Súhrn domácich udalostí od 7. do 13. septembra

BRATISLAVA 14. septembra (SITA) - 7. septembra Rómska cesta k voľbám 2002 je seriál osvetových podujatí, ktoré Združenie mladých Rómov na Slovensku usporiadalo na 13 miestach okresov Banská Bystrica, Brezno, Detva a Poltár, aby Rómov informovali

o voľbách. Podujatia boli nestranícke.
V Bosne a Hercegovine sa zranil príslušník slovenskej leteckej jednotky, ktorá pôsobí v rámci mierovej misie SFOR. Vojak - technik sa počas predletovej prípravy pri vychádzaní z vrtuľníka Mi-17 pošmykol a zlomil si členok. Nakoľko si zlomenina vyžaduje operáciu, ktorú nebolo možné uskutočniť v miestnych podmienkach, rozhodlo sa o jeho prevoze na Slovensko.

8. septembra
V niektorých kostoloch sa objavili letáčiky s názvom Modlitba pred voľbami, ktorých autorom je arcibiskup Ján Sokol. "Nebudem voliť takú stranu, ktorej vodca cez svoju televíziu znemravňuje náš národ a najcennejšiu vrstvu - mládež", uvádza sa v letáku a Sokol tiež píše, že "o naše hlavy sa uchádzajú strany, ktoré majú ateistický základ alebo ich vodcami sú neveriaci, liberáli, bývalí komunisti." Sokol vyzýva voliť "kresťanov - katolíkov, ktorí sú dobrými vlastencami." Podľa Sokola do úvahy celkom logickou cestou prichádzajú dve - tri strany.

9. septembra
Slovensko chce pomôcť Rumunsku pri jeho snahe stať sa členom EÚ, preto prezident SR Rudolf Schuster počas rokovania s premiérom Adrianom Nastasem v Bukurešti ponúkol Rumunsku naše skúsenosti z negociačného procesu. Nastase načrtol možnosti spolupráce aj po prípadnom vstupe oboch krajín do NATO.
Po rokovaniach s ústavnými činiteľmi Rumunska pokračoval program prvej oficiálnej návštevy prezidenta Schustera v tejto krajine stretnutím so študentkami slovakistiky a ich učiteľmi na Bukureštskej univerzite. Neformálne stretnutie vystriedalo rokovanie s predsedom Poslaneckej snemovne rumunského Parlamentu Valerom Dorneanom a predsedom Senátu - hornej komory rumunského Parlamentu Nicolaem Vacariom.
Európska investičná banka (EIB), ktorá je finančnou inštitúciou EÚ, odštartovala program pomoci stredoeurópskym krajinám postihnutým povodňami. Flood Relief Programme je zameraný na financovanie pomoci na odstraňovanie škôd v Rakúsku, Česku, Nemecku, Slovensku a Maďarsku. Implementovať sa bude v koordinácii s Európskou komisiou (EK). Pre program je určená čiastka v celkovej výške 5 mld. eur.
Z košickej väznice prepustili šiestich obvinených z vraždy člena košického podsvetia Miroslava Stojku. Siedmy obvinený, ktorý bol vo vyšetrovacej väzbe v prešovskej väznici, bol tiež prepustený. Brány väznice im umožnila opustiť procesná chyba. Košický súd totiž zmeškal zákonom stanovenú lehotu na podanie návrhu na predĺženie ich väzby. Hoci sa tieto osoby dostali na slobodu, podľa policajných zdrojov budú pod dohľadom polície a tajnej služby.
Nesúhlas s komentárom arcibiskupa Jána Sokola k modlitbe pred parlamentnými voľbami vyjadril predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) František Tondra. Ako povedal, výhrady má najmä k spôsobu. Napriek tomu, že Sokol hovorí v množnom čísle, pod komentárom je podpísaný sám. Podľa Tondru, komentár je akciou arcibiskupa, aj keď bola publikovaná v súvislosti s pastierskym listom. Predseda KBS zdôraznil, že v pastierskom liste biskupi píšu o zodpovednosti každého človeka za dianie v spoločnosti, ale nehovoria koho majú veriaci voliť. Má to však byť podľa svedomia a nie emócií, uviedol Tondra.
Komisia Aliancie na podporu fair play rozhodla, že predseda ANO Pavol Rusko porušil články kódexu predvolebného správania. Rusko sa podľa komisie dostal do konfliktu záujmov. Ako konateľ má vplyv na vysielanie televízie a ako politik by tento vplyv mať nemal. Komisia zdôraznila, že monitoring organizácie MEMO 98 a Rady pre vysielanie a retransmisiu ukazujú na dlhodobé a systematické preferovanie Aliancie nového občana vo vysielaní televízie Markíza.
Okrem káuz Ivana Lexu sa rozsudkom neskončila ani kauza podvodu, z ktorého bol okrem iných obžalovaný privatizér piešťanských Slovenských liečebných kúpeľov (SLK) Karol M. Najvyšší súd (NS) SR totiž v uplynulých dňoch zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave a tak vrátil prokurátorovi skutok na došetrenie. NS SR tak potvrdil verdikt krajského súdu, čo znamená, že prípadom sa opäť bude zaoberať vyšetrovateľ.

