BRATISLAVA. Teploty počas tohtoročnej zimy by mali na Slovensku dosahovať normálne hodnoty.
Relatívne najchladnejším mesiacom by mal byť december, keď sa očakávajú častejšie vpády studeného vzduchu z vysokých zemepisných šírok.
V januári a februári sa očakáva, že tieto dva zimné mesiace budú o niečo teplejšie, ako je dlhodobý priemer rokov 1901 až 2000.
Snehu môže byť pomenej
Predpokladá to trojica meteorológov a klimatológov Milan Lapin, Pavel Matejovič, Jozef Pecho na základe prognostických modelov európskych a amerických meteorologických služieb.
Modelové centrá pre strednú Európu predpovedajú úhrny zrážok v medziach normálu.
"Počet dní so súvislou snehovou pokrývkou bude v nížinách juhozápadného Slovenska za celú zimu pravdepodobne menší, než dlhodobý priemer, ale môžu sa vyskytnúť aj dni s bohatou snehovou nádielkou," predpovedajú odborníci.
Za celú zimu sa v tejto oblasti vyskytuje v dlhodobom priemere 35 až 40 dní so súvislou snehovou pokrývkou.
"Je však len málo pravdepodobné, že zima 2012/2013 bude ako celok tuhá," tvrdia odborníci.
Vody oceánov sú teplé
Plocha plávajúceho morského ľadu v Arktíde bola totiž aj v novembri na rekordne nízkej úrovni a Atlantický oceán v blízkosti Európy a priľahlá časť Severného ľadového oceánu sú v priemere relatívne teplé.
"Čoraz významnejším faktorom, ktorý vplýva na klímu celej Zeme, je sústavne rastúca koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére. To sa prejavuje aj v zimnom období," upozornili.
Posledné tuhé zimy sa u nás vyskytli v osemdesiatych rokoch, konkrétne to boli zimy 1984/85 a 1986/87.