SME

Rebelujúce školy si chcú štrajk posúvať ako štafetu

V ostrom štrajku zostáva len zopár škôl. V protestoch sa chcú striedať.

(Zdroj: PRE SME - GABRIEL KUCHTA)

Stovky študentov podporili učiteľov. Premiér kritizoval ťahanie detí do sporu.

Časť agentúrneho spravodajstva sme nahradili autorským textom.

BRATISLAVA. Na strom pred Úradom vlády lezie mladík a ministrom necháva na konári odkaz: Lepšia budúcnosť pre učiteľov. Jeho rovesník opiera o bránu premiérovho sídla transparent: Stačilo!

Premiérove istoty v školstve miznú bez stopy, vynára sa ďalšie heslo.

Protest pred vládou Rozčarovaných učiteľov, ktorí odmietajú prerušenie štrajku bez splnenia podmienok, prišli včera masívne podporiť ich študenti. Na Námestí slobody sa dopoludnia zišlo viac ako tisíc žiakov zo siedmich gymnázií a ďalších škôl z Bratislavy a okolia.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí si účasť museli vydobyť. „Riaditeľka nás pôvodne nechcela pustiť, tak sme urobili menšiu vzburu a presvedčili profesorov,“ vravela tretiačka Gabriela Hozhová z Gymnázia Ivana Horvátha.

„Štrajkujeme ďalej, pretože ani jedna z požiadaviek, pre ktoré sme do štrajku pred týždňom vstúpili, splnená nie je a vedenie odborového zväzu pripravuje dohodu s vládou poza naše chrbty,“ hovoril študentom cez megafón dejepisár z Gymnázia na Ulici L. Sáru Branislav Kočan.

Pred parlamentom, kam sa dav po chvíli presunul, priznal, že protest budú musieť zmierniť aj oni. „Je to Hlava XXII aplikovaná na učiteľov. Učitelia nemôžu štrajkovať za vyššie platy, lebo si to nemôžu dovoliť.“

Školy na celom Slovensku vyzvali, aby zvážili štafetový štrajk a v protestoch sa striedali.

SkryťVypnúť reklamu

"Každý deň by štrajkovala len jedna škola," spresnil Drahoš s tým, že finančný tlak je veľký a týždeň štrajku im odoberá 160 - 170 eur v čistom z platov.

Zamestnanci Gymnázia na Ulici L. Sáru si podvečer odhlasovali prerušenie štrajku, zotrvávajú v štrajkovej pohotovosti. Niekoľko bratislavských škôl v štrajku zostáva.

Premiér: Vťahujú deti Úrad vlády vyhlásil, že protestu v čase rokovaní s odborovými predákmi nerozumejú.

Premiér Robert Fico podvečer chválil väčšinu škôl za rozumný prístup a štrajkujúce školy kritizoval. „Je celkom pochopiteľné, že študent, ktorý nemusí ísť do školy, veľmi rád príde, aby sa mohol vyhnúť školským povinnostiam. Je zlé, ak niekto umelo vťahuje deti do tohto problému,“ povedal.

O možnostiach vlády vyhovieť učiteľom chce Fico informovať zástupcov školských odborov v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povedal, finančné rezervy by mohli byť v prostriedkoch, ktoré Ministerstvo financií dáva vyšším územným celkom, mestám a obciam na financovanie škôl.

Predseda vlády zdôraznil ťažkú finančnú situáciu, o ktorej informoval minister financií Peter Kažimír.

"Nie je možné rokovať z pozície len jedného návrhu, z ktorého nechce nikto ustúpiť. Nemôžeme ohroziť strategické záujmy Slovenska dodržať medzinárodné záväzky v roku 2013 a dostať deficit pod úroveň 2,94 percenta, pretože toto umožňuje Slovensku aby bolo súčasťou klubu krajín, ktoré majú euro," povedal premiér.

Učiteľský plat nestačí Braňo Kočan z Gymnázia Ladislava Sáru zdôraznil, že už má dosť odsúvania hromadiacich sa problémov v školstve, dohôd uzavretých za zatvorenými dverami a výhovoriek na zložitosť ekonomickej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že už má aj dosť štrajkovania a rád by sa vrátil do školy a učil. Chce sa naplno venovať svojmu povolaniu, ale tak, že si nebude musieť privyrábať v ďalšom zamestnaní.

Keď požiadal protestujúcich učiteľov, aby nechali hore ruku tí, ktorí si nemusia privyrábať, nezostala hore ani jedna ruka.

Učiteľky zo školy na Bilíkovej ulici sa na proteste verejne pýtali, ktorý zo štátnych predstaviteľov bol naposledy v nejakej škole a či by si vedeli predstaviť podmienky, aké tam sú. Spomenuli napríklad okná, ktoré sa nedajú otvárať, v lete je tam teplo, v zime zase zima a zo stropu padá omietka.

"Predstaviť si to možno viete, ak máte bohatú fantáziu, ale určite by ste to nechceli zažívať na vlastnej koži. Žiaľ, toto je realita, ktorú musia zažívať stovky učiteľov a najmä žiakov. Skúste teda vysvetliť našim žiakom, prečo štát nedá peniaze na zabezpečenie podmienok škôl," vyzvali.

SkryťVypnúť reklamu

Štrajk sa nekončí, štrajk pokračuje Študenti sa rozišli krátko po dvanástej so sloganom 'Štrajk sa nekončí, štrajk pokračuje'.

