Učitelia kritizujú komunikáciu s odborovými predákmi. Viacero škôl uvažuje o predĺžení štrajku na vlastnú päsť.
BRATISLAVA. Školy po celom Slovensku sú zaskočené z rozhodnutia štrajkového výboru školských odborárov prerušiť od stredajšieho podvečera štrajk.
„Sme veľmi sklamaní, čakali sme, že sa niečo vybojuje,“ hovorí zástupkyňa Základnej školy Jána Amosa Komenského v Seredi Hana Čížová.
„Telefonovali mi učitelia, že či aj nevystúpime z odborov, keď sa takto zľakli,“ povedala aj riaditeľka školy v popradských Matejovciach Mária Dudziková.
Učitelia sú sklamaníUčitelia kritizujú najmä spôsob komunikácie, aký zvolili odboroví predáci. O prerušení štrajku sa školy dozvedeli ráno z médií. Dôvody ani vyjednávaciu pozíciu, s ktorou idú odbory na rokovanie, im nikto neoznámil.
„Je chyba odborov, ako komunikovali, náš organizátor štrajku nemá dosiaľ žiadne informácie o utorkovom rokovaní s vládou,“ hovoril dopoludnia riaditeľ Evanjelickej základnej škole v Martine Jozef Sopoliga.
Ak sa odborom nepodarí vyjednať zvýšenie platov nad päť percent, nastane podľa neho medzi učiteľmi „hlboká frustrácia.“
Kritickí sú učitelia aj voči taktike vyhlásenia štrajku.
„Keď niekto povie, že je neobmedzený štrajk a väčšina škôl vyhlási, že za tri dni skončí, tak ja ako predseda vlády by som tiež počkala do stredy,“ vraví riaditeľka Základnej škola Pri kríži v bratislavskej Dúbravke Iveta Mikšíková.
Rovnaký názor má aj riaditeľ ružomberského gymnázia Miroslav Nociar.
„Štrajk sa mal organizovať spôsobom, že sa bude štrajkovať odvtedy dovtedy, a kto chce nech sa pripojí a nie nechať to na školách, aby mnohé skončili po jednom dni,“ myslí si.
„Keď sa vyhlásil štrajk, bolo treba štrajkovať a vydržať,“ mieni aj riaditeľ základnej školy v Bukovciach Michal Blicha.
Niektorí vydržia dlhšieUčitelia sa zhodujú, že prerušenie štrajku môže pôsobiť ako manéver odborov, aby zo štrajku nevyšli úplne porazení.
Mnohé školy totiž vyhlásili štrajk iba na tri dni a zajtra by zrejme začali vyučovať aj tak.
Učitelia sa obávajú aj toho, či odborári nepremrhali mobilizačný efekt.
Väčšina oslovených škôl, ktoré plánovali štrajkovať dlhšie, napriek tomu už dopoludnia vyvesila na svojich stránkach oznam, že štrajk prerušia a od štvrtka vyučujú.
Výnimkou je Gymnázium na ulici Ľ. Sáru v Bratislave, kde sa odborári rozhodli v štrajku pokračovať aj vo štvrtok. „Je to vnútorný protest učiteľov, že ich niekto sklamal,“ hovorí riaditeľ školy Pavel Sadloň.
Po zverejnení vyhlásenia gymnázia sa začali na Facebooku pridávať aj ďalšie školy, ktoré tiež zvažujú možnosť v štrajku vytrvať napriek vyhláseniu odborov.
Takú frustráciu som ešte nezažilO dôvodoch pokračovania v štrajku sme hovorili s predsedom odborovej organizácie zamestnancov Gymnázia na ulici Ľ. Sáru v Bratislave SLAVOMÍROM DRAHOŠOM.
Prečo ste sa rozhodli pokračovať v štrajku?
„My sme nezávislá odborová organizácia, ktorá sa pridala k štrajku, súhlasila s požiadavkami, a preto nerozumieme, prečo sa štrajk prerušil. Väčšina zamestnancov školy s pokračovaním štrajku súhlasila.“
Dokedy chcete štrajkovať?
„My sa zajtra stretávame v škole a rozhodneme sa, čo ďalej. Štrajk bude trvať minimálne ešte zajtra (vo štvrtok), záležať bude na informáciách, aké budú prichádzať. Predpokladám, že ostaneme sám vojak v poli, ale chceme vyslať aspoň takýto výkrik do tmy. Ten štrajk bol desivo manažovaný, to bol čistý lekvár.“
Nemáte informáciu, či sa pridajú aj iné školy?
„Máme jedinú možnosť komunikovať cez sociálne siete a internet, poslali sme všade naše vyhlásenie, tak uvidíme. Ale akčnosť základných organizácií nie je bohvieaká a nepracovalo sa s nimi, čo je dôsledok zlého manažmentu štrajku, tak predpokladám, že zostaneme sami. Ale boli by sme nadšení, keby sa pridali aj ďalší. Tá frustrácia ráno bola strašná, to som ešte nezažil, väčšina kolegov bola deprimovaná, bolo to na slzy.“
Neznamená prerušenie štrajku jeho koniec?
„Toto sa už tak ľahko nezopakuje. Opakovane začať štrajkovať po prerušení, už bude veľmi ťažké. Odborový zväz vysiela signál, že nechce štrajkovať.“
Nebola to taktika, ako z toho nevyjsť s úplnou prehrou?
„Vyhlásiť neobmedzený štrajk na tri dni, to sa asi volá oxymoron? To je výsledok toho, ako je štrajk manažovaný. S predsedami odborových organizácii nikto nehovoril a toto je výsledok.“
rozhodnutie_strajkoveho_vyboru_28_11_2012
VYHLÁSENIE

Beata
Balogová
