SME

Obnovené hrady v Ľubovni a Beckove lákajú desaťtisíce

Ľubovniansky a Beckovský hrad ukazujú, ako vie obnova pamiatok prilákať turistov.

Hrad ĽubovňaHrad Ľubovňa (Zdroj: ĽUBOVNIANSKE MÚZEUM)

Vďaka zrekonštruovanej pamiatke môže ožiť celá obec a vzniknú nové príležitosti na podnikanie.

ĽUBOVŇA, BECKOV. Pamätníci spomínajú, že Ľubovniansky hrad bol pred niekoľkými desiatkami rokov zanedbanou ruinou a autobus s turistami sviatkom. V každom z posledných štyroch rokov ho podľa správcu Jozefa Balužinského navštívilo sto-­ až stodvadsaťtisíc ľudí.

Balužinský hovorí o rokoch postupnej rekonštrukcie. Predchodcovia začínali od dolnej časti, neskôr sa pustili do opravy starších, opravili vežu a tento rok otvorili aj zrekonštruovaný renesančný palác.

SkryťVypnúť reklamu

Desaťročia prác

„Začiatky rekonštrukcie boli skromné a návštevnosť nízka. Hrad sa najviac zmenil za posledných desať rokov. Získali sme peniaze od Prešovského samosprávneho kraja a milión eur od vlády na záverečné práce na renesančnom paláci.“

Z ruiny sa stala najväčšia atrakcia regiónu. Príťažlivosti hradu významne pomáha aj ojedinelé múzeum ľudovej architektúry v podhradí s vodiacou líniou pre nevidiacich, trojrozmernými maketami a sprievodcom v Braillovom písme. Rovnaký projekt pripravili aj pre hrad.

Balužinský tvrdí, že obnova pamiatok a rozvoj cestovného ruchu spolu úzko súvisia.

„Hrad sa prudko rozvíja a s tým stúpa aj návštevnosť. Ľudia sa vracajú v dvoj­, trojročných cykloch a chcú sa vracať znovu, pretože stále vidia niečo nové.“

SkryťVypnúť reklamu

Primátor Starej Ľubovne Michal Biganič hovorí, že hrad má veľký vplyv na rozvoj turistického ruchu a propagáciu mesta v zahraničí. Bývalý diplomat tam vodí všetky zahraničné návštevy, naposledy z Indie a Číny. Na reštaurácii obrazov a sôch sa podieľa aj Taiwan.

„Vidno kusisko roboty. Z ruín je renesančný kaštieľ, v kaplnke, ktorá bola niekedy skladom, je nádherná expozícia zreštaurovaných obrazov. Máme aj repliky poľských korunovačných klenotov. Jediné sú v Ľubovni a v poľskej súkromnej zbierke,“ dodáva primátor.

Zmŕtvychvstanie Beckova

schody.jpgPo požiari pred takmer 300 rokmi sa začal hrad Beckov rozpadávať, až sa z neho stala ruina. Plánov na obnovu bolo niekoľko v predvojnovom období aj počas socializmu. Nepodarená rekonštrukcia však hrad nezachránila.

SkryťVypnúť reklamu

K zmŕtvychvstaniu, ako záchranu nazývajú ľudia zo Záujmového združenia Hrad Beckov, prišlo až v posledných rokoch. Obec získala na rekonštrukciu vyše dva milióny eur. Opravili dolný hrad, západný palác, kaplnku a pokračovať budú severným palácom.

„Medzi rekonštrukciou a návštevnosťou je obrovský vzťah. Pred obnovou prichádzalo ročne okolo 27­-tisíc turistov, po nej za niekoľko mesiacov vyše 53-­tisíc,“ hovorí manažér Vojtěch Záhorský.

Hrad ožil. Divadlá, letné kino, ukážky života na hrade, nočné prehliadky, zabíjačky. Ožíva aj obec Beckov. Sprievodcov robia miestni študenti.

