Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Na slovenských súdoch pribudnú deviati noví sudcovia. Po včerajšom zasadnutí Súdnej rady si môžu vydýchnuť tí uchádzači výberových konaní, ktoré sa uskutočnili po nástupe súčasného ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (za Smer).
Rada ich navrhne na vymenovanie za sudcov prezidentovi. Kandidáti na sudcov, ktorí uspeli ešte za čias exministerky Lucie Žitňanskej (SDKÚ), stále ostávajú čakateľmi.
Rokovali bez Harabina
Súdna rada ich ignoruje a opiera sa o uznesenie z júna minulého roka, ktorým spochybnila ústavnosť nových pravidiel pre výberové konania.
„Mám závažné výhrady k tomu, ako predchádzajúca rada formulovala toto uznesenie, a teda aj k prekážkam, ktoré bránia predkladať skorších kandidátov na sudcov,“ povedal člen rady, sudca Dušan Čimo (na snímke).
Na úvod zasadnutia navrhoval, aby jeho kolegovia hlasovali aj o troch iných úspešných uchádzačoch, ktorí uspeli v konkurzoch v minulosti. Zároveň navrhoval prehodnotenie sporného uznesenia. Neuspel. Získal len podporu troch kolegov, dvaja boli proti. Väčšina rady, ôsmi členovia, sa pri hlasovaní zdržali.
Predseda Súdnej rady Štefan Harabin sa na zasadnutí zo zdravotných dôvodov nezúčastnil.
Podpredsedníčka rady Mária Bujňáková bola členkou rady aj v predchádzajúcom období. Za sporné uznesenie hlasovala, a tak nevidela ani včera dôvod na jeho prehodnotenie.
Nechcú hodnotiť
„Nebudem sa vyjadrovať k tomu, ako sa budú cítiť,“ odpovedala na otázku, či sa úspešní uchádzači, ktorí sa stali čakateľmi, nemôžu cítiť diskriminovaní.
Argumentovala jednou úspešnou uchádzačkou, ktorá sa po dlhom čakaní na zaradenie do programu rady radšej prihlásila aj do výberového konania po voľbách. Keďže uspela aj na druhýkrát, stane sa sudkyňou.
K prípadnej diskriminácii sa nechcel vyjadriť ani ústavný právnik a člen rady Eduard Bárány. „To je ich postoj. Zvonka by som nerád hovoril, či je, alebo nie je diskriminovaný,“ dodal Bárány. Pripomenul, že ide o ľudí s právnickým vzdelaním, a teda poznajú právne cesty, ako postupovať, ak majú pocit, že sú diskriminovaní.
Právnička spolupracujúca s Via Iuris Kristína Babiaková už v minulosti upozornila, že vzhľadom na to, že nedošlo k zmene právnej úpravy a Ústavný súd nerozhodol o ústavnosti či protiústavnosti súčasnej úpravy výberových konaní na funkciu sudcu, neexistuje dôvod na rozdielne zaobchádzanie s úspešnými uchádzačmi.

Beata
Balogová
