Béla Bugár vraj nenahlásil podozrenia, lebo ich mal len z druhej ruky.
BANSKÁ BYSTRICA. Ešte v čase, keď bol Most-Híd súčasťou vládnej koalície, informoval radový člen strany z Tajova Jaroslav Stráňavský predsedu Bélu Bugára aj podpredsedu Zsolta Simona o podozreniach, že ich stranícky kolega ovplyvňuje rozdeľovanie dotácií z envirofondu.
Banskobystrický okresný šéf Peter Vozár podľa neho navštevoval starostov v regióne a presviedčal ich, že ak budú nakupovať od ním určenej firmy, dokáže zabezpečiť peniaze od štátneho fondu, ktorý ovládal Most.
Šéfovia strany vraj nereagovali. „Verili viac človeku, o ktorom vedeli, že ho zo Slovenskej agentúry životného prostredia prepustili pre verejné obstarávania, ako mne,“ hovorí Stráňavský.
Bugár potvrdil, že Stráňavský ho informoval v niekoľkých emailoch o svojich podozreniach, ale chýbali mu dôkazy.
„Boli to len jeho indície. Informoval nás, že bude konať aj polícia,“ reagoval šéf Mosta na otázku prečo, neoznámil podozrenia polícii.
„Zo strany Most-Híd sme využili jedinú možnosť, kým polícia nepotvrdí alebo nevyvráti pravdivosť indícií pána Stráňavského, a to zmenu na poste okresného predsedu,“ dodal.
Stráňavský však tvrdí, že Vozára odvolali až po troch mesiacoch od momentu, ako ich informoval. Bugárovi povedal o policajnom vyšetrovaní až takmer rok po prvom upozornení.
Od kozmetiky k traktorom
Obstarávania v asi pätnástich obciach vyšetruje už vyše roka polícia. Ak sa podozrenia potvrdia, medzi obvinenými sa pravdepodobne objavia aj mnohí starostovia.
Banskobystrická paneláková firma IVJ, ktorá sa zaoberala predajom kozmetiky, sa z ničoho nič stala úspešným dodávateľom traktorov, vlečiek či drvičiek odpadov pre obce na strednom Slovensku. Získala zákazky za vyše 760-tisíc eur, ktoré platil štátny Environmentálny fond.
Firma IVJ bola prepojená na Most cez konateľa Vítězslava Jurečka, dlhoročného Vozárovho priateľa.
Envirofond riadil v tom čase nominant Mosta Juraj Morvay. Na dotáciách musel byť aj podpis ministra životného prostredia z Bugárovej strany Józsefa Nagya.
Úrad boja proti korupcii vyšetruje podozrenia z korupcie a machinácií pri výbere firmy. Vyšetrovatelia majú údajne dôkazy, že verejné obstarávania boli zmanipulované a antedatované, aby nemuseli byť zverejnené vo vestníku, ako to v tom čase začal prikazovať zákon.
V jednotlivých tendroch mali súťažiť vopred vybrané spriaznené firmy len medzi sebou.
Starosta Čierneho Balogu František Budovec potvrdil, že Vozár prišiel do dediny ako „niekto, kto vie pomôcť s prípravou žiadosti o dotáciu“. Práve Vozár mu dal údajne tip na firmu IVJ. Naznačil mu, že ak bude brať techniku od nej, vie zabezpečiť, aby na štátnom fonde uspel.
Vozár, ktorý sa pätnásť rokov pozná s Jurečkom, sa objavil aj v ďalších obciach, kde vyhrala paneláková firma.
Vysoké ceny
O tendri za zhruba 70-tisíc eur sa Stráňavský prvýkrát dozvedel od priateľa, funkcionára strany. Neskôr prišiel za ním starosta Tajova Ladislav Surovčík, ktorého nominoval Most po dohode so Smerom.
„Povedal mi, že chodí za ním Vozár a tlačí ho do nejakých nehorázností. Naštvalo ma to. Počul som, že máme dostať traktor, tak o čo ide, aké tlaky? Starosta mi ukázal, čo sa od neho vyžaduje. Hovoril, že má vyhrať firma IVJ, že traktor a ostatné veci sú predražené, ale inak ten projekt nedostaneme.“
Stráňavský vyhľadal ceny na internete a prejavil záujem o dodávku traktora v niekoľkých firmách. Poslali mu ponuky približne o polovicu nižšie ako tá, za ktorú mali kupovať v Tajove a za ktorú firma IVJ dávala traktor napríklad obci Telgárt.
Vozár: Všetko bolo v poriadku
Tajov napokon dostal projekt a IVJ peniaze. Starosta Surovčík nedávno poprel všetko, čo tvrdí Stráňavský.
„Súťaž bola transparentná a v poriadku, vyhrala IVJ s najlacnejšou ponukou,“ vyhlásil, hoci emailová komunikácia so Stráňavským ukazuje opak.
„Verejné obstarávanie bolo v súlade s platnou legislatívou, predložili sme ponuku s najnižšou cenou,“ povedal Jureček.
Vozár označil otázky o tendroch za tendenčné, účelovo vykonštruované a Stráňavského informácie za nepravdivé.
„Verím, že to dokáže aj vyšetrovanie. Celý proces, na ktorý sa pýtate, bol transparentný a posudzovali ho všetky kompetentné a zodpovedné orgány.“
Stráňavský si nahral jeden z rozhovorov s Vozárom. Vozár na nahrávke hovorí, že „bez garancie a toho, ako sa to stalo“, by Tajov nikdy nebol v envirofonde úspešný.
So smiechom dodal, že bez vedomia a súhlasu tých „hore“, by projekt nikdy v živote neprešiel. Bugár však tvrdí, že verejné obstarávanie so stranou nekonzultoval nikto ani bývalý okresný šéf Vozár.
Simon: Nemienil som šíriť klebety
Podpredseda Mosta-Hídu Zsolt Simon tvrdí, že strana zodpovednosť vyvodila.
Jaroslav Stráňavský informoval Bélu Bugára aj vás o podozrivých verejných obstarávaniach. Bugár to dal riešiť vám. Čo ste urobili?
„Pánu Stráňavskému som odporučil, aby sa obrátil na orgány činné v trestnom konaní.“
Prečo ste ich nedali preveriť vy?
„Čo som mal ohlasovať? Nemienim šíriť klebety. Takýchto a podobných listov som videl neúrekom. Osobne som Stráňavskému povedal, aby to dal na políciu.“
Stráňavský tvrdí, že ste s ním o tom nekomunikovali.
„To nie je pravda.“
Urobili ste niečo?
„Porozprával som sa s okresným šéfom a urobili sme zmenu.“
Ale až o niekoľko mesiacov.
„Nemali sme žiadne dôkazy, len klebety.“
Prečo ste ho vymenili?
„Nebolo to v súvislosti s vyšetrovaním. O tom som sa dozvedel nedávno. Šírili sa reči, prerastalo to miestne pomery, začalo to škodiť strane. Politickú zodpovednosť sme vyvodili, aj keď sme nemali žiadny dôkaz. Okresného šéfa sme odvolali, aby sme zabránili šíreniu klebiet a indícií.“
Most má v programe transparentnosť a boj proti korupcii. Predsa len, nemali ste dať podozrenia preveriť polícii?
„Na základe klebiet? Prečo to neurobil Stráňavský, keď mal dôkazy?“
On dal polícii informácie, na základe ktorých začala vyšetrovať.
„Je to mimo mňa aj strany. Politickú zodpovednosť sme vyvodili. Keď niekto urobil čiernotu a bude právoplatne odsúdený, on musí niesť zodpovednosť.“
Daniel Vražda
Na fondoch strácajú tí, čo chcú byť čestní
Sprostredkovatelia nezvyknú žiadať úplatky. Peniaze dostanú cez predražené zákazky.
BANSKÁ BYSTRICA. Environmentálny fond rozdeľuje ročne desiatky miliónov eur na podporu ekologických projektov. Žiadateľov sú tisíce, ale k peniazom sa dostane len niekoľko stoviek.
Na čele fondu je riaditeľ, ktorého vymenúva minister životného prostredia. Projekty posudzujú najprv úradníci fondu a potom poradný orgán – Rada environmentálneho fondu. Konečné slovo má minister.
Najslabším článkom je systém posudzovania žiadostí o dotácie. Záujmovým skupinám stačí osloviť úradníkov fondu a projekt je v tabuľke, ktorú dostáva rada, označený za najvyššiu prioritu.
Juraj Rizman z Greenpeace, ktorý sedel v rade, si nepamätá prípad z oblasti odpadov, ktorý by niekto spochybňoval alebo otvorene protežoval. „Áno, úradník fondu vie projekt vyradiť alebo posunúť hore,“ povedal Rizman.
Prípad z Tajova ukazuje, ako môžu všetci zúčastnení profitovať na obchode, ktorý zaplatí štát.
Skupina ponúkne starostom, že vie pomôcť s projektmi. Obce vedia, koľko je žiadateľov, aj to, že finančné zdroje pokrývajú len malé percento žiadostí. Lobista ponúkne, že zaplatí vypracovanie projektu a všetko zabezpečí. Nežiada úplatky ani percentá. Tie sú obsiahnuté väčšinou v nadhodnotenej cene zákazky.
Meno spriaznenej firmy, ktorá tovary alebo služby obci zabezpečí, otvorene navrhnú, alebo víťaza obstarávania zabezpečia bez vedomia obce.
Pred účinnosťou novely zákona o verejnom obstarávaní z roku 2011 obstarávateľ nemusel informovať Úrad pre verejné obstarávanie o vyhlasovaných tendroch. Do nezverejnených súťaží sa potom prihlásilo formálne niekoľko spriaznených firiem a skupina súťažila sa ma so sebou.
Ak obec ponuku neprijala, nič sa nestalo. Žiadateľov sú stovky.
Daniel Vražda

Beata
Balogová