„Všetko je to o ľuďoch. Veľa sa dá urobiť, ak chcú niečo dosiahnuť, ak prioritou nie sú pre nich peniaze, ale obdiv návštevníkov. Čím viac bude aj u domácich slovenskej prívetivosti, tým viac sa bude dariť,“ hovorí Záhorský.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta Karol Pavlovič je prekvapený návštevnosťou, no očakáva, že efekt sa naplno prejaví až o niekoľko rokov. Prvým výsledkom je prerobená cukráreň na námestí.

„Od mája bola cukráreň plná. Myslím si, že to bude impulz aj pre ďalších podnikateľov v obci.“

Téma Martina Macharika

995f4970.jpgMARTIN MACHARIK podniká v cestovnom ruchu v Banskej Štiavnici. Popri tom sa venuje obnove kultúrnych pamiatok. Najväčším projektom je obnova Kalvárie v Banskej Štiavnici za približne päť miliónov eur. Od roku 2007 ho financujú zo zbierok, darov a cez projekty ministerstva kultúry.

Čo je pre vás zaujímavá téma?

„Pamiatky a turizmus. Aký zmysel má investovať do pamiatok vo vzťahu k cestovnému ruchu a aj pre obyvateľov starých miest.

Aký?

"Investovať do pamiatok sa oplatí pre štát aj pre súkromný sektor. Okrem pestovania hodnoty ako je „krása“ sa tým zvyšuje atraktivita pre návštevníkov, ale aj obyvateľov žiť na kultivovaných miestach.

SkryťVypnúť reklamu

V akom stave je na Slovensku vzťah medzi pamiatkami a turizmom?

"Stav pamiatok je horší v porovnaní s okolitými krajinami, aj keď sa to v poslednom čase zlepšilo. Problémy sú dva. Politici nevidia súvislosť medzi turistickým ruchom a dobrým stavom pamiatok a druhým je všeobecne kultúra národa. Na Slovensku sa nedá turizmus stavať na veľkolepých atrakciách, ako sú more alebo veľhory. My môžeme byť unikátni spojením histórie, kultúry a prírody. Práve týmto sa môžeme odlíšiť od iných krajín. Našou šancou je „pokojný“ turizmus. Ak však turisti skonštatujú po návšteve, že hrady, kaštiele, či historické parky sú z veľkej časti v dezolátnom stave, nevrátia sa. Pre rozvoj turizmu je kľúčová práve chuť vracať sa."

Majú sa turisti prečo vracať na Slovensko?

SkryťVypnúť reklamu

"Sú také lokality, ale sú skôr výnimkami. Skutočne upravené a opravené lokality na európskej úrovni tu nie sú."

Robí štát niečo pre zlepšenie stavu pamiatok?

"Asi 12 rokov existuje v celku férový systém Obnovme si svoj dom. Celkový balík, ktorý sa tam ale prerozdeľuje, je však pri všetkej snahe ministerstva kultúry len asi štyri milióny eur pre tisíce pamiatok po celom Slovensku. To myslím hlavne v kontraste so sumami, ktoré miznú v eurofondoch. Napríklad len v otrasnom projekte Vígľašského zámku sa minie šesť miliónov eur. A získame nové zbytočné kongresové centrum a hanbu odbornej obce. Za túto sumu by sme bezpečne zakonzervovali desať hradných zrúcanín, ktoré patria medzi skutočne unikátne turistické ciele. Podporu „na rozvoj turizmu“ dostal napríklad aj penzión mimo centra Banskej Štiavnice, ktorý postavili na zelenej lúke, hoci v centre čaká na rekonštrukciu stovka historických objektov. Kde je potom spravodlivosť, férovosť a zdravý rozum? Dokumentuje to aj príbeh Kalvárie v Banskej Štiavnici. Za posledných šesť rokov nespĺňala podmienky pre pridelenie žiadnych dotácií z európskych peňazí, hoci význam a dosah jej obnovy je už len z hľadiska rozvoja cestovného ruchu s väčšinou podporených projektov neporovnateľný. Pravidlá sme si však nastavovali u nás, takže je to naše maslo a naše zmarené šance."

SkryťVypnúť reklamu

Nezamestnaní sa našli v pamiatkach

To, čo rozbehla SaS, sa pozdáva aj Smeru. Ľudia bez práce zachraňujú hrady.

