BRATISLAVA. Europoslanec za stranu SDKÚ Eduard Kukan nebude kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2014.
Potvrdil to na piatkovej tlačovej konferencii. "Raz som to skúsil, ponúkol som všetky skúsenosti, všetko, čo viem, nevyšlo to. Raz stačilo," podotkol.
Vtedajšieho ministra zahraničných vecí v roku 2004 v boji o prezidentské kreslo podporovala SDKÚ.
Keďže vtedajšia koalícia sa nedohodla na spoločnom kandidátovi, tak KDH a SMK lobovali v prvom kole za Františka Mikloška. Ani jeden z nich sa do druhého kola volieb neprebojoval.
Stretli sa v ňom Vladimír Mečiar s 32,7-percentnou podporou a Ivan Gašparovič s 22,3 percentami. Až tretí skončil Eduard Kukan (22,09 percenta).
Doteraz jediným oficiálnym kandidátom na post najvyššieho predstaviteľa štátu v roku 2014 je zakladateľ Dobrého anjela a finančník Andrej Kiska.
Súčasný prezident kandidovať nemôže, lebo Ústava tretie volebné obdobie hlave štátu neumožňuje.
Opozičné strany deklarujú ambíciu nájsť spoločného kandidáta. Čestný predseda KDH Ján Čarnogurský už začal so zbieraním podpisov, keďže nebude kandidovať s podporu materského hnutia.
V Kiskovom novembrovom prieskume od Focusu by vyhral Fico
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Ahgb_aUC1VgydFM3OHZLZ2ZZNXZqajlPVFc4OUxIWEE&transpose=0&headers=0&range=A1%3AB5&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":"","minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":"pretty","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":"14"},"series":{"0":{"color":"#ff0000"}},"fontName":"Tahoma","booleanRole":"certainty","title":"Prezidentsk\u00fd prieskum Focus (november)","animation":{"duration":500},"legend":"none","hAxis":{"titleTextStyle":{"color":"#222","italic":false,"fontSize":"10"},"useFormatFromData":true,"title":"Agent\u00fara prieskum uskuto\u010dnila od 7. do 13. novembra na vzorke 1 013 respondentov","minValue":null,"viewWindowMode":null,"textStyle":{"color":"#222","italic":false,"fontSize":"12"},"viewWindow":null,"maxValue":null},"isStacked":false,"width":500,"height":371},"state":{},"view":{},"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 1"}
Mýlia sa aj iní, nielen Gašparovič Eduard Kukan radí prezidentovi hovoriť toľko, koľko treba a nepúšťať sa ďalej do vytvárania nejakých konštrukcií.
Situácia, do ktorej sa počas svojej oficiálnej návštevy v Bosne a Hercegovine dostal slovenský prezident Ivan Gašparovič, sa hlavám štátov stáva, tvrdí Kukan.
"Nie je to len slovenská špecialita, že v snahe povedať niečo dobré a povzbudzujúce sa to nepodarí," dodal.
Kukan nepochybuje o tom, že to náš najvyšší ústavný činiteľ myslel dobre, aj keď to v konečnom dôsledku tak nevyznelo.
Spôsob, ako sa niečomu podobnému vyhnúť v budúcnosti, vidí Kukan v dôkladnej príprave na každú návštevu a preštudovaní podkladov, ktoré píšu odborníci.
"Hovoriť toľko, koľko treba a nepúšťať sa ďalej do vytvárania nejakých konštrukcií," ozrejmil.
Na následné vysvetľovanie vzniknutej situácie sú podľa neho školení diplomati.
Slovenský veľvyslanec v BaH Miroslav Mojžita je podľa neho veľmi skúsený, pričom nepochybuje o tom, že Bakirovi Izetbegovičovi podal uspokojujúce stanovisko.
"Vždy treba opakovať, že Slovensko je za udržanie celistvosti BaH a že jej pomáha v jej integračných ambíciách," zdôraznil europoslanec.
Upozornil na fakt, že ide o federáciu so zložitou štátnou štruktúrou, pričom vyhlásenia všetkých politikov, ktorí ju navštívia, sa starostlivo monitorujú v Európe aj v Bruseli.
"Z tohto pohľadu som očakával omnoho zdržanlivejšie stanovisko pána prezidenta v tejto otázke," poznamenal predseda delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom.