako doteraz.
"Kým všetky ostatné politické strany svoje predvolebné sľuby nikdy nesplnili, komunisti už v praxi počas výstavby socializmu dokázali zabezpečiť občanom slušnú životnú úroveň", uviedol Ivan Hopta z KSS. Vyzval tiež občanov, aby volili práve KSS, pretože z ľavicových strán iba ona má šancu dostať sa do parlamentu.
Nárok na účasť pri okrúhlom stole si neuplatnili tri strany KDH, Politické hnutie Rómov na Slovensku - Roma a SDA.
*mab pa
NNNN