10. septembra
Podnikateľom, ktorý údajne V. Mečiarovi poskytol úver na rekonštrukciu vily Elektra, je nemecký občan Peter Ziegler. Ako Ziegler povedal pre agentúru SITA, s V. Mečiarom ho zoznámili ich spoloční priatelia a známi v roku 1998 - v čase, keď už nebol predsedom vlády. O pôžičku ho údajne požiadal sám Mečiar. Sumu prevyšujúcu 41 miliónov korún, ale nižšiu než 100 miliónov, dal Mečiarovi v hotovosti vo švajčiarskych frankoch v roku 1999. ”Bolo to viac, než nakoniec bolo treba,” povedal Ziegler, ale presnú sumu nešpecifikoval. Mečiarova pôžička je podľa zmluvy na 10 rokov, pričom ju musí začať splácať najneskôr v šiestom roku, teda v roku 2005. Mečiar za pôžičku ručí svojím majetkom, povedal Ziegler.
Aparát HZDS sa nebude vyjadrovať k slovám nemeckého občana Petra Zieglera, ktorý údajne požičal predsedovi hnutia V. Mečiarovi peniaze na rekonštrukciu vily Elektra, pretože ide o Mečiarove súkromné aktivity.
Smerovanie Slovenska sa po parlamentných voľbách nezmení. Strategickými úlohami zostane aj naďalej vstup SR do Európskej únie a NATO. Rumunského prezidenta Iona Iliesca o tom v Bukurešti informoval prezident Schuster. Svojho partnera zároveň ubezpečil, že záujem slovenskej strany o rozvoj vzťahov s Rumunskom bude pokračovať aj po vymenovaní novej slovenskej vlády.
Slovensko za posledné roky získalo v Európe také postavenie, ktoré mu čoskoro umožní stať sa členom Európskej únie i NATO, uviedol v Bratislave predseda vlády Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Juncker. Juncker opakovane ocenil pokrok Slovenska v prístupovom procese od roku 1998, pričom zásluhy podľa neho patria vláde pod vedením Mikuláša Dzurindu.
Nemecko je za pozvanie siedmich krajín do NATO na novembrovom summite v Prahe. Do aliancie by malo byť pozvané Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Rumunsko a Bulharsko, zatiaľ čo Albánsko, Macedónsko a Chorvátsko by mali v Prahe pravdepodobne obísť naprázdno. Na prednáške v Bratislave to uviedol viceprezident Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO Markus Meckel. Ako dodal, nejde o oficiálne stanovisko nemeckej vlády, keďže členské štáty NATO sa dohodli, že o počte pozvaných krajín sa rozhodnú až na summite.
Referendum o vstupe SR do EÚ nesmie stroskotať na neúčasti občanov, preto vláda musí pripraviť komunikačnú stratégiu a čoskoro začať informačnú a presvedčovaciu kampaň, vyhlásila v Banskej Bystrici pri otvorení Stredoeurópskeho finančného týždňa podpredsedníčka vlády Mária Kadlečíková. Nedomnieva sa však, že by bolo vhodné pre referendum, ktoré prichádza do úvahy v máji alebo júni 2003, existujúci zákon zmäkčovať v kritériách účasti.
Minister obrany Jozef Stank vydal pokyny na elimináciu prípadných teroristických útokov v súvislosti s výročím septembrových udalostí v USA. Opatrenia rezortu obrany a náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Milana Cerovského sa týkajú najmä zabezpečenia vzdušného priestoru SR a posilnenia ochrany dôležitých strategických objektov. Súčasne boli vydané pokyny na zvýšenie hliadkovej a kontrolnej činnosti aj ďalších objektov a na aktivizáciu vybraných jednotiek Ozbrojených síl SR. Príslušné opatrenia prijali aj v oblasti vojenského zdravotníctva.
Hospodárska a sociálna situácia Slovenska a Luxemburska s dôrazom na migráciu bola predmetom rozhovoru ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Petra Magvašiho a ministra práce a zamestnanosti Luxemburského veľkovojvodstva Francoisa Biltgena v Bratislave.
Bratislavský vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie kauzy chirurga Františka F. a prokuratúre navrhol podať obžalobu. František F. operoval pred dvoma rokmi prezidenta Rudolfa Schustera počas jeho hospitalizácie v Nemocnici ministerstva vnútra a od konca októbra 2001 je obvinený z trestného činu ublíženia na zdraví. Podľa trestného zákona mu hrozí väzenie šesť mesiacov až päť rokov, prípadne peňažný trest, potvrdil hovorca sekcie vyšetrovania Stanislav Ryban. Ryban dodal, že vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie ešte 4. septembra. Následne vypracoval správu, ktorú doručil v pondelok dozorujúcemu prokurátorovi. O ďalšom postupe v kauze rozhodne prokurátor, ktorý môže podať obžalobu, vrátiť prípad na došetrenie alebo aj zastaviť trestné stíhanie. Lekára stíhajú na slobode.

11. septembra
Pamiatku obetí minuloročných teroristických útokov na New York a Washington si pripomenuli pred budovou amerického veľvyslanectva v Bratislave prezident SR Rudolf Schuster, premiér Mikuláš Dzurinda a americký veľvyslanec Ronald Weiser. Prítomní boli aj ďalší členovia vlády, veľvyslanci a cirkevní predstavitelia. Jedenásty september budú hodnotiť dejiny nielen ako deň obrovskej tragédie, ale aj ako rozhodnutie civilizovaného sveta bojovať proti svetovému terorizmu.
Podnikateľ Peter Ziegler, ktorý mal údajne požičať Vladimírovi Mečiarovi peniaze na rekonštrukciu vily Elektra, ešte v utorok po rozhovore s redaktormi agentúry SITA opustil Slovensko. O prípad sa stále zaujíma finančná polícia. Agentúra SITA na základe jej žiadosti dnes poskytla všetky materiály, ktoré mala v súvislosti s rozhovorom k dispozícií, ako aj písomné vyhlásenie P. Zieglera v anglickom jazyku, že práve on Mečiarovi požičal peniaze. Dá sa predpokladať, že finančná polícia sa prostredníctvom nemeckých a anglických policajných orgánov pokúsi preveriť všetky informácie a toky peňazí, ako aj údaje o osobe P. Zieglera a jeho spoločnosti Paola Properties Limited so sídlom v Gibraltári.
Podnikateľ, ktorý údajne Vladimírovi Mečiarovi poskytol v roku 1999 úver na rekonštrukciu jeho vily Elektra, nemecký občan Peter Ziegler, mal podľa vtedy platného znenia devízového zákona ohlasovaciu povinnosť voči devízovému orgánu. Ohlasovaciu povinnosť má totiž osoba, ktorá prekročí hranice a dováža, alebo vyváža bankovky a mince v slovenskej a cudzej mene v úhrnnej hodnote nad 150 000 Sk. Ohlasovacia povinnosť vzniká voči Národnej banke Slovenska (NBS) aj vtedy, ak má slovenský občan záväzok voči devízovému cudzozemcovi. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal hovorca NBS Ján Onda, centrálna banka zatiaľ nemôže informovať, či bola ohlasovacia povinnosť v danom prípade splnená.
Či je nemecký občan Peter Ziegler skutočným investorom Mečiarovej vily Elektra predseda HZDS-ĽS nepotvrdil ani nevyvrátil. Na otázku odmietol akokoľvek reagovať. Na stretnutí so sympatizantmi HZDS však predsa len v tejto súvislosti uviedol: "Všetci chceli vidieť toho, čo ju poskytol, bol tu a čo ďalej. Nech každý, kto je vo verejných funkciách robí to, čo ja. Preukáže všetko polícii a skladá účty verejnosti."

