BRATISLAVA. Prvostupňový krajský súd v kosovskom meste Gnjilane vyhovel extradičnej žiadosti, ktorou chce Slovensko dostať k nám na výkon trestu Bakiho Sadikiho.
Prípad teraz prevezme vyšší súd. Pre agentúru SITA to uviedol predseda súdu Zhdi Haziri.
Hľadaný Albánec je na Slovensku odsúdený na 22 rokov väzenia, pred trestom sa však ukryl. V októbri ho v Kosove zatkli príslušníci Interpolu.
Posledné slovo má minister
"Už v stredu rozhodnutie o vydaní poputuje na najvyšší súd Kosova, ktorý s definitívnou platnosťou potvrdí vydanie, alebo prípad vráti na nové preskúmanie nižšiemu súdu," povedal Haziri.
Posledné slovo bude mať minister spravodlivosti Kosova, ktorého podpisom by sa malo vydávacie rozhodovanie ukončiť.
Haziri predpokladá, že najvyšší súd by mohol konečné rozhodnutie vyniesť možno už do konca budúceho týždňa.
Súd v pondelok nerozhodoval o predĺžení Sadikiho väzby, ktorá má uplynúť v stredu. O tom rozhodne sudca v samostatnom konaní v utorok.
Lajčák využíva kontakty
Slovenský rezort diplomacie rozhodnutie uvítal a považuje ho za ďalší z podstatných krokov vedúcich k vydaniu Bakiho Sadikiho na Slovensko.
"Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák pokračuje vo využívaní svojich osobných kontaktov s cieľom dosiahnuť uvedený výsledok. Očakávame, že kosovská administratíva zohľadní rozhodnutie súdu a Baki Sadiki bude v dohľadnom čase vydaný slovenským orgánom," uviedol Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
Sadikiho zadržali v kosovskom Gnjilane v októbri.
Slovenské orgány potom poslali žiadosť o jeho vydanie aj s extradičnými materiálmi do Kosova, kde ho náš styčný úrad odovzdal medzinárodnej misii EULEX.
Tá ich posunula prištinskej administratíve.
Borec: Rozhodnutiu pomohla dobrá príprava
Rozhodnutie súdu v Kosove víta aj Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky a očakáva, že celý extradičný proces bude úspešne zavŕšený. Uviedla to hovorkyňa rezortu Jana Zlatohlávková.
"Rozhodnutiu kosovského súdu predchádzala aj kvalitná príprava extradičných dokumentov a diplomatické úsilie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí," povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Zlatohlávková ďalej uviedla, že konanie o vydaní Sadikiho prebieha na národnej úrovni a konečné rozhodnutie je na kosovskom ministrovi spravodlivosti.
Slovenská republika podľa nej vo svojej žiadosti o vydanie požadovala, aby bol Sadiki obmedzený na osobnej slobode, až kým o jeho vydaní nebude definitívne rozhodnuté.
Kto je Baki Sadiki
Sadiki bol hlavou albánskej drogovej mafie na Slovensku, ktorá k nám pašovala heroín z Turecka.
Krajský súd v Prešove 21. septembra 2011 zamietol jeho odvolanie a potvrdil mu 22-ročný trest väzenia, ktorý mu vymeral okresný súd. Sadikiho súdili na úteku, jeho spoluobžalovaní Juraj Jambrich a Ján Cibula dostali trest po 15 rokov.
Trojica mužov pôsobiaca vo Vysokých Tatrách ako organizovaná skupina v období rokov 2007 až 2008 dovážala najprv cez Poľsko, neskôr priamo z Turecka na Slovensko a ďalej distribuovala do Švajčiarska, Talianska a Poľska heroín.
Išlo najmenej o šesť prípadov dovozu a prevozu heroínu a najmenej o 120 kilogramov drogy.
Opiát pašovali v letných šľapkách. Polícia zachytila desať kilogramov heroínu v penzióne Casa Dolce v Starom Smokovci, ktorý mal v prenájme na reštauračné účely Juraj Jambrich so svojím obchodným partnerom.
Penzión susedil s barom a diskotékou Albas, ktorý prevádzkoval Baki Sadiki. Z pašovaného heroínu bolo možné vyrobiť vyše 336-tisíc jednorazových dávok omamnej látky, za ktorú by mohli získať 3,350 mil. eur.
Predseda senátu krajského súdu uviedol, že také množstvo heroínu súdna prax v tomto regióne ešte nezaznamenala.
sita