BANSKÁ BYSTRICA. Na Slovensku je 112 hradov, z toho vyše polovica sú ruiny. Konzervovať sa ich snaží vyše 30 občianskych združení dobrovoľníkov.

Pred dvoma rokmi ministerstvo kultúry pod vedením Daniela Krajcera z SaS rozbehlo obnovu a konzerváciu hradných ruín s nezamestnanými. Obnovu začali na 18 hradoch a ruinách, v dvoch kostoloch, na mestských hradbách v Sabinove a v archeologickej lokalite Glanzenberg v Banskej Štiavnici.

Projekt hodnotí dobre aj súčasné vedenie ministerstva a uznáva, že pomohol zlepšiť stav hradov.

Miroslav Seget zo Združenia na záchranu zrúcaniny hradu Revište hovorí, že projekt urýchlil záchranu pamiatky minimálne o päť rokov. Problém vidí vo veľkej administratíve a vysokej fluktuácii nezamestnaných.

SkryťVypnúť reklamu

Nezamestnaní Žarnovičania už odstránili na zrúcanine veľký zával spred roka, keď sa tam zrútil múr. Vybudovali aj prístupovú cestu na hrad, opravili bránu a hradby.

Na zrúcanine testovala SaS v októbri projekt „Práca namiesto dávok“. „Za päť dní urobili desiati dlhodobo nezamestnaní robotu, ktorú by dobrovoľní brigádnici robili minimálne tri mesiace,“ hovorí Seget.

revistepraca.jpg

Práca dlhodobo nezamestnaných pomáha.
FOTO – ARCHÍV SITA

Bystrické kaštiele chátrajú

BANSKÁ BYSTRICA. Zo štvorice banskobystrických radvanských kaštieľov sa zachovali tri, pôvodný Soví hrad zanikol. V dobrom stave je iba Tihanyovský kaštieľ.

Mestský kaštieľ Radvanských chátra. Mesto nemá peniaze na rekonštrukciu. V minulosti ho prenajali na 99 rokov Slovenskej zdravotníckej univerzite, ktorá ho chcela opraviť, ale nezískala prostriedky z fondov a kaštieľ vrátila mestu. Záujem prejavila miestna Akadémia umení, ale s magistrátom sa ešte nedohodli. Kaštieľ zo 16. storočia je roky neobývaný, posledná väčšia rekonštrukcia bola v roku 1958. Do majetku mesta sa vrátil v roku 1994.

SkryťVypnúť reklamu

Bárczyovský kaštieľ je v kritickom stave, podľa odborníkov by sa však dal zachrániť. Znemožňujú to zložité majetkové vzťahy.

Kaštieľ v Dúbravici neďaleko Banskej Bystrice roky chátra. Pre obec je to veľký problém, keďže rozsiahla stavba sa nachádza v centre a niektoré časti majú narušenú statiku. „Zo zrúcaniny sa odvaľujú kamene, je to nebezpečné,“ hovorí starosta Ľubomír Šesták.

Kaštieľ nie je vo vlastníctve obce a prípadnú záchranu či predaj brzdia zložité majetkové vzťahy. Starosta odhaduje, že majiteľov je 75.

„Obec aj občania chcú kaštieľ zachrániť. Je to dominanta. Snažíme sa vytvoriť občianske združenie s majiteľmi, zapísať ho ako kultúrnu pamiatku a získať peniaze na rekonštrukciu. Kaštieľ sme nedávno aspoň vyčistili. Robíme všetko, čo môžeme, ale zatiaľ bez peňazí,“ dodal starosta.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 776
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 894
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 982
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 791
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 136
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Kovařík.

Súd uzavrel prvú časť procesu s bývalým policajným prezidentom Kovaříkom.


3
Z bratislavského protestu na Námestí slobody, 21. marca 2025.

Zhromaždenia sa konajú v šiestich mestách.


a 6 ďalší 1
Adam Pavlovčin už čoskoro vystúpi na Eurovízii 2025.

Adam Pavlovčin mieri do Eurovízie.


9
Kantor inkasoval v prvom zápase na ľade Košíc trikrát.

Zápas sledujeme online.


Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu