Požadované navýšenie platov o desať percent pre zamestnancov v školstve na stole nie je.
BRATISLAVA. Prilepšenie o necelých 60 eur v hrubom mesačne. Tak znie niekoľko dní utajovaná ponuka premiéra Roberta Fica pre učiteľov aj nepedagogických zamestnancov, ktorí od zajtra opäť hrozia obnovením štrajku.
Po rokovaniach na Úrade vlády o nej informoval minister školstva Dušan Čaplovič a šéf školských odborov Pavel Ondek.
Pedagógovia by podľa návrhu mali získať aj väčšiu istotu v zamestnaní. Po odpracovaní 25 rokov alebo dosiahnutí veku 55 rokov by dostali istotu definitívy. Znamenalo by to, že by ich už až do dôchodku nemohli prepustiť. Definitíva by mala platiť od 1. septembra 2013.
Idú sa poradiť„Vedenie zväzu nerozhodlo, že tento návrh prijímame,“ reagoval na ponuku vlády Ondek. Na to má právomoc rada odborového zväzu pracovníkov školstva. Zasadať bude dnes.
Šéf odborov nepovedal, aký postoj zaujme. Ďalšie stretnutie s predstaviteľmi vlády by sa malo uskutočniť v utorok večer.
Fakty
Čo ponúkli
zvýšenie tarifných platov o päť percent,
celý normatív pôjde na platy učiteľov,
po 25 rokoch praxe a 55 života nebude možné učiteľa prepustiť,
peniaze ušetrené prepustením učiteľov v rokoch 2014 - 2016 pôjdu rovno na tarifné platy.
„Vláda vzhľadom na ekonomickú situáciu trvá na zvýšení platov od 1. januára na päť percent do platových taríf pre pedagogických zamestnancov,“ hovoril odborový predák Ondek. Rovnako by zvýšili platy aj nepedagogickým zamestnancom.
Učiteľom by mohlo hrubú mzdu zvýšiť ešte o ďalšieho dva a pol percenta chystané nariadenie vlády.
„Zabezpečí, že sto percent peňazí, ktoré idú z ministerstva školstva, pôjdu priamo pedagógom,“ tvrdil Čaplovič.
Nariadenie má platiť od nového roka. V súčasnosti si približne desať percent z tejto sumy môžu ponechať zriaďovatelia škôl.
Učiteľ, ktorý má priemernú mzdu 780 eur, by si tak v hrubom na výplatnej páske polepšil o vyše 58 eur.
Ďalšie peniaze na mzdy by sa učiteľom presunuli v rokoch 2014 až 2016 z platov prepustených učiteľov, ktorí by ich rady opustili podľa Ondeka pri „personálnej optimalizácii“.
PochybnostiS návrhom vlády nesúhlasili niektorí oslovení riaditelia škôl a učitelia. „Vôbec to nie je férová ponuka. Sú to zase len nejaké výmysly,“ reagoval Dušan Polák, riaditeľ Základnej školy v Leviciach.
Za neprijateľnú ponuku považuje návrh aj Róbert Beutelhauser, učiteľ z bratislavského Gymnázia Metodova.
Učiteľka z Košíc, ktorá nechcela byť menovaná, hovorí, že štrajk nie je len o platoch učiteľov, ale aj o materiálnotechnickom zabezpečení škôl.
Šéfovi Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavlovi Sadloňovi sa nepozdáva ani definitíva. Načo bude mať učiteľ definitívu, keď nebude mať koho učiť? pýta sa.
Študenti: Nás nik nezneužilGymnazisti v Bratislave dali jasne najavo, že stoja za svojimi učiteľmi.
BRATISLAVA. Veľký papierový „múr“, na ktorý študenti písali názory na stav školstva, čítanie z Chalupkovho Kocúrkova, premietanie filmov či podpisová akcia proti vyjadreniu premiéra Roberta Fica, že študenti boli zneužití učiteľmi na štrajk.
Gymnazisti na Novohradskej v Bratislave, ktorých prišli podporiť aj z gymnázií na Vazovovej a Tomášikovej, včera strávili deň v škole aktivitami, ktoré ukázali, že stoja za učiteľmi.
„Učitelia vzdelávajú budúcnosť národa – žiakov a študentov. Je správne im pomôcť,“ vysvetľoval organizátor Michal Lukáč. „Študenti aj učitelia majú moju podporu,“ hodnotila podujatie riaditeľka Zuzana Munková.
Prišli aj známi absolventi a sympatizanti - na koncerte spievala Zuzana Kronerová Čerešne a hovorila, že „kompetentní by sa mali zamyslieť a spamätať“. Spieval aj Janko Kuric, Para, s mladými debatoval básnik Ivan Štrpka.
Na podporu učiteľov od rána skandovali aj tretiaci a štvrtáci pred Gymnáziom na Vazovovej.
Učiteľom by mali zvýšiť platy o desať percent, ale aj nás ako školu by mali lepšie financovať, pretože všetko financujú rodičia, vysvetľovala organizátorka protestu Simona Hahnová.
Piatkové vyjadrenie premiéra, že boli zneužití učiteľmi na protesty, sa študentky aj jej spolužiakov veľmi dotklo.
„Riaditeľka v piatok vyhlásila riaditeľské voľno, my sme z vlastnej iniciatívy išli na protest. Mohla som spať doma, vstala som a išla.“
Štrajkový deň mali aj na Gymnáziu na Metodovej ulici, nadnes ohlásili štrajk pedagógovia Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne. Tam mestom včera prešiel veľký pochod gymnazistov.
Ján Krempaský

Beata
Balogová
