BRATISLAVA. Krajiny Európy by mali mať jednotné pravidlá na odoberanie detí a k núteným adopciám by malo dôjsť iba v nevyhnutných prípadoch.
Takouto rezolúciou sa v piatok zaoberá Stály výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.
Jednotlivým členom Rady preto prišla pošta zo Slovenska. Emailom sa im ozýva skupina takmer 850 ľudí.
Podporujú matku Ivanu Boórovú, ktorá už dva roky bojuje o deti odobraté vo Veľkej Británii.
Rezolúcia by ovplyvnila aj Európsky súd
Jedna z iniciátoriek vyhlásenia Veronika Klobučníková hovorí, že pôvodne ani podpisy nechceli zbierať. Keď sa však ľudia dozvedeli o rezolúcii a následnom vyhlásení, sami sa začali hlásiť.
„Bol by to významný krok, hoci nie všetky rezolúcie alebo odporúčania si členské štáty vždy zobrali k srdcu,“ hovorí.
Preto je podľa nej dôležitý záver vyhlásenia, v ktorom vyzývajú všetkých 47 členských štátov, aby sa dohodli na spoločných štandardoch, ktoré by zapracovali do vnútroštátnej legislatívy.
Ak by rezolúcia prešla, musel by na ňu brať ohľad už aj Európsky súd pre ľudské práva.
Rezolúcia okrem iného spomína, že deti by mali byť oddelené od biologických rodičov len za mimoriadnych okolností. Pri rozhodovaní by sa vždy malo pozerať na najlepší záujem dieťaťa.
Nútené adopcie, teda osvojenie si detí bez súhlasu biologických rodičov, umožňujú systémy vo Veľkej Británii, Chorvátsku, Česku, Nemecku a Portugalsku. Slováci mali problémy najmä s britským.
Dubovcová kritizovala slovenské úrady
Starostlivosť o slovenské deti v zahraničí skúmala aj ombudsmanka Jana Dubovcová. Pre nečinnosť kritizovala slovenské úrady. Do kritiky britského systému sa nepúšťa.
„Nesúhlasím s termínom nútené adopcie, takže ťažko sa do takýchto aktivít môžem púšťať,“ hovorí.
Štát musí v prípade núdze podľa nej konať rýchlo a britskí úradníci sú promptní. Dieťa odoberú rodičom a o jeho ďalšom osude rozhodujú súdy.
Tie by už mali podľa ombudsmanky rozhodovať na základe podrobných správ o zázemí dieťaťa, v čom však často zlyhávala slovenská strana. Zo Slovenska nedostávali kvalitné správy.
„V Británii neberú deti bez rozmyslu, vždy je dôvod na konanie. Výsledok rozhodovania však vždy závisí od toho, aké kvalitné informácie súdy dostanú,“ hovorí ombudsmanka.
Podľa našich i britských médií aj Briti urobili viaceré chyby. Dubovcová hovorí, že najskôr si máme urobiť poriadok doma.

Beata
Balogová
