Posledné dva týždne pred voľbami sa nesmú zverejňovať prieskumy preferencií. Stala sa podľa vás v tomto čase taká udalosť, ktorá by pohla preferenciami strán?
„Zatiaľ nie. Rozhodne takou udalosťou nebolo dlhoočakávané ,vysvetlenie‘ pôvodu Mečiarovej pôžičky.“
Mnohí voliči sa budú rozhodovať až v posledných dňoch. Myslíte si, že volební stratégovia tomu prispôsobia aj záver kampane?
„Tieto voľby sú charakteristické vysokým percentom nerozhodnutých alebo slabo rozhodnutých voličov. Predpokladám, že to volební stratégovia vedia a v najbližších dňoch sa dá ešte očakávať silný nápor na voličov.“
Skúsenosť z minulosti bola taká, že voliči HZDS sa v prieskumoch k hnutiu nepriznávali. Môže sa volebný výsledok HZDS preto významnejšie líšiť od výsledkov, ktoré naposledy agentúry namerali?
„Téza o skrytých voličoch HZDS platila najmä v polovici 90. rokov, v roku 1998 sa predvolebný odhad výrazne nelíšil od volebného výsledku. Myslím si, že ani tentoraz sa nebude.“
Súhlasíte s tvrdením, že nižšia účasť znamená víťazstvo HZDS a príchod KSS do parlamentu?
„Vo všeobecnosti - nižšia volebná účasť prospieva stranám, ktorých voliči prídu voliť „do nohy“, to nie je slovenská špecialita. HZDS môže byť voličsky najsilnejšia strana aj pri „priemernej“ (asi 70-percentnej) volebnej účasti. KSS sa zatiaľ nikdy do parlamentu nedostala, v roku 1998 získala 95-tisíc hlasov, čo znamenalo 2,79 percenta. Na vstup do parlamentu by sa potrebovala ešte riadne posilniť. Jednoznačne však platí - čím nižšia volebná účasť, tým menej hlasov stačí na zdolanie 5-percentnej hranice.“ (sp)