12. septembra
Európska únia potrebuje po voľbách na Slovensku takú väčšinu v parlamente a takú vládu, ktoré môžu zaručiť, že proces reforiem a integrácie bude ďalej úspešne pokračovať, uviedol komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen vo svojom posolstve pred slovenskými voľbami. Upozornil, že sa nemieni miešať do nadchádzajúcich volieb na Slovensku, poukázal však na ich historický význam. "EÚ sa principiálne nemieša do volieb suverénneho štátu, preto nemôžem voličom povedať, čo majú robiť. Môžem však voličom povedať, čo je v stávke a v nej je budúcnosť krajiny v systéme európskeho zjednotenia a dokonca aj v euroatlantickom systéme," povedal Verheugen.
Oficiálne zastúpenie v Bruseli otvorili predstavitelia Bratislavského samosprávneho kraja (BASK). Vôbec prvá tamojšia kancelária vyššieho územného celku zo Slovenska sa nachádza v blízkosti sídiel inštitúcií Európskej únie. Okrem nej je v Bruseli ďalších 200 zastúpení rôznych regiónov členských a kandidátskych krajín. BASK sa podľa svojho predsedu Ľuba Romana rozhodlo otvoriť kancelárske priestory v Bruseli aj napriek pomerne vysokým nákladom (päť miliónov korún ročne) a ponúkli ich aj ďalším krajom, ktoré však zatiaľ pozitívne na ponuku nereagovali.
Akademickí funkcionári a vyše 400 domácich i zahraničných hostí si na akademickej slávnosti v aule Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pripomenulo významné jubileum - 240. výročie vysokého technického školstva na Slovensku. Pri tejto príležitosti univerzita udelila prezidentovi republiky Rudolfovi Schusterovi čestný doktorát za jeho podiel na budovaní a rozvoji vysokého technického učenia v našej vlasti
Previerkami Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) neprešiel ďalší človek. Tentoraz ide o osobu, ktorú dala preveriť Kancelária prezidenta SR. NBÚ má v súčasnosti približne 4 000 žiadostí o bezpečnostnú previerku. Pozitívne vybavil už vyše 600. V praxi to znamená, že osoby, ktoré prešli previerkami sa môžu oboznamovať s utajovanými skutočnosťami. Previerkami NBÚ neprešlo okrem spomínaného prípadu ďalších šesť osôb - jeden z daňového riaditeľstva, jedna osoba, o previerku ktorej žiadalo ministerstvo spravodlivosti, bývalý pracovník NBÚ a traja z ministerstva vnútra. NBÚ zároveň zrušil trom osobám oprávnenie oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami.
V kauze Horizont Slovakia a BMG Invest Košice bolo obvinených celkovo päť osôb z trestného činu podvodu. Dvaja obvinení - Vladimír Fruni a Marián Šebeščák, sú vo väzbe, dve osoby sú stíhané na slobode a jeden obvinený David B. sa zdržiava na neznámom mieste. Bol na neho vydaný medzinárodný zatykač. V súčasnosti prebieha expertné dokazovanie znalcom z odboru ekonomika, odvetvie účtovníctvo. Úlohou znalca je zdokumentovať tok finančných prostriedkov získaných od občanov v spoločnosti Horizont Slovakia, BMG Invest a v ďalších dcérskych spoločnostiach v rámci Slovenskej republiky i v zahraničí. Je predpoklad, že znalecké dokazovanie bude ukončené do konca októbra.
Preverovaniu orgánmi činnými v trestnom konaní sa zrejme nevyhne ani prvý viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak. Podľa trestného oznámenia, ktoré niektorým médiám a generálnej prokuratúre doručil istý Petržalčan Spišiak vraj 4. januára 2000 opitý havaroval na služobnom aute. Keďže J. Spišiak bol v tom čase riaditeľom Okresného riaditeľstva PZ v Dunajskej Strede, polícia podľa trestného oznámenia mala vyšetrovať Spišiakovu nehodu ako nehodu nadstrážmajstra Juraja Csicsaya. Spišiak na trestné oznámenie reagoval slovami, že sa v poslednom čase zintenzívnila diskreditačná kampaň voči nemu z tých kruhov, ktorým teraz, ale aj v minulosti znepríjemňoval život.
Otvoriť, odkryť, sprístupniť, sú podľa riaditeľky banskobystrického Bábkového divadla Na rázcestí (BDNR) Ivety Škripkovej magickými slovami 13. ročníka medzinárodného festivalu slovenských bábkových divadiel v konfrontácii s bábkovým divadlom v strednej Európe a pozvaných súborov sveta Bábkarská Bystrica, ktorý tam odštartujú v piatok a potrvá do 17. septembra.

