BRATISLAVA. Jeden z troch najvyšších politických predstaviteľov Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegovič na stretnutí so slovenským veľvyslancom Miroslavom Mojžitom skritizoval vyjadrenia prezidenta Ivana Gašparoviča.
Ten počas oficiálnej návštevy balkánskeho štátu porovnával Republiku Srbsku a Bosnu a Hercegovinu so Slovenskom a Českom.
"Člen Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegovič vyjadril nespokojnosť s vyhlásením slovenského prezidenta," píše sa vo vyhlásení, ktoré poskytol Dženan Selimbegovič z kabinetu Izetbegoviča.
Cieľom prezidentovej návštevy podľa Mojžitu bolo vyjadriť silnú podporu Slovenska krajine na ceste do Únie a NATO.
Mojžita vyjadril poľutovanie
Člen predsedníctva štátu zdôraznil, že je neprijateľné, právne a politicky neudržateľné porovnávať postavenie Republiky Srbskej a Bosny a Hercegoviny so vzťahom dvoch suverénnych krajín ako Slovensko a Česko.
"Republika Srbska vznikla agresiou, genocídou a etnickým čistkami Bosniakov a Chorvátov, a preto neexistujú žiadne právne, historické a morálne predpoklady na uskutočnenie požiadavky o samostatnosť," povedal Mojžitovi v Sarajeve Izetbegovič.
Vyhlásenie Gašparoviča navyše podľa jeho slov môže vytvoriť chybný dojem, že osamostatnenie Republiky Srbskej je možné pokojnou cestou, ako to často neodôvodnene vyhlasuje prezident Republiky Srbskej Milorad Dodik.
Mojžita vyjadril poľutovanie nad nepríjemným vývojom udalostí na konci Gašparovičovej návštevy.
"Dodal, že podpora Slovenska územnej integrite a suverenite Bosny a Hercegoviny nie je otázna a je veľmi pevná," píše sa v stanovisku.
Výrok slovenského prezidenta označili miestne médiá za diplomatický škandál.
FOTO: REPROFOTO SME
Prezidenta naša diplomacia bráni
Na udalosť, ktorú zahraničné médiá nazvali diplomatickým škandálom, reagovala aj kancelária prezidenta a ministerstvo zahraničných vecí.
Keď prezident hovoril o vzťahoch Republiky Srbskej v rámci Bosny a Hercegoviny, zdôraznil podľa hovorcu hlavy štátu Marka Trubača osobitný význam metódy pozitívneho dialógu a permanentnej komunikácie pri hľadaní kompromisov ako riešenia sporných otázok.
"Ako príklad takejto komunikácie uviedol dobré vzťahy Slovenskej republiky s Českou republikou," dodal prezidentov hovorca.
Podľa nášho rezortu zahraničia Gašparovič nijako nespochybnil suverenitu balkánskeho štátu.
Bosna a Hercegovina je podľa ministerstva z hľadiska vnútorného usporiadania štátu a vzťahov medzi jednotlivými štátotvornými národmi mimoriadne zložitá.
"Preto niektoré odporúčania a námety, hoci sú prezentované v dobrej viere, môžu byť v danom politickom kontexte vnímané a interpretované odlišným spôsobom, ako boli mienené," povedal hovorca ministerstva Boris Gandel.
Gašparovič na stretnutí s prezidentom Republiky Srbskej Miloradom Dodikom vyhlásil, že Republika Srbská a Bosna a Hercegovina spolupracujú "tak, ako Slovensko a Česká republika".
Republika Srbská (na mape vyznačená zelenou), obývaná z drvivej väčšiny Bosnianskymi Srbmi, je štátom v štáte. Jej lídri sa snažia o osamostatnenie entity, čím dráždia politikov v Sarajeve.
FOTO: state.gov