BRATISLAVA. Veľkú Britániu, Chorvátsko, Česko, Portugalsko, ale aj Nemecko zrejme čaká diskusia o zákonoch, ktoré v ich krajinách umožňujú nútené adopcie.
Ide o osvojenia detí bez súhlasu ich biologických rodičov, teda v prípadoch, ktoré sa stali niektorým našim rodinám v Británii.
Stály výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (RE) prijal koncom minulého týždňa rezolúciu, ktorou vyjadril znepokojenie, ako v týchto krajinách fungujú rodinné súdy.
Len za výnimočných okolností
„Deti majú byť oddelené od svojich rodičov len za veľmi výnimočných okolností,“ píše sa v rezolúcii.
Hlasom poslankyne Smeru Oľgy Nachtmannovej (Smer) ju podporilo aj Slovensko.
„Nestačí však len legislatíva, lebo ak sa nebudeme o deti zaujímať, tak opatrenia nebudú naplnené,“ povedala.
Za rezolúciu hlasovali 22 zástupcovia členských štátov z 25 prítomných. Celkovo má Rada 47 členov.
Zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková hovorí, že ide o významný návod pre štáty, ako postupovať v podobných prípadoch.
Štáty by mali upraviť zákony
Po prijatí rezolúcie by mali členské štáty prispôsobiť svoju legislatívu a prax.
Ak to neurobia a príde na európsky súd sťažnosť, ten bude považovať za priťažujúcu okolnosť, že štát na prijatie rezolúcie nereagoval.
Najznámejší je u nás prípad Ivany Boórovej, ktorej britské úrady odobrali dvoch synov. Na jej podporu vznikla na sociálnej sieti skupina.
Zhruba 850 z nich podpísalo vyhlásenie, ktoré minulý týždeň pred rokovaním o rezolúcii rozposlali jednotlivým členom RE.

Beata
Balogová