13. septembra
Minister Šimko udeľoval medaily za obetavosť a hrdinské činy počas povodní. Ocenil príslušníkov Policajného zboru (PZ) SR, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, zamestnancov rezortu vnútra, vojakov z povolania a vojakov základnej služby vojsk ministerstva vnútra, ktorí "mimoriadnou obetavosťou, rozhodným konaním a bez ohľadu na nebezpečenstvo, významnou mierou prispeli k záchrane života občanov."
Predseda HZDS V. Mečiar napadol novinára. Reportérovi TV Joj Ľuboslavovi Cholujovi, ktorý sa ho pred nahrávaním predvolebného okrúhleho stola v Slovenskom rozhlase (SRo) opýtal, odkiaľ zobral peniaze na Elektru, najskôr na otázku neodpovedal. Potom Mečiar prešiel dva metre, prudko sa otočil a so slovami "ešte raz sa ma to opýtaš, takú ti j..., že sa nespamätáš", ho chcel zasiahnuť do tváre. Redaktor sa však skryl za mikrofón, na čo sa Mečiar otočil a odišiel. Ľ. Choluj pre SITA povedal:" Chcel som sa opýtať za celé Slovensko a zostal som prekvapený." Trestné oznámenie však na predsedu HZDS podávať nebude.
Domová prehliadka, ktorú začiatkom tohto týždňa urobila polícia vo vile podnikateľa Jozefa M., súvisela s kauzou spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Potvrdil to hovorca sekcie vyšetrovateľov Stanislav Ryban. Ako povedal, pri domovej prehliadke našli isté listinné dôkazy, ktoré musí polícia vyhodnotiť. Až potom sa rozhodne o ďalších krokoch. Ryban sa nevedel vyjadriť, či môže byť obvinenie v tejto kauze rozšírené aj na Jozefa M. "Nebudem to komentovať, je to zatiaľ predčasné," dodal. V kauze BMG Invest je v súčasnosti obvinených päť osôb z trestného činu podvodu. Dvaja obvinení - Vladimír Fruni a Marián Šebeščák, sú vo väzbe, dve osoby sú stíhané na slobode a David B. sa zdržiava na neznámom mieste. Bol na neho vydaný medzinárodný zatykač.

zp;kp

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 3. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 4. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 058
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 6 422
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 975
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 482
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 712
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 290
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 134
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 967
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 909
 10. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 566

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

Neprehliadnite tiež

Domov

Súdna rada zostáva bez podpredsedu, nikto nezískal potrebnú podporu

Obaja kandidáti sa dostali do rady ako zástupcovia sudcov po májovej voľbe.

Domov

Policajti skúmajú mozgy psov pre lepšiu identifikáciu pachov, sú prví na svete

Dáta ukazujú, ako pes reaguje na jednotlivé pachy pri ich porovnávaní.

Domov

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

Domov

Vládny špeciál Tupolev mieri do múzea

Pozrite si interiér lietadla, v ktorom lietali slovenskí prezidenti.