Bratislava 14. septembra (TASR) Kandidátske krajiny by mali podľa premiéra SR Mikuláša Dzurindu pri rokovaniach s Európskou úniou "pevne trvať" na pozícii rovnosti súčasných a pristupujúcich členov únie z pohľadu podpory poľnohospodárstva. Pre krajiny Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode CEFTA by zároveň malo byť prioritou udržať jednotnú pozíciu počas multilaterálnych rokovaní na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Predseda vlády SR to uviedol v prejave na dnešnom summite CEFTA v Bratislave.
Konštatoval, že zoskupenie, ktoré je pre Slovensko druhým najvýznamnejším obchodným teritóriom, dosiahlo v liberalizácii obchodu s priemyselnými výrobkami vytýčené ciele. Podstatne menej uspokojivé sú však výsledky rokovaní o obchode s potravinami a poľnohospodárskymi produktmi, ktoré zaostávajú za potenciálnymi možnosťami. M. Dzurinda upozornil, že v posledných rokoch sa v rámci CEFTY nepodarilo naplniť žiadne významné liberalizačné iniciatívy. Naopak, popri jestvujúcich ochranných opatreniach, ktoré sa nepodarilo zrušiť ani napriek intenzívnym rokovaniam, boli prijaté nové opatrenia. Slovenský premiér vyzval svojich partnerov, aby opätovne preskúmali ich oprávnenosť a zvážili možnosť ich urýchleného zrušenia. V tejto súvislosti však pripustil, že v súčasnosti nemožno očakávať úplnú liberalizáciu obchodu s agropotravinárskymi výrobkami.
Doterajší vývoj zahraničnoobchodných vzťahov podľa M. Dzurindu dokazuje dôležitosť dohody CEFTA a jej dobrého fungovania pre Slovensko. Okrem iného vyzdvihol výsledky spoločných česko-slovenských obchodných rokovaní s Maďarskom, ktoré podľa neho môžu byť vzorom pre rokovania s inými štátmi stredoeurópskeho združenia. Takéto trilaterálne rozhovory sa v tomto roku začali so Slovinskom a Bulharskom.
Vystúpenie niektorých členov zo stredoeurópskeho zoskupenia v súvislosti s ich budúcim vstupom do Európskej únie nebude podľa predsedu vlády SR porušením ducha dohody o voľnom obchode, pretože tá to umožňuje. Ubezpečil partnerov, že Bratislava bude aj po vstupe do Európskej únie podporovať rozvoj hospodárskych vzťahov v rámci strednej a juhovýchodnej Európy.
*jf na