Podľa Juraja Blanára zo Smeru dosahuje Čína v oblasti ľudských práv už aj pozitívne výsledky.
BRATISLAVA. Poslanci parlamentného zahraničného výboru nevyzvali vládu Číny, aby ukončila prenasledovanie, zastrašovanie a mučenie prívržencov meditačného cvičenia Falun Gong.
Za návrh Jozefa Mikloška (KDH) hlasovali len traja poslanci, všetci šiesti prítomní členovia výboru zo Smeru sa hlasovania zdržali.
"Je to rezolúcia, ktorá mohla prejsť, pretože nie je až taká radikálna a upozorňuje na veci, ktoré civilizovaný človek nemôže mlčaním prejsť," povedal agentúre SITA po rokovaní výboru Mikloško.
Poslanec sa nevzdáva, o probléme chce hovoriť na januárovej schôdzi parlamentu.
Násilie páchané na prívržencoch meditačného cvičenia Falun Gong si už podľa kresťanského demokrata všimol Európsky parlament, americká snemovňa reprezentantov, Senát a Kongres USA a naposledy aj Senát Českej republiky.
Blanárovi stačí, že problém rieši Únia
Juraj Blanár (Smer) však poukazuje na to, že okrem spomínaného Česka žiadna iná krajina Únie neschválila v otázke Falun Gongu rezolúciu voči Číne.
Podľa Blanára úplne stačí, keď sa tejto problematike venuje diplomacia Únie.
"Napriek neochote z čínskej strany musíme konštatovať aj pozitívne výsledky v oblasti ľudských práv. V ostatných rokoch sa znížil počet trestných činov, za ktoré je možne udeliť trest smrti," poznamenal.
S Blanárom nesúhlasí Juraj Droba z SaS.
"Myslím, že toto vyhlásenie sa opiera o relevantné medzinárodné zdroje a myslím, že sú situácie a momenty v histórii, keď treba byť lídrom a nečakať na iných, ktorí sú opatrnejší," vyhlásil Droba.
K Mikloškovi a Drobovi sa pridal aj predseda zahraničného výboru František Šebej (Most-Híd).
"Meritom tohto problému a vyhlásenia je, že čo sa to preboha s tými ľuďmi v Číne deje. To budí hnus a pobúrenie," povedal na margo prenasledovania Falun Gongu.
Ministerstvo: Situáciu pozorne sledujeme
Slovenský rezort diplomacie hovorí, že otázku dodržiavania ľudských práv v Číne sleduje pozorne.
"V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že zatiaľ sa nepodarilo vierohodným spôsobom preukázať tvrdenia o odoberaní orgánov členom Falun Gong," povedal hovorca ministerstva zahraničia Boris Gandel.
Rezort sa podľa neho stotožňuje s navrhnutým riešením OSN, ktorá vyzýva Čínu, aby pristúpila k nezávislému vyšetrovaniu, prípadne aby nezávislým vyšetrovaním poverila tretiu stranu.
Násilné odoberanie ľudských orgánov, ktorého sa Čína údajne dopúšťa, je totiž podľa Gandela v príkrom rozpore s medzinárodnou úpravou ľudských práv a základných slobôd.