Štefan Ágh vystupuje vo viacerých prípadoch podozrivých prevodov. Súd mu už raz nariadil dom vrátiť.
BRATISLAVA. Námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka v pondelok vyhlásil, že odstúpením z funkcie sa bude zaoberať až vtedy, keď mu Daniel Lipšic a Lucia Žitňanská napíšu, ako by riešili situáciu poškodených z bytovky Glance House v Bernolákove.
Polícia v utorok zrejme začne stíhanie vo veci pre podozrenie, že Trnka zneužil právomoci verejného činiteľa, keď svojím podpisom umožnil prevod stavby.
Tá sa ocitla v rukách šéfa firmy Gapeja Štefana Ágha, ktorý podľa zistení SME v minulosti získal viacero nehnuteľností bez vedomia ich vlastníkov.
V roku 2008 získal Ágh dom so záhradou v bratislavskom Starom Meste a predal ho ďalšej osobe.
Pôvodná majiteľka, ktorá žije v Austrálii, sa o prevode dozvedela náhodou, keď prišla na Slovensko na návštevu.
Prečítajte si tiež: Ágh s Kočnerom išli proti gorilám
Falošné doklady
Podvod
Falošný prevod
majiteľka žije v Austrálii, kam emigrovala v roku 1968,
v apríli 2009 priletela a zistila, že dom jej už nepatrí,
podľa zmluvy ho predala v lete 2008 Štefanovi Ághovi,
zmluvu podpísala žena, ktorá sa za majiteľku vydávala,
polícia ju nikdy nenašla.
Dom bol prevedený na Ágha na základe kúpnej zmluvy podpísanej ženou, ktorá sa za majiteľku iba vydávala. Mala falošné doklady.
Redakcia SME má k dispozícii rozhodnutie súdu, ktorý v decembri minulého roka nariadil nehnuteľnosť vrátiť pôvodnej vlastníčke, keďže išlo o podvod.
Vyšetrovanie polícia v septembri tohto roka prerušila.
„Nezistili sa skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti konkrétnej osobe. V prípade, že dôvody prerušenia pominú, bude sa v trestnom stíhaní pokračovať,“ povedala policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.
Ágh počas konfrontácie na polícii vypovedal, že sa až dodatočne dozvedel, že žena, s ktorou podpisoval zmluvu, sa ako majiteľka nehnuteľnosti iba tvárila.
„Vykonaným vyšetrovaním sa nepodarilo ustáliť túto osobu,“ píše sa v súdnom rozhodnutí.
Falošný podpis údajnej majiteľky bol osvedčený u notára. V dokladoch mala uvedené bydlisko na adrese, kde skutočná majiteľka nikdy nežila. Tá bola v čase prepisu preukázateľne v Austrálii.
Kúpna zmluva, na ktorej základe sa Ágh k nehnuteľnosti dostal, bola na päť miliónov korún.
Po tom, ako súd rozhodol, že išlo o podvod, nariadil jemu aj novému majiteľovi nehnuteľnosti zaplatiť aj trovy konania vo výške takmer štyritisíc eur. Ku kauze sa Ágh v pondelok pre SME nechcel vyjadrovať.
Trnka je taký úprimný ako Kočnerov boj proti gorilám, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Ako mafia?
Redakcia má k dispozícii aj ďalšie uznesenie, ktorým polícia v podobnom prípade trestné stíhanie pre podozrenie z podvodu prerušila.
Ide o byt v bratislavskej Rači, ktorý bol údajne na základe falošného podpisu tiež prevedený najskôr na Ágha a potom na ďalšie osoby.
S rozhodnutím prerušiť vyšetrovanie sa v júni tohto roka stotožnila aj prokuratúra. Aj v tomto prípade podľa zistení SME prebieha súd o vlastníctvo bytu.
Scenár je podobný fungovaniu takzvanej bytovej mafie, ako ho Ághov spoločník Marián Kočner minulý týždeň opísal oklamaným klientom z bytovky Glance House v Bernolákove.
„V tomto štáte sa stane, že niekomu ukradnú byt na základe falošného občianskeho preukazu a prepíšu ho na katastri. Prípadov je iks. Volá sa to bytová mafia. A tí ľudia sa nevedia dostať k svojmu vlastnému bytu napriek tomu, že je nespochybniteľne dokázané, že im ho ukradli.“

Beata
Balogová
