Košice/Michalovce 14. septembra (TASR) - Reforma Ozbrojených síl (OS) SR sa dotkne aj vojenského školstva, ktoré podľa ministra obrany Jozefa Stanka produkuje viac absolventov, ako budeme po jej skončení a očakávanom vstupe do NATO potrebovať.
Vedenie rezortu, ako informoval minister na nedávne tlačovej konferencii v Michalovciach, preto už rozhodlo o zlúčení Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši s Vojenskou leteckou akadémiou (VLA) generála Milana Rastislava Štefánika v Košiciach do Akadémie obrany. Nová vysoká škola bude zameraná na takzvané kariérne vzdelávanie poddôstojníkov a dôstojníkov a vysokoškolské vzdelávanie v rozsahu 150 absolventov ročne.
OS SR podľa Stanka budú po dokončení reformy potrebovať len 5 až 7 vojenských pilotov ročne, kým VLA mala v čase najväčšej slávy až 2200 poslucháčov. Reforma, ako pripomenul, sa uplatní až po roku 2006, keď doštudujú poslední poslucháči. Ďalší osud VLA podľa Stanka závisí od medzinárodnej deľby práce po vstupe do NATO a od toho, či sa nám podarí získať zahraničných študentov. V každom prípade, ako zdôraznil, kapacity vybudované pre školstvo budú slúžiť školstvu a keď ich nebude využívať armáda, odovzdajú ich košickej Technickej univerzite.
Stank ďalej informoval, že v Liptovskom Mikuláši otvoria v apríli budúceho roku kurz pre nižších dôstojníkov z krajín NATO a Partnerstva pre mier. Zmluvu už podpísali s Veľkou Britániou a Holandskom.