"Sami sme boli ohromení, s akou odozvou sa stretla naša akcia, a prekvapila nás veľká účasť a pochopenie cieľa protestného zhromaždenia," píše sa v stanovisku organizátorov protestu, ktorý pripravili zástupcovia bratislavských škôl.

Pri štafetovom štrajku, ktorý navrhujú, by sa školy postupne striedali v tom, ktorá z nich nebude vyučovať a trvanie štrajku by sa tak mohlo výrazne natiahnuť.

Zároveň by sa podľa účastníkov protestu mali organizovať aj ďalšie verejné akcie na podporu zamestnancov školstva.

Za svoje požiadavky chcú bojovať aj zasielaním protestných vyjadrení, stanovísk a výziev "všetkým kompetentným orgánom štátnej a verejnej správy".

SkryťVypnúť reklamu

Spojená škola Novohradská v Bratislave v pondelok plánuje usporiadať diskusné fórum a od utorka chce v ostrom neobmedzenom štrajku pokračovať.

Učitelia Obchodnej akadémie na Račianskej ulici v Bratislave zase vyhlásili, že v prípade nesplnenia pôvodných požiadaviek "pokračujú v štrajku od 6. 12. 2012".

V Handlovej v piatok popoludní protestovalo proti situácii v školstve zhruba 150 ľudí. Na protestnom zhromaždení sa zúčastnili učitelia zo všetkých troch základných škôl, materskej školy so všetkými jej elokovanými triedami, strednej odbornej školy a gymnázia, špeciálnej školy a centra voľného času. Protestujúcich prišli podporiť aj primátor, študenti a žiaci z týchto škôl.

ZMOS peniaze nemá, zasahovať nechce Premiér Robert Fico v piatok rokoval aj s predstaviteľmi samosprávnych krajov a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o spolupráci pri plnení požiadaviek školských odborárov.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Hudáková obsah rozhovorov nekonkretizovala. ZMOS však po rokovaní vylúčil, že by mestá a obce vedeli nájsť peniaze na zvýšenie platov školských zamestnancov.

Ako uviedol predseda ZMOS Jozef Dvonč, združenie nemieni do štrajku učiteľov zasahovať, pretože to je vec odborov. Rokovanie s premiérom malo podľa Dvonča informatívny charakter a obe strany si na ňom najmä dopĺňali a spresňovali údaje.

Ak by mestá a obce presunuli financie na platy učiteľov, mohlo by sa to odraziť podľa Dvonča napríklad na počte učiteľov v niektorých školách alebo na projektoch na ich rekonštrukcie.

Dvonč uviedol, že na racionalizáciu financií v školstve ZMOS upozorňuje už dlho. Diskusia je podľa neho možná iba vtedy, ak sa na nej zúčastnia všetky dotknuté strany.

SkryťVypnúť reklamu

O Ficovom sľube nediskutovali "Zatiaľ to boli len pracovné rokovania, nie k tomu, koľko dáme, čo dáme, ako dáme, ale o tom, či vôbec samospráva môže do tohto procesu priamo vstúpiť," doplnil výkonný podpredseda ZMOSu Jozef Turčány.

O tom, či je premiér ochotný v spolupráci so samosprávou dať učiteľom viac ako pôvodne ponúkaných päť percent, sa podľa neho vôbec nediskutovalo.

"Diskusia bola aj o tom, aké sú možnosti do budúcnosti na to, aby sa tento systém stabilizoval a prípadne aj racionalizoval," doplnil Turčány.

Na stole sa objavili ďalšie návrhy. Vláda si vyžiadala priestor na ich vyčíslenie a dopady, ktoré chce realizovať aj v spolupráci so samosprávami.

Vláda s odborármi zasadne za rokovací stôl, keď bude mať v rukách presné dáta.

SkryťVypnúť reklamu

Odborári vinia samosprávy Vo svojom vyhlásení k prerušeniu štrajku školský odborový zväz napísal, že percento štrajkujúcich zamestnancov začalo klesať pre rôzne obštrukcie zo strany samosprávy a zriaďovateľov.

Líder školských odborárov Pavel Ondek hovoril o zakazovaní školám štrajkovať zo strany primátora už počas pondelkového protestu v Bratislave. O koho išlo, nechcel povedať.

Odborári prerušili štrajk v stredu o 18.00 h. Toto rozhodnutie v spomínanom vyhlásení odôvodňujú tým, že nechceli zvyšovať finančné straty štrajkujúcich zamestnancov škôl. Učitelia totiž nedostávajú plat za dni, počas ktorých štrajkujú.

"Prvé dni sme preukázali dostatočnú silu zapojením vysokého percenta štrajkujúcich zamestnancov, ktoré však začalo klesať v dôsledku rôznych obštrukcií zo strany samosprávy a zriaďovateľov, a tiež sme štrajkujúcich zamestnancov nechceli vystavovať ďalšiemu riziku a tlaku verejnosti," vyhlásil zväz.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v pondelok sa do štrajku zapojilo podľa údajov odborárov vyše 73 percent zamestnancov základných škôl, v utorok to bolo 62 percent a v stredu z nich štrajkovalo iba 53 percent. Rokovania odborárov s vládou by mali pokračovať v pondelok.

Vyhlásenie učiteľov Spojenej školy Novohradská_30.11.2012

//

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 397
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 078
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 054
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 803
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 095
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 